Otevření Bitcoin mining centra v Kazachstánu se blíží

4.7
(6)

Zprávy a souhrny

V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Jedna z největších těžebních společností na světě, Enegix Bitcoin, se chystá v nejbližší době otevřít novou těžební farmu. Bitcoinové těžební centrum bude otevřeno v Ekibastuz v Kazachstánu, nedaleko hranic s Ruskem. Jak potvrdil obchodní ředitel společnosti Enegix, Dmitrij Ivanov, centrum bude otevřeno již začátkem září.

Kazachstán

To, že nové těžební centrum vzniká právě v Kazachstánu, není vůbec překvapující. Kazachstán má totiž velmi příznivou legislativu pro těžbu kryptoměn a navíc vládne dostatkem levné energie. To jsou dva hlavní důvody, proč je tato země mezi těžaři velmi vyhledávanou.

farma, Kazachstán
zdroj: coindesk.com

Jak dále uvedl obchodní ředitel, Dmitrij Ivanov, mělo by toto centrum pojmout  až 50 000 mining rigů. A pokud bude centrum naplněno nejnovějšími těžařskými zařízeními od Bitmainu, Antminery S19 případně WhatsMinery M30S od MicroBT, měl by celý komplex nabídnout těžební výkon mezi 5 a 6 EH/s, což představuje přibližně 4,5 % současné bitcoinové hashrate.

BTC hashrate
zdroj: coinwarz.com

Nová farma

Toto centrum se tak stane největším těžebním komplexem společnosti Enegix. Společnost vlastní ještě další dvě těžební farmy. V tomto komplexu navíc najde uplatnění skoro 200 nových zaměstnanců, kdy se bude jednat o inženýry, elektrikáře, bezpečnostní pracovníky a další. Stavba farmy byla zahájena v srpnu 2019 a náklady na její výstavbu se údajně vyšplhaly na 23 000 000 USD.

Není proto žádným překvapením, že ještě před otevřením této farmy navštívili komplex zástupci mnoha velkých těžařských společností v čele s ViaBTC, Canaan nebo Innosilicon. Celý komplex pak spotřebuje 180 megawattů (MW) energie. A pokud si chcete udělat představu, o jakou se jedná spotřebu, tak město Córdoba v Argentině s téměř 1 500 000 obyvatel spotřebuje 741 MW.

Levná elektřina

Podle údajů Centra pro alternativní finance na univerzitě v Cambridge, zaujímá Kazachstán čtvrté místo na světě v hashrate Bitcoinu. Celých 6,17% všech bitcoinů je vytěženo právě v Kazachstánu. Na třetím místě je Rusko, které těží 6,90% všech bitcoinů.

Kazachstán těží zejména z nízkých cen energie, což je atraktivní pro mnoho těžařských společností. Nízké náklady energií v této euroasijské zemi jsou dány zejména skutečností, že výroba el. energie výrazně převyšuje poptávku. A tak tato země s 18 miliony obyvatel dokonce elektřinu dodává i svým sousedům.

Jak vysvětlil Dmitrij Ivanov, Národní energetická společnost nepracovala nikdy na plný výkon, protože by to znamenalo plýtvání elektřinou.

Závěr

Na závěr je potřeba dodat, že Kazachstán byl poměrně výrazně zasažen pandemií Covid-19. Nakaženo bylo v této zemi 97 000 obyvatel a více než 1 000 lidí tomuto viru podlehlo.

Z tohoto důvodu Kazachstán navrhuje 15% paušální daň z blokových odměn těžařů. Získané prostředky by pak vláda směřovala na zmírnění následků v souvislosti s Covid-19.

Země rovněž zkoumá digitální měnu centrální banky, protože se snaží bojovat proti korupci a digitalizovat platby. Několik vysoce postavených vládních úředníků vyzvalo Bank of Kazakhstan, aby vyvinula CBDC. Určité zprávy pak naznačují, že regulátor již pracuje na způsobu proveditelnosti digitální měny.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: