[Osobnost] Jaroslav Dušek – 5 dohod, které změní váš život k lepšímu

24

Milí čtenáři, přinášíme vám další ze série odpočinkových článků o zajímavých osobnostech. Minule jsme se věnovali Billovi Gatesovi a pokusili jsme se objasnit, co stojí za jeho zbohatnutím. Dnes se pro vyváženost zaměříme na nepeněžní aspekty bohatství, na rozvoj vlastní osobnosti a na to, jak lépe vycházet s ostatními i se sebou samým. Jaroslav Dušek je svérázná osobnost české divadelní a filmové scény, umí mistrně a přesně používat slova a doslova přitahuje ostatní lidi. S lidmi také velmi dobře vychází. Tyto vlastnosti jistě stojí za pozornost, proto se zaměříme na to, čím se ve svém životě řídí, tedy na toltécké učení o tzv. dohodách.

O co se jedná, se hned dozvíte. Předně bychom vás rádi požádali, abyste nám opět do komentářů pod článkem dali vědět, zda máte zájem o pokračování tohoto článku, chceme vám totiž nabízet pouze takový obsah, o který máte zájem.

Jaroslav Dušek

Nejprve krátké představení, Jaroslav Dušek patří k tomu nejlepšímu na české herecké scéně. Zahrál si ve známých filmech jako Vrať se do hrobu, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Želary, Pupendo a v mimořádných seriálech Dokoláč či Pustina. Na YouTube kanále divadla Kampy můžete zdarma zhlédnout záznamy totálně improvizačního představení Malá Vizita, kde bez jakékoli přípravy či naučených rolí vystupuje s dlouholetým kolegou a kamarádem Pjérem la Šé’zem, který je mj. také psycholog.

Za zmínku určitě stojí také rozhlasový blok Duše K, který se již od roku 2010 zabydlel také na divadelním jevišti. Jaroslav Dušek zde využívá svých schopností k tomu, aby divákům (resp. posluchačům) představil rozmanité hosty z různých oblastí lidské činnosti, kteří se přicházejí podělit o své poznání a zpravidla také odpovídají na otázky diváků.

Jaroslav Dušek s hostem – beseda Duše K

Pět dohod

Uzavřeli jste celou řadu dohod s ostatními i sami se sebou o tom, kdo jste, co cítíte, čemu věříte a jak se máte chovat. Toto pojetí, které vychází z učení bájných Toltéků (obyvatel státního útvaru v oblasti středního Mexika předkolumbovské Ameriky) a které bylo po dlouhá léta před cizinci utajeno, sepsal ve svých knihách (Čtyři dohody, Pátá dohoda) Don Miguel Ruiz.

Podle Toltéků má každý člověk svůj osobní sen, který se však kvůli různým strachům a falešným názorům může proměnit v noční můru, pokud to dopustíme. Jako příklad uvádí stav, kdy si člověk vytvoří (resp. přijme za svůj) jakýsi obraz dokonalosti, kterého však nemůže nikdy dosáhnout, což vede k donekonečna se opakujícímu sebeubližování. Takový člověk odmítá přijímat sám sebe, ale i druhé takové, jací jsou, a snaží se proto zakrýt své pravé já. Dohoda pramenící ze strachu, v tomto případě z odmítnutí, člověka zbavuje jeho osobní energie a dělá mu ze života peklo.

Účel nových dohod

Účelem čtyř dohod (resp. pěti) tedy je, abychom se postupně zbavili dohod založených na strachu a nahradili je novými. Každá negativní dohoda blokuje část naší energie, která se nám uvolní, pakliže takovou dohodu ze své mysli odstraníme. Přijetí těchto dohod může být poměrně náročné a každý na to nemusí být připravený. Snad i proto se Jaroslav rozhodl předávat toto poznání s humorem. Na motivy čtyř dohod s kolegy vytvořil úžasné stejnojmenné divadelní představení, jehož záznam si můžete vyhledat na internetu.

Pozitivní dohody

  • První dohoda: Nehřešte slovem („Miřte slovem přesně“),
  • Druhá dohoda: Neberte si nic osobně,
  • Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky,
  • Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete.
  • Pátá dohoda: Buďte skeptičtí, ale naslouchejte.

Závěr

Jaroslav Dušek nás může inspirovat svým humorem, otevřeností srdce a laskavým postojem k životu i k ostatním lidem. Zároveň je to úžasná osobnost na svém místě, dělající přesně to, k čemu byl nepochybně předurčen. Za jeho svérázným a laskavým postojem stojí z velké části právě toltécké učení o dohodách, které říká, že je třeba ze své mysli odstranit určité nežádoucí dohody (jakési škodlivé programy – viry) a nahradit je několika prospěšnými dohodami.

Pakliže si přejete pokračování tohoto článku, tak nám to prosím sdělte do komentářů dole pod článkem. Děkujeme. V příštím díle bychom se mohli detailněji zaměřit na jednotlivé dohody.

-Kytka

Pokračování článku:

[Osobnost] Jaroslav Dušek – 5 dohod, které změní váš život k lepšímu (2. díl)

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Du%C5%A1ek
https://www.csfd.cz/tvurce/1523-jaroslav-dusek/
http://www.divadlokampa.cz/divadlo-kampa/repertoar/vecerni-program/item/73-duse-k
http://www.divadlokampa.cz/divadlo-kampa/repertoar/vecerni-program/item/703-mala-vizita
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tolt%C3%A9kov%C3%A9
https://cs.wikipedia.org/wiki/Miguel_%C3%81ngel_Ruiz

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře