Brad Garlinghouse má naprosto jasno v tom, co udělá, pokud by snad společnost Ripple prohrála soudní spor s Komisí pro cenné papíry a burzu (SEC). Odejde ze Spojených států.
Žaloba, kterou v prosinci 2020 SEC podala a v níž tvrdí, že Ripple Labs Inc, Brad Garlinghouse a Chris Larsen neoprávněně použili XRP jako neregistrovaný cenný papír k získání 1,3 miliardy dolarů, stále není dořešena. Aktuálně dokonce CEO Ripple hrozí možností odchodu ze země v případě, že soud rozhodne ve prospěch SEC.
Garlinghouse to jasně uvedl v rozhovoru pro Axios během konference Collision v Torontu. Uvedl, že pokud soudní spor prohrají, nebudou o odchodu z USA uvažovat, ale prostě to udělají. Dodal také, že prohraný spor by na širším kryptografickém průmyslu nic nezměnil.
“Pokud se zamyslíte nad tím, jak svět funguje právě teď, je to, jako by byl případ prohrán, kromě několika dalších výjimek […] Takže pokud prohrajeme, pokud Ripple prohraje případ, změní se něco?”
Ripple vs. SEC
V polovině dubna se zdálo, že Ripple zaznamenal významné vítězství ve svém případu proti SEC poté, co soudkyně Sarah Netburn rozhodla o zamítnutí žádosti SEC o přehodnocení ochrany některých dokumentů dokládajících projev jejího bývalého ředitele Williama Hinmana. Ten řekl, že Bitcoin a Ether nejsou cenné papíry.
Případ však stále není rozhodnut, protože SEC se podařilo potenciální vítězství Ripplu zvrátit tvrzením, že Hinman neměl tento projev pronést, protože byl v konkrétním střetu zájmů s těmito kryptoměnami.
Tohoto bodu se Garlinghouse dotkl opakovaně, když uvedl, že XRP je měna, a nikoli cenný papír, a přirovnal povahu jejich tokenu k bitcoinu (BTC) nebo ethereu (ETH).
V tuto chvíli pak probíhá vyšetřování ze strany etických úředníků, které má potvrdit, zda Hinman při svém kontroverzním projevu nebyl ve střetu zájmů. Výsledky vyšetřování by mohly být pro společnost Ripple a její právní strategii zásadní.
IPO stále na obzoru
Garlinghouse nedávno pochválil způsob, jakým Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) případ řešila, a dodal, že doufá v jeho ukončení ještě letos. Pokud se tak stane, společnost pravděpodobně zahájí IPO (primární veřejná nabídka akcií).
Kromě toho společnost Ripple před několika dny oznámila, že plánuje otevřít kancelář v kanadském Torontu a vytvořit tak přibližně 50 nových pracovních míst. Stejně tak je třeba poznamenat, že kromě 300 pracovníků, které má Ripple v USA, má společnost více než 300 pracovníků v zahraničí, takže změna hlavního sídla by pro společnost neměla znamenat zas tak moc.
Závěr
Generální ředitel společnosti Ripple míchá kartami a připravuje na budoucnost. A vlastně dobrá zpráva pro ty, kteří jsou v XRP naloženi. Ti mohou optimisticky tvrdit, že společnost neudělá nic jiného, než že rozšíří svou působnost – ať už jako firma se sídlem v USA, nebo kdekoli jinde.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.