Czechia
5,017
Počet nakažených koronavirem v ČR

[Osobnost] Jaroslav Dušek – 5 dohod, které změní váš život k lepšímu

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Coinbase oznamuje dvě nové investice ve snaze rozšířit ekosystém Etherea • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Tim Draper: Po pandemii se lidé začnou masově zajímat o Bitcoin • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledního dne v kryptosvětě událo. TRHY Tradiční finanční...

[Večerní souhrn článků] • Kryptoburza Gemini přidává podporu tokenu BAT • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz
Jako první jsem na CZ/SK kryptoweby přinesl témata jako motivace, osobní rozvoj a bohatsví, nejen po stránce finanční. Postupně mě však moje vášeň pro kryptoměny dovedla k tomu, že jsem začal stále častěji psát také o nich a nakonec jsem založil to, co tu chybělo - web zejména pro hodlery - KryptoHodler. Na Kryptomagazínu.CZ působím od začátku roku 2018.

Milí čtenáři, přinášíme vám další ze série odpočinkových článků o zajímavých osobnostech. Minule jsme se věnovali Billovi Gatesovi a pokusili jsme se objasnit, co stojí za jeho zbohatnutím. Dnes se pro vyváženost zaměříme na nepeněžní aspekty bohatství, na rozvoj vlastní osobnosti a na to, jak lépe vycházet s ostatními i se sebou samým. Jaroslav Dušek je svérázná osobnost české divadelní a filmové scény, umí mistrně a přesně používat slova a doslova přitahuje ostatní lidi. S lidmi také velmi dobře vychází. Tyto vlastnosti jistě stojí za pozornost, proto se zaměříme na to, čím se ve svém životě řídí, tedy na toltécké učení o tzv. dohodách.

O co se jedná, se hned dozvíte. Předně bychom vás rádi požádali, abyste nám opět do komentářů pod článkem dali vědět, zda máte zájem o pokračování tohoto článku, chceme vám totiž nabízet pouze takový obsah, o který máte zájem.

Jaroslav Dušek

Nejprve krátké představení, Jaroslav Dušek patří k tomu nejlepšímu na české herecké scéně. Zahrál si ve známých filmech jako Vrať se do hrobu, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Želary, Pupendo a v mimořádných seriálech Dokoláč či Pustina. Na YouTube kanále divadla Kampy můžete zdarma zhlédnout záznamy totálně improvizačního představení Malá Vizita, kde bez jakékoli přípravy či naučených rolí vystupuje s dlouholetým kolegou a kamarádem Pjérem la Šé’zem, který je mj. také psycholog.

Za zmínku určitě stojí také rozhlasový blok Duše K, který se již od roku 2010 zabydlel také na divadelním jevišti. Jaroslav Dušek zde využívá svých schopností k tomu, aby divákům (resp. posluchačům) představil rozmanité hosty z různých oblastí lidské činnosti, kteří se přicházejí podělit o své poznání a zpravidla také odpovídají na otázky diváků.

Jaroslav Dušek s hostem – beseda Duše K

Pět dohod

Uzavřeli jste celou řadu dohod s ostatními i sami se sebou o tom, kdo jste, co cítíte, čemu věříte a jak se máte chovat. Toto pojetí, které vychází z učení bájných Toltéků (obyvatel státního útvaru v oblasti středního Mexika předkolumbovské Ameriky) a které bylo po dlouhá léta před cizinci utajeno, sepsal ve svých knihách (Čtyři dohody, Pátá dohoda) Don Miguel Ruiz.

Podle Toltéků má každý člověk svůj osobní sen, který se však kvůli různým strachům a falešným názorům může proměnit v noční můru, pokud to dopustíme. Jako příklad uvádí stav, kdy si člověk vytvoří (resp. přijme za svůj) jakýsi obraz dokonalosti, kterého však nemůže nikdy dosáhnout, což vede k donekonečna se opakujícímu sebeubližování. Takový člověk odmítá přijímat sám sebe, ale i druhé takové, jací jsou, a snaží se proto zakrýt své pravé já. Dohoda pramenící ze strachu, v tomto případě z odmítnutí, člověka zbavuje jeho osobní energie a dělá mu ze života peklo.

Účel nových dohod

Účelem čtyř dohod (resp. pěti) tedy je, abychom se postupně zbavili dohod založených na strachu a nahradili je novými. Každá negativní dohoda blokuje část naší energie, která se nám uvolní, pakliže takovou dohodu ze své mysli odstraníme. Přijetí těchto dohod může být poměrně náročné a každý na to nemusí být připravený. Snad i proto se Jaroslav rozhodl předávat toto poznání s humorem. Na motivy čtyř dohod s kolegy vytvořil úžasné stejnojmenné divadelní představení, jehož záznam si můžete vyhledat na internetu.

Pozitivní dohody

  • První dohoda: Nehřešte slovem („Miřte slovem přesně“),
  • Druhá dohoda: Neberte si nic osobně,
  • Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky,
  • Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete.
  • Pátá dohoda: Buďte skeptičtí, ale naslouchejte.

Závěr

Jaroslav Dušek nás může inspirovat svým humorem, otevřeností srdce a laskavým postojem k životu i k ostatním lidem. Zároveň je to úžasná osobnost na svém místě, dělající přesně to, k čemu byl nepochybně předurčen. Za jeho svérázným a laskavým postojem stojí z velké části právě toltécké učení o dohodách, které říká, že je třeba ze své mysli odstranit určité nežádoucí dohody (jakési škodlivé programy – viry) a nahradit je několika prospěšnými dohodami.

Pakliže si přejete pokračování tohoto článku, tak nám to prosím sdělte do komentářů dole pod článkem. Děkujeme. V příštím díle bychom se mohli detailněji zaměřit na jednotlivé dohody.

-Kytka

Pokračování článku:

[Osobnost] Jaroslav Dušek – 5 dohod, které změní váš život k lepšímu (2. díl)

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Du%C5%A1ek
https://www.csfd.cz/tvurce/1523-jaroslav-dusek/
http://www.divadlokampa.cz/divadlo-kampa/repertoar/vecerni-program/item/73-duse-k
http://www.divadlokampa.cz/divadlo-kampa/repertoar/vecerni-program/item/703-mala-vizita
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tolt%C3%A9kov%C3%A9
https://cs.wikipedia.org/wiki/Miguel_%C3%81ngel_Ruiz

24 KOMENTÁŘE

24
Komentujte

avatar
24 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
kamilRomanTomKytkaDušan Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka
Host
Jirka

Jsem pro pokracovani tohoto clanku a taky pro zarazeni clanku podobneho typu mezi clanky o kryptomenach (samozrejme v rozumne mire a kvalite).

Budak
Host
Budak

jednotlivé body si protiřečí:-)ale to běžný uživatel neřeší

Marta
Host
Marta

Dobrý den,
přeji si pokračování tohoto článku.
Děkuji
Marta

Magdalena
Host
Magdalena

Čtyři dohody změnily můj svět, patou dohodu neznám. Ráda si cokoliv o tom přečtu.

Vítek
Host
Vítek

Prosím pokracovat

Katka
Host
Katka

zajímalo by mně vysvětlení dohod trošku více dopodrobna ..věkem člověk asi víc uvažuje o tom, co je pro něj důležité , jak se chová k okolí a sobě samému a pomohlo by mi to .

Brazdilova
Host
Brazdilova

Dušek je báječny,určitě pokračovat.

Jan
Host
Jan

Článek by měl hlavně trochu projít korekturami, např. slovosled: „Na motivy ČTYŘ DOHOD S KOLEGY vytvořil úžasné stejnojmenné divadelní představení,…“ Správně je: na motivy ČTYŘ DOHOD vytvořil S KOLEGY…

Zdeněk Vacík
Host
Zdeněk Vacík

určitě je to zajímavý, pokračujte

Jirka Z
Host
Jirka Z

Jsem pro pokračování tohoto článku

Lenka
Host
Lenka

Zajímá mně to a už se těším na pokračování. Pokračujte.

Ivana
Host
Ivana

Jsem pro pokračování článku. Pana Duška si velmi vážím a ráda se dozvím něco dalšího na téma 4 dohody a něco více i o té páté. Děkuji.

Lee
Host
Lee

Ano. Pokračovat ?

Jirka F
Host
Jirka F

PO-KRA-ČO-VAT !! PO-KRA-ČO-VAT !!!

Pavla
Host
Pavla

Prosím pokračovat, toto téma mě velmi zajímá.

Darinka
Host
Darinka

Pokračovat:-)

Lenulka
Host
Lenulka

Videla jsem divadelni predstaveni a tema 5dohod je vic nez zabava v divadle,ma v sobe velkou hloubku a pravdu,je urcite dobre toto tema podrobneji rozebrat….

Jaroslav
Host
Jaroslav

Dobrý den, taktéž jsem, všemi deseti, pro pokračování tohoto článku. Tato problematika mě obecně velice zajímá. Děkuji

Mel.
Host
Mel.

pokračovat

Dušan
Host
Dušan

Dobrý den,
přeji si pokračování tohoto článku.
Děkuji

Tom
Host
Tom

Za mě určitě pokračovat. Dále psát o takto skvělých lidech a o jejich náhledu na světaběh. Mimo jiné, ačkoliv nechci radit, rád bych se dočetl další zajímavosti o Ernstu Muldaševovi. Hodně jsem o něm četl, a také od něj četl. Máte možná další informační zdroje a čtenáře by jistě zajímaly jeho výpravy k posvátné hoře Kailas a jeho rozhovory s Tibetským lámou Benpou.

Roman
Host
Roman

Prosím pokračovat, pan Dušek je fenomén.

kamil
Host
kamil

Souhlasim, že Dušek je fajn, ale na Kryptomagazínu bych raději uvítal nějaké informace s kryptem související.
Za mě v článku klidně pokračujte, ale v nějakém magazínu, který se věnuje životnímu stylu a podobně.To rovnou můžete psát třeba o výhodách tamponů před vložkami.

Nejnovější články

08.04.20 [Přehled trhu] + BTC a NASDAQ – Býci na obou frontách k závěru dne polevili

Bitcoin se již dostal nad 7 300 USD a dá se říci, že roste téměř všechno. Světové trhy znovu...

[Večerní souhrn článků] • Coinbase oznamuje dvě nové investice ve snaze rozšířit ekosystém Etherea • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

07.04.20 Technická analýza EOS a LINK – Bulls to vyhnali za poslední 2 týdny výrazně nahoru!

V dnešní analýze se podíváme na LINK a EOS. Jejich růst ode dna vzbuzuje pozornost stejně jako Bitcoin. Na grafu vidíme jehlu pro bulls. Vítejte...

Tradiční obchodníci projevují rostoucí zájem o kryptoměny

Zpravodajská platforma Acuiti ve svém nedávném průzkumu odhalila, že tradiční obchodníci a společnosti projevují rostoucí zájem o kryptoměny a technologii s ní spojenou. Zpráva dále...

Prezident České lékařské komory varuje před experimentálním „promořením populace“ Covid-19

Na včerejší tiskové konferenci vláda České republiky sdělila, že má v plánu již postupně začít rozvolňovat opatření proti šíření koronaviru. Prezident ČLK na tyto...

Doporučujeme

Prezident České lékařské komory varuje před experimentálním „promořením populace“ Covid-19

Na včerejší tiskové konferenci vláda České republiky sdělila, že má v plánu již postupně začít rozvolňovat opatření proti šíření koronaviru. Prezident ČLK na tyto...

[Polední zprávy] • Tim Draper: Po pandemii se lidé začnou masově zajímat o Bitcoin • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledního dne v kryptosvětě událo. TRHY Tradiční finanční trhy se během posledních několika...

Bývalý vedoucí pracovník Goldman Sachs se přesouvá i do BTC a očekává ekonomickou katastrofu

Raoul Pal, bývalý šéf prodeje hedgeových fondů v Evropě ve společnosti Goldman Sachs, se připravuje na ekonomické problémy. V dlouhodobém horizontu Pal očekává, že mnoho...

[Polední zprávy] • Bitcoin prorazil psychologickou hranici 7 000 USD • Blockchainové firmy se spojují na vývoji anonymní testovací aplikace na koronavirus • a...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledního víkendu v kryptosvětě událo. TRHY V době psaní tohoto článku, Bitcoin prorazil...