Paul Krugman: Kryptoměny jsou v “nekonečné zimě” a už nikdy se nezotaví

4
(5)

Významný ekonom Paul Krugman ve svém stanovisku zveřejněném deníkem New York Times zastánce kryptoměn opravdu nepotěšil. Podle jeho slov se celý trh s kryptoměnami dostal do “nekonečné zimy” a už nikdy se nezotaví.

Krugman ve svém článku poznamenal, že příznivci kryptoměn věří, že blockchain, technologie, která je základem téměř všech kryptoměn, je převratným objevem. Stručně řečeno, blockchain je decentralizovaná účetní kniha. To znamená, že je ve veřejném vlastnictví, podporovaná chytrými protokoly. Velké množství lidí se pak podílí na bezpečnosti sítě a udržuje záznamy na mnoha svých serverech.

Jaký to má smysl?

Krugman však uvedl, že nikdy nedostal uspokojivou odpověď na otázku “Jaký to má smysl”? “Proč se namáhat a vynakládat náklady na udržování účetní knihy na mnoha místech a v podstatě přenášet tuto knihu pokaždé, když se uskuteční nějaká transakce?”

Dalším bodem, na který ekonom upozornil, byla otázka důvěry. Poznamenal, že hlavním prodejním argumentem kryptoměn byla skutečnost, že fungují bez důvěry. To znamená, že nemusíte důvěřovat třetí straně: bance, osobě nebo jakémukoli zprostředkovateli, který by mohl působit mezi vámi a vašimi kryptoměnovými transakcemi nebo držbou.

Podle Krugmana však nedávné neúspěchy v kryptoměnovém sektoru ukázaly, že kryptoměnové instituce “snadněji podléhají pokušení” ukrást aktiva svých zákazníků. Jako příklad uvedl společnost FTX, která využívala aktiva svých zákazníků k financování rizikových sázek. 

Zmínil i využití technologie blockchain, která nabízí levnější a bezpečnější způsob sledování transakcí:

Ale zdá se, že i tento sen umírá.

Řada společností z různých odvětví vyjádřila v minulosti svůj záměr využít technologii blockchain jako bezpečnější řešení. Například australská burza cenných papírů (ASX) před pěti lety oznámila, že plánuje využívat blockchainovou platformu pro zúčtování a vypořádání obchodů. 

Nedávno však ASX tento plán zrušila “s ohledem na nejistotu řešení”, čímž jí vznikly náklady ve výši 250 milionů australských dolarů (169 milionů USD). Podobně se zachoval i další gigant, tentokrát z oblasti stavby lodí a lodní dopravy, Maersk. Ten oznámil, že ukončuje své úsilí o využití blockchainu pro řízení dodavatelských řetězců.

Prožíváme, jak mnozí říkají, “kryptozimu”. To však může být výraz dosti podhodnocený. Stále více to připomíná Fimbulwinter, nekonečnou zimu, která v severské mytologii předchází konci světa.

Závěr

Na konci svého tweetu pak Krugman uvedl, že očekává další rozhořčení ze strany “kryptoměnových bratrů kvůli jeho šokujícím komentářům. Mne osobně potěšilo, že komentující jsou v drtivé většině slušní a velmi věcní.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Ano, to je klidně možné.

Pavel
Hodnocení článku :
     

Úplná blbost…🤣🙈🤫 Ale článek super pobavení…👍

Bart

Otázka je opačně. Krypto a blockchain má jistě velký potenciál, ale co konkrétně se podařilo za ty léta aplikovat a rutinne využívat? Tedy kromě burzovní spekulace s kryptomenami? Něco, bez čeho se moderní svět neobejde?

Já nevím, vy jo? A pokud je to cele jen o hře na burzách a ukáže se, že ty burzy jsou podvodné, jakou to má budoucnost? A řekněme si na rovinu, koho by zajímal nějaký BTC, kdyby byl zpět za dolar a půl? Bez spekulace nebude nic a spekulace nebude než důvěry…nebo spíš duverivcu. A zda se teď právě o tu poslední důvěru hraje nebo ne ukáže až čas.

Mamlasman

Bez čeho se svět neobejde? Nechcete trochu moc po svobodných penězích? Zlepšuje to lidem život, samozřejmě se bez toho obejdou, ale to i bez svobody jako takové…

Bart

Ale ono se krypto jako plavidlo nějak nechytlo. Nebo o tom nevím. Možná na černém trhu a tam já neoperuju :-).

Tohle je za me právě ten důvod, proč si myslím, že hlavní myšlenky selhaly. Místo svobodných peněz máme burzovní hračku s čím dál tím větším nádechem podvodu.

Vojtech

Mainstreamove zatím ne. Okrajově při remitencich ano. Čím dál víc při obcházení sankcí také ano, bohužel pro krypto. A v zemích s kolabující národní měnou typu Venezuela apod. se krypto, asi zejména tether, prý už rozmohlo mezi mainstreamem dost masově. Asi hlavně za účelem uchování části kupní síly a obcházení státní zlovůle. Zde tedy de facto slouží i řadovým plebejcum pro to samé, pro co byl navržen btc.

Vojtech

Matně si ještě ze starších zpráv vybavuji nějaká letištní covidpass opatření na blockchainu iota a registry zdravotnických zásob na hbar. Bude toho více. Jistě, zatím žádná díra do světa.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Kontrolní otázka soudruzi: Myslíte si, že dnes je potřeba BTC menší než v roce 2009, 2013, 2017 nebo 2021? Tak co nevíte? Nikdo neví? Pandrhola, hajnej? Tak my vám to teda řekneme: Je větší než kdy jindy a do budoucna ještě poroste, vy šmejdi!

Mamlasman

Samozřejmě i cena to říká jasně…

Kenny

Jasne, asi tak jako 100krat od vzniku BTC. Furt dokola ty samy kecy, jak kolovratek.

Jack

To je ten pán, co na konci 90tek tvrdil, ze dopad rozvoje internetu na ekonomiku bude nulovy? Jo, tak to je clovek na svem miste. Uz ani nobelovka neni co byvala. 🙂

Rosta

Citim dno

Deejay

V roce 1998 tento pan údajně rekl: “The growth of the Internet will slow drastically, as the flaw in ‘Metcalfe’s law’ — which states that the number of potential connections in a network is proportional to the square of the number of participants — becomes apparent: most people have nothing to say to each other! By 2005 or so, it will become clear that the Internet’s impact on the economy has been no greater than the fax machine’s.”

Mamlasman

Věřit člověku, který nezná Lightning? “a v podstatě přenášet tuto knihu pokaždé, když se uskuteční nějaká transakce?”

spot_img