Pletou se Bitcoin maximalisté?

0
(0)

Prvenství Bitcoinu jako nejrozšířenější a nejoblíbenější kryptoměny dlouhodobě vytváří dojem neotřesitelnosti a nenahraditelnosti a pravdou je, že řada vyzyvatelů v souboji o titul šampióna mezi digitálními měnami dlouhodobě selhává. Bitcoin svoji pozici dále upevňuje a v komunitě uživatelů vznikají názorové proudy trvající na tom, že zbylé kryptoměnové projekty jsou spíše úsměvnou snahou nahradit jízdní kolo trojúhelníkem. Na cestě k novému monetárnímu systému nás sveze Bitcoin a žádné jiné komponenty nejsou nutné. Mají Bitcoin maximalisté pravdu?

Sekta

Autor Etherea – kryptoměny často vnímané jako hlavní konkurent Bitcoinu – Vitalik Buterin, se často na adresu maximalistů vyjadřuje s despektem a poukazuje na až náboženský zápal některých lidí pro Bitcoin. Aby ne, sám je totiž autorem výrazu Bitcoin maximalismus a trvá na tvrzení, že Bitcoin rozhodně neřeší všechny výzvy globální změny monetárního systému. Co tím konkrétně myslí?

Síla altů

Bitcoin je dnes bezpochyby nejbezpečnější blockchain sítí s jeho hash sílou dosahující vrchol  52 kvintilionů za sekundu  (52 * 10 ^ 18). Během jeho desetileté historie nebyla – pokud víme – BTC blockchain síť nikdy napadena hackery. S tím se může těžko chlubit jakýkoliv altcoin. Nejčastější námitkou bývá prostý fakt, že vývoj nelze zastavit a je teoreticky možné, že nový projekt nabídne čísla ještě o něco lepší. Aktuálně ale takový projekt vidět nikde není a to znamená jednoznačný bod pro Bitcoin.

Kde ale Bitcoin dodnes skutečně selhává, je težkopádnost transakcí. Přes všechnu snahu a pokroky v technologii Lightening Network nefunguje vše ideálně a vývojáře čeká ještě dlouhá a náročná cesta aby potvrdili, že Bitcoin zvládne to, čím mu jiné alty konkurují.

Had bez hlavy

Decentralizace je oproti tomu pevně stojícím pilířem Bitcoinu a opět bude velice náročné překonat aktuální počet všech jeho full nodů. Námitkou zde bývá nižší zájem o decentralizovaný přístup a fakt, že lidé se ne vždy rozhodují racionálně. Úspěch veskrze centralizovaného Etherea je toho jasným důkazem. Na druhou stranu dávný hoax o smrti jeho zakladatele Buterina způsobil na trhu s Etherem nevídanou paniku a zdá se tedy, že absence lídra, stojícího v čele libovolné měny, má svá nepopiratelná pozitiva.

Má pravdu Ver?

Rodger Ver, stojící za projektem Bitcoin Cash, často poukazuje na významně nižší poplatky transakcí BCH a je třeba přiznat, že existuje celá řada altcoinů, které dokáží srazit poplatky za převody mincí prakticky k nule. Zde se nabízí reakce, že se žádný z takových coinů nepotýká s tak masivní transakční sítí jako Bitcoin a je otázkou, jak budou poplatky vypadat v budoucnu, až budou nároky na provedení transakce násobně vyšší.

Spekulativní rovina

Zde přichází na řadu jeden z aktuálně nejmocnějších argumentů pro udržitelnost altcoinů a tím je fakt, že se spekulanti z běžných forex trhů stále více přesouvají do oblasti kryptoměn, kde je nabízená škála měn a jejich likvidity obrovská. Jinými slovy, dokud budou lidé rádi spekulovat na růst a pokles cen měn, budou vždy existovat altcoiny, které k rozhoupání cenového kyvadla nepotřebují silný projekt, ale jen mediálně známou tvář zvyšující likviditu.

Anonymita

Ani pseudoanonymita Bitcoinu a anonymita jiných mincí jako je Zcash nebo Monero se neukazuje jako hlavní motivace pro uživatele kryptoměn. Důvodem je laxnost uživatelů a obecně nízký zájem o ochranu vlastních dat. Silným, i když nespravedlivým argumentem bývá spojování anonymních měn s černým trhem a praním špinavých peněz a zdá se, že přes veškerou neúplnost a iracionalitu tohoto argumentu stále více lidí věří, že pokud nedělají nic špatného, je v pořádku, aby jim kdokoliv viděl do talíře.

Závěr

Zdá se tedy, že i přes velkou snahu vytvořit z Bitcoinu jediný ideální platební nástroj, není o takovou službu zájem, a je více než pravděpodobné, že v budoucnu se budou kryptoměnové projekty prát o zákazníky stejně, jako to dnes dělají třeba sociální sítě nebo seriálové platformy. Pokud technologie, na níž náš finanční systém bude stát, bude blockchain, Bitcoin pravděpodobně své prvenství udrží. Základna vývojářů, pověst a mohutnost sítě, těžko najde v blízké době svého přemožitele. Vždy se ale najdou projekty s ambicí jej překonat. A pokud blockchain nahradí technologie jiná, stane se Bitcoin pouhým průkopníkem nové éry stejně, jako dávno překonaný parostroj z dob průmyslové revoluce.

Co číst dále?

Švýcarsko udělilo licenci dvěma kryptobankám

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img