Index S&P 500 se nachází na hranici 10% korekce a ve středu se akcie pokusily o odraz díky lepším než očekávaným inflačním údajům.
Stejně jako v předchozích dnech se však růst ukázal jako krátkodobý. Zpráva o odvetných clech Kanady na USA poslala hlavní indexy do záporného teritoria. Odpoledne se opět zotavily.
Divoké pohyby na trhu odpovídají tomu, co mnozí investoři vnímají jako hlavní faktor současného poklesu. Dokud nebude jasnější situace ohledně celní politiky, chaotické pohyby na trhu pravděpodobně neskončí.
Investiční ředitelka Guggenheim Partners Investment Management Anne Walsh ve středu uvedla:
Stále se měnící rétorika ohledně cel, jednou ano, pak ne, pak znovu ano a pak opět ne, je hlavním zdrojem volatility na trhu. Nevypadá to na hladkou cenovou trajektorii pro akcie kvůli všem zmíněným rušivým faktorům.
– Investiční ředitelka Guggenheim Partners Investment Management Anne Walsh, zdroj: finance.yahoo.com
Pokud tato situace přetrvá, akcie podle Walsh pravděpodobně nečeká plynulý růst.
Hlavní investiční stratég Piper Sandler Michael Kantrowitz vyjádřil podobný názor a ve zprávě klientům napsal:
Je nepravděpodobné, že by došlo k výraznému zotavení akciového trhu, dokud nezačne polevovat nejistota ohledně fiskální politiky.
Hlavní investiční stratég Piper Sandler Michael Kantrowitz, zdroj: finance.yahoo.com
Poukázal přitom na index fiskální nejistoty sledovaný Bloombergem, jehož nedávný nárůst koreluje s poklesem trhu.
Skutečný problém spočívá v nedostatku jasnosti ohledně celní politiky
Jak nedávno uvedl globální stratég JPMorgan Asset Management Jack Manley, problém trhu s cly nespočívá v samotných clech. Pokud by například byla zavedena plošná 25% cla na Mexiko a Kanadu, investoři by mohli vyčíslit jejich dopady na konkrétní společnosti, odhadnout pokles zisků a určit férovou cenu pro akcie i celý trh.
Skutečný problém spočívá v nedostatku jasnosti ohledně celní politiky. Manley upozornil na efekt sněhové koule. Pokud USA uvalí nová cla na Kanadu, druhá strana by mohla odpovědět, stejně jako to učinila ve středu. Pokud Kanada zareaguje protiopatřeními, budou USA pokračovat v zavádění dalších cel? Kde tento cyklus skončí?
Tyto otázky podle Manleyho způsobují, že je extrémně obtížné správně započítat dopady cel na akciový trh.
Cla byla jedním z důvodů, proč Goldman Sachs nedávno snížila svou prognózu pro index S&P 500 na rok 2025. Ve zprávě klientům zveřejněné v úterý večer banka uvedla, že nyní očekává, že tento index zakončí rok na úrovni 6 200 bodů, což je méně než dříve předpokládaných 6 500 bodů.
Každé zvýšení cel o pět procentních bodů sníží zisk na akcii u S&P 500 o 1 % až 2 %
Hlavní stratég pro americké akcie ve společnosti Goldman Sachs, David Kostin, uvedl, že snížení cílové hodnoty indexu S&P 500 odráží nedávno upravenou prognózu růstu HDP a vysokou předpokládanou celní sazbu.
Kostinova analýza ukazuje, že každé zvýšení cel o pět procentních bodů sníží zisk na akcii u S&P 500 o 1 % až 2 %. V nejrizikovějším scénáři, kdy by efektivní celní sazba vzrostla na 15 %, by zisky klesly o další 2 %.
Vzhledem k tomu, že růst zisků často ovlivňuje vývoj akcií, pokud by cla měla na zisky větší dopad, než se aktuálně očekává, pravděpodobně by se to negativně odrazilo i na výkonnosti trhu.
Aby bylo jasno, nejde o Kostinův hlavní scénář ani o očekávaný vývoj podle většiny analytiků. Prozatím, jak uvedl spoluvýkonný investiční ředitel Truist Keith Lerner pro Yahoo Finance, trh možná potřebuje více času na strávení a překonání některých náročnějších aspektů současné politiky administrativy.
Cla nemusí být hlavním tématem, na které se investoři zaměří po celý rok.
„Možná se později v roce začne více řešit prodloužení daňových úlev a deregulace. Ale přesný časový rámec nelze určit.” dodal Lerner.
Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB
U 69 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.