Plynovod Nord Stream je poškozen, jak reagují burzovní trhy?

5
(7)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Zpráva o úniků plynu a následně explozích na obou plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 obletěla svět 28. září. Dánské i švédské úřady vyloučily přírodní poruchu způsobenou zemětřesením. Pravděpodobnost, že dojde k velké poruše na obou dvou plynovodech v přibližně stejnou dobu, se blíží nule. Hned se tedy objevily spekulace o sabotáži. K útoku se nikdo nepřihlásil a je tedy obtížné v tuto chvíli najít pachatele. Každopádně USA a Rusko se obviňují vzájemně.

Poškozený Nord Stream – konec nadějí na obnovení dodávek

Plynovod Nord Stream 1 je odstaven již od 31. srpna 2022 na žádost Moskvy, údajně kvůli údržbě a nezbytným úpravám. Plynovod Nord Stream 2 nebyl do plného provozu spuštěn nikdy.

Sabotáž tedy nic nezměnila na tom, že přes tyto dva plynovody, už plyn do Německa netekl. Zmizela pouze naděje, že by v dohledné době byly přes Nord Stream 1 obnoveny dodávky. To co všichni očekávali, se vyplnilo.

Experti se shodují, že i kdyby Rusko chtělo Nord Stream 1 opravit co nejrychleji, oprava by trvala aspoň jeden měsíc. Avšak je velmi pravděpodobné, že díky sankcím Rusové nebudou mít rychlý přístup ke všem náhradním dílům. Pokud by za sabotáží stálo Rusko, nedá se očekávat, že by se do oprav hrnuli. I pokud by to Rusové nebyli, jistě brzy nastolí otázku bezpečnosti celého plynovodu. Dokud nebude zajištěna bezpečnost přepravy plynu, Rusové opravu nedokončí. Z výše řečeného vyplývá, že nové spuštění plynovodu Nord Stream 1 se určitě protáhne.

Pro úplnost dojdeme, že podle agentury Reuters plynovod Jamal funguje. Rusko mělo zvýšit objem dodaného plynu, ale Slováci na svých hranicích zaznamenali jen standardní dodávky. Dodejme, že přes tento plynovod proudí i plyn na Ukrajinu, se kterou je Rusko prakticky ve válečném stavu. To je důvod, proč dodávky mohou kdykoli přestat. Sabotáž na Jamalu se očekávala mnohem dříve než na Nord Stream.

Překvapivý vývoj na trhu plynu

Kdo ale čekal, že vývoj plynu na evropské burze trhne rekord, musel být zklamán. Plyn naopak klesl a dostal se hodnotu ze srpna 2022. Tudíž na úroveň ceny před topnou sezónou. Jak tento pohyb vysvětlit?

Evropa se prakticky od začátku války snaží udělat vše proto, aby se zbavila závislosti na ruském plynu. Je proto schopná udělat cokoli a zaplatit horentní sumy. Za plyn se nyní platí desetinásobek toho cen z roku 2021. Tato vysoká cena je výhodná pro dodávky kapalného plynu z celého světa. Evropa nyní kupuje jakýkoliv volný kapalný plyn. To bude mít neblahý dopad zejména na chudé země v Africe, které sice potřebují méně plynu než Evropa, ale vysoké ceny plynu budou zvyšovat sociální napětí. To může vyústit až do dalších migračních vln. Evropa také zvýšila dodávky z Norska. Plyn z Ruska nyní představuje přibližně 9 %, zatímco před válkou na Ukrajině to bylo 40 %. Norsko je nyní největším vývozcem plynu v Evropě.

Poražený: německé firmy

Při současném medvědím trendu je jen těžko odhadnutelné, který typ zpráv o inflaci, o zvedání sazeb a nebo zprávy z Ukrajiny má hlavní vliv na akciové trhy. Německý Dax, společně se všemi trhy, krvácí již značnou dobu. V každém případě tato zpráva neměla efekt, kdyby okamžitě trhy poslala do záporu o -5 %. To ukazuje, že aktéři trhů již počítali minimálně s tím, že dodávky plynu přes Nord Stream se neobnoví rychle. Krátkodobý dopad na akciový trhy byl minimální.

Co však je horší, je dopad dlouhodobý. Několikanásobně vyšší ceny plynu než obvykle bude velkou ránou pro německý průmysl. Ten fungoval na principu levných energií. A s tím je nyní konec. Pokud si německé firmy budou chtít udržet konkurenceschopnost na světových trzích, budou muset přesunout svojí výrobu do zemí s levnou energií. Což v současné době znamená přesun mimo Evropu. Investor by se tak měl vyhnout akciím německých firem, které mají hlavní výrobu v Německu.

Závěr

Vyřazení Nord Streamů ukazuje, že pro Evropu dnes není cesta zpátky. Minimálně tuto zimu bude muset přežít bez ruského plynu. Hlavní nebezpečí pro investora tkví v politickém a v ekonomickém rozměru celé události. Drahý plyn bude znamenat vyšší inflaci a taktéž propouštění a uzavíraní energeticky náročných provozů. Pokud bude sociální situace degradovat, lidé budou nespokojení s politiky, kteří jim tvrdili, že mají situaci pod kontrolou. Risk pro trhy je v tom, že situace může vyvrcholit vlnami předčasných voleb v celé Evropě. Nové strany, které by vzešly z těchto voleb, by slibovaly smír Ruskem domluvit, v naději, že se cena plynu vrátí před rok 2021.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dariusz Matuszyński
Hodnocení článku :
     

Díky za skvělé shrnutí, za mně přínosné 🙂 Tipy kdo to udělal? Rusko? USA? Ukrajina? někdo jiný? Je však možné, že se to nikdy nedozvíme…

Akec

Udělal to RuSS. Kdo jinej. Když už vraždí a demoluje a devastuje. Tak proč by se měl diktátorskej režim jakkoliv žinýrovat.

Libor

IQ ? Max. 70. Rusi predsa povedali že nepustia plyn cez NS 1 pokiaľ budú platiť sankcie. Načo by to ešte dupľovali ničením si potrubia, ktorého prevádzku kontrolujú na 100 % ? Aby mali ďalší argument navyše, že nepustia, lebo že technicky už ani nemôžu hoci by aj veľmi chceli ? Alebo aby hodili sabotáž na Ukrajincov ? Však už povedali, že nechcú pokým sú sankcie v platnosti. To by bola taká úžasná “logika”, ako keby si niekto sám poškodil, resp. havaroval vlastné auto aby mal presvedčivejšiu výhovorku, že ho už teraz nemôže nikomu požičať. Čistá debilita a zvrátenosť. Však stačí povedať že auto nepožičiam a hotovo. Sabotérske akcie majú v krvi ukrajinskí fašisti z Pravého sektora, viď sabotážne akcie odpojenia Krymu od elektriny a vody z roku 2014. A najnovšie aj súčasné ukrajinské vedenie, viď. uvažovanie o zničení mosta medzi Krymom a Ruskom, a niet ani pochýb, kto ostreľoval Zaporožskú atómovú elektráreň, ktorú majú rusi pod kontrolou. Navyše cez Ukrajinu ide v “pohode” z Ruska plyn a oni si budú ničiť plynovody z Ruska do Nemecka ?

Jan

Lidi, co mají vliv na chod planety… Myslím, že při dnešních technologiích by se mělo dát zjistit kdo v tom má prsty, ale tyhle informace se účelově nedostanou ven… Ať mi nikdo neříká, že se odpálí Nord Stream a nikdo nic neví.. Přece takový objekt a jeho okolí je (měl by být) pod neustálou kontrolou a jakmile dojde k havárii, veškerá pozornost se upne na místo havárie a jeho okolí a to si myslím, že už se hlídá kdo a nebo co se pohybuje v okolí plynovodu dávno před havárií. Takže je třeba si promyslet, kdo z toho má největší prospěch? A nehledě na to, že se havárie stala blízko Německa, Polska, Dánska a Švédska, nikoliv Ruska. To jako nikdo nemá informace, kdo se pohybuje v těchto vodách? Nebo snímky ze satelitu? Takže zajímavé je, že nikdo nemá žádné informace, krom toho, že USA vědí, že to bylo Rusko, což celé nahrává teorii, že to má co společného z USA nebo lidí, kteří na tom mají své zájmy a tahají za nitky…

LHTS

Svedske nebo danske urady oznamily, ze se v blizkosti vybuchu nachazela ruska lod a ponorka. Ale jak jim to dokazete? Ruske lode se v teto oblasti pohybuji pravidelne. Poskozeni plynovodu je svym zpusobem dokonaly zlocin. Velmi dobre zapada do celkove ruske strategie (ekonomicka apokalypsa Evropy – zmena vlad – nasledne usmirovani s Ruskem). P.S. Jeste me napadl predem vyrobeny “bug” (vybusnina?) v plynovodu, ale zrejme potrubi prochazi detailni rentgenovou kontrolou, vi nekdo?

bkf1

Dle dostupných informací (které jsou samozřejmě dost nedostatečné, ale víc se prostě spíše nedozvíme) to za mě vypadá spíše na Rusko a jeho snahu o ještě větší destabilizaci Evropy. Ale ve hře je samozřejmě i USA, Ukrajina… nebo nějaké “překvápko” tj. někdo, koho bysme nikdo ani nehádali… těžko říct…

Pavel

Jediný, kdo má skutečný profit z likvidace plynovodu je USA. Likvidací Euro-Ruského trhu, kde se obchodovalo za eura je Evropa donucena nakupovat suroviny za dolary. Poptávka po dolarech tedy roste a euro ztratilo svůj globální význam a likvidací plynovodu to tak i zůstane.

MC Dimun

líbí se mi tu ta diskuze ale co mě děsí je, že pokud dojde na předčasné volby, tak vyhraje ten, co bude nejvíc nahlas říkat, že cenu plynu vrátí na předválečnou úroveň. A jestli si dobře pamatuji billboard na SPD : “zastavíme zdražování”, pak obrázek zmateného japonce. Tak Vám nevím……

Pedro

Hm takže jste mi moje komentáře neschválili … už jste stejný jako novinky … v jadernej apokalypse neskončíme kvůli Putinovi ale cenzuře a blahosklonosti …

Dariusz Matuszyński

Sprostá slova a urážky nejsou u nás v komentářích vítány, pokud se chcete bavit věcně a bez nadávek a sprostot, klidně do toho…

Miloš

Tak plynovody byla páka Putina na Německo až mu bude nejhůř , teď je tahle páka pryč a komu to slouží to je přece jasné, kdo vyvolává války poslední roky se stovky tisíci civilními oběti hegemon, který si musí udržet nadvládu za každou cenu..

Miloš

A ještě Rusko Německo prý vedlo tajné jednání o Nord streamech, Usa se proto rozhodlo ve spolupráci s Polskem pro jejich zničení..

LHTS

A proto prezident Putin v patek neopomnel zduraznit, ze oni za to nemohou. Kdyby mlcel, bylo by to mene jasne.

Ladislav

Stačil mi jeden pohled na graf a nemusím čekat několik měsíců na data z USA.
comment image
https://www.tradingview.com/x/0Yw3BXLi
https://www.tradingview.com/x/zXCvV6V3

spot_img