Pojištění kryptoměn je „spícím obrem“, který kryje pouze 1 % investic

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Zatímco on-chain pojištění existuje od roku 2017, jen mizivé 1 % všech kryptoinvestic je skutečně kryto pojištěním, což znamená, že toto odvětví zůstává „spícím obrem“, jak tvrdí jeden z vedoucích pracovníků kryptopojištění.

Obrovský potenciál

V rozhovoru Dan Thomson, marketingový ředitel decentralizovaného krycího protokolu InsurAce, uvedl, že existuje obrovský nepoměr mezi celkovou uzamčenou hodnotou (total value locked – TVL) v kryptu a decentralizovaných finančních (DeFi) protokolech a procentem této TVL s pojistným krytím:

„Pojištění DeFi je spícím obrem. Vzhledem k tomu, že méně než 1 % všech kryptoaktiv a méně než 3 % DeFi je pojištěno, je zde obrovská tržní příležitost, kterou je třeba ještě realizovat.“

Přestože se do bezpečnostních auditů chytrých kontraktů vlily investice, on-chain pojištění slouží jako životaschopné řešení ochrany digitálních aktiv, například při zneužití chytrého kontraktu nebo ohrožení front-endu protokolu Web3.

Krach společnosti Terra (LUNA), od té doby přejmenované na Terra Classic (LUNC), a následná depka Terra USD je učebnicovým příkladem toho, jak může on-chain pojištění ochránit investory, poznamenává Thompson a dodává, že společnost InsurAce „vyplatila 155 postiženým obětem UST 11,7 milionu dolarů„.

„Hacky v roce 2021 jen v DeFi představovaly ztráty ve výši 2,6 miliardy dolarů“, což v širším kryptoprostoru činí 10 miliard dolarů, a „v roce 2022 už jsme daleko za touto hranicí“, dodává Thomson a zdůrazňuje potřebu on-chain pojištění digitálních aktiv.

Tradiční instituce

V diskusi o tom, zda tradiční pojišťovny mohou nakonec nabízet produkty zaměřené na krypto, Thomson uvedl, že ačkoli to vzbudilo zájem tradičních firem, zatím se do tohoto prostoru neposunuly „kvůli svým vlastním předpisům a dodržování předpisů“, a dodal:

„Nevěřím, že větší tradiční pojišťovny budou vyvíjet vlastní nativní aplikace pro tento prostor, ale budou raději nabízet určitý typ zajištění jako způsob získání expozice.“

Thomson uvedl, že pojistné on-chain protokoly on-chain také utrpěly některé vlastní neúspěchy, a zároveň poznamenal, že kapacita zastavila růst pojistných on-chain protokolů:

„Kapacity jsou omezeny upisováním, což je něco, co se tradičně dělá se zajištěním, ale v DeFi to dělají stakeři, a proto je to omezeno TVL, což ztěžuje většině protokolů vybudovat dostatečnou likviditu.“

Tento problém ještě zhoršuje skutečnost, že poskytovatelé on-chain pojištění se snaží nabídnout poskytovatelům kapitálu atraktivní investiční výnosy, což zase odrazuje od poskytování likvidity, řekl.

Thomson uvedl, že jeho firma se nyní snaží tento problém kapitálové efektivity vyřešit využitím zajištění od tradičních pojišťoven jako prostředku k „turbo růstu přes medvědí trh“, a dodal:

„Abychom to vyřešili, budeme jedním z prvních protokolů, které budou schopny překlenout zpětný most, abychom získali přístup k tradičnímu zajištění, které doplní naše stávající upisování ze stakovaných  aktiv.“

Některé kryptoburzy v současné době poskytují pojišťovací služby, ale jen velmi málo krypto-nativních protokolů se specializuje na on-chain pojištění.

Služby on-chain pojištění se liší protokol od protokolu, ale většina protokolů vyžaduje, aby uživatelé pro vygenerování nabídky zadali adresu chytrého kontraktu, pro kterou chtějí pojištění, spolu s částkou, měnou a časovým obdobím.

Mnoho protokolů pak využívá decentralizovanou autonomní organizaci (DAO) a token, který umožňuje držitelům tokenu hlasovat o platnosti pojistných událostí. Mezi další špičkové on-chain pojišťovací protokoly patříNexus Mutual a inSure DeFi.

Závěr

Využili jste někdy nebo využíváte on-chain pojištění? Líbí se vám tato možnost, nebo zastáváte názor, že každý by se měl chránit sám? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: