[Osobnost] Jaroslav Dušek – 5 dohod, které změní váš život k lepšímu (2. díl)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Steven Seagal pokutován Komisí pro cenné papíry • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Čtyři znamení, že se drobní investoři vrací do kryptosvěta

Není žádným tajemstvím, že rychlý nárůst hodnoty Bitcoinu v letech 2016-2017 mohl být do značné míry připsán zájmu drobných...

[Polední zprávy] • Kryptotrhy dále krvácí • Virgin Galactic: Každý by měl mít alespoň 1 % majetku v BTC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledních 24 hodin událo v...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz
Jako první jsem na CZ/SK kryptoweby přinesl témata jako motivace, osobní rozvoj a bohatsví, nejen po stránce finanční. Postupně mě však moje vášeň pro kryptoměny dovedla k tomu, že jsem začal stále častěji psát také o nich a nakonec jsem založil to, co tu chybělo - web zejména pro hodlery - KryptoHodler. Na Kryptomagazínu.CZ působím od začátku roku 2018.

Milí čtenáři, s velkou radostí vám přinášíme pokračování článku nesoucí jméno Jaroslav Dušek a toltécké moudrosti, ze kterých vychází nejedna jeho přednáška či vystoupení a odkud také pramení jeho laskavý přístup k životu i lidem. V první části jsme zjistili, že sami sebe možná úplně zbytečně trápíme kvůli dohodám pramenícím ze strachu a falešným názorům o tom, kdo jsme, čemu věříme, co cítíme a jak se máme chovat. Dnes se blíže podíváme na jednotlivé dohody, které nám pomohou tyto škodlivé viry z naší mysli odstranit. V závěru článku vám nabídneme návod na život podle Jaroslava Duška.

První dohoda: Nehřešte slovem („Miřte slovem přesně“)

Slovo má velkou moc. Někdo vyjádří svůj názor, upoutá naši pozornost a může změnit naši představu k lepšímu či horšímu, pokud to dovolíme. Tato dohoda znamená nepoužívat své slovo proti druhým, ani proti sobě. Pokud svým slovem škodíme druhým, škodíme také sobě, protože se nám to vrátí. Když někomu ublížíte, pravděpodobně se vám to pokusí oplatit.

První dohoda je ze všech nejdůležitější (zároveň nejnáročnější) a ostatní dohody z ní více méně vyplývají. Říká, abychom nezneužívali slovo k šíření nenávisti, pomluvám, urážkám, obviňování a hněvu. Začít můžete sami u sebe tím, že si přestanete říkat věci jako: „nikdy se mi nic nepovede, jsem blbý, tlustý, za všechno může on/ona, můj život nestojí za nic”.

V tomto kontextu je třeba dodat, že by každý rodič měl být velmi obezřetný na to, jak mluví na své děti. Vyjadřujete-li svůj názor na děti, můžete jim velmi ublížit. Malé dítě každé vaše slovo bere velmi vážně a vše si bere k srdci. Pokud mu, byť i nevědomě, předáte svůj citový jed, může si takovou bezmyšlenkovitě vyřčenou větu pamatovat dlouhé roky. Kolik velkolepých osobností by možná nikdy nedosáhlo svých úspěchů, kdyby jim jejich rodiče v dětství říkali např. že jsou hloupí a že jsou s nima jen samé problémy?

Druhá dohoda: Neberte si nic osobně

Druhá dohoda je v jistém smyslu obrana proti lidem, kteří se neřídí první dohodou. Nic z toho, co druzí dělají, nedělají kvůli vám. Dělají to kvůli sobě. Když vám řeknou svůj názor na vás, vypovídá to ve skutečnosti o nich. Není to tedy váš problém, ale jejich. Pokud máte rádi sami sebe a jste-li se sebou a svým životem spokojení, tak nemáte žádný důvod bránit se a rozčilovat, pokud vám někdo řekne něco, co se vám nelíbí.

Nebudete si brát k srdci cizí názory o vás a věnovat jim svoji vlastní pozornost, a to ani v případě, když vás někdo začne chválit. Pokud jste šťastní a věříte sami sobě, tak nepotřebujete přesvědčovat druhé o své pravdě. Váš úhel pohledu je jen váš a ostatní mají také ten svůj, který se od toho vašeho může lišit, to nevadí.

Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky

Tato dohoda vlastně říká, abychom se nevyhýbali komunikaci s druhými kvůli vlastní lenosti. Nepředpokládejte, že ostatní budou vědět, co si přejete a co by měli udělat, abyste byli spokojení. Pokud si vytvoříte domněnku o tom, že váš partner nebo partnerka ví, co chcete, aniž byste mu to řekli, zaděláváte si na problémy. Potřeba vědění bez komunikace následně vede k ospravedlňování vlastního bláznovství. Někdy se pak bohužel stane, že se natolik snažíte obhájit tuto negativní dohodu (ostatní by měli vědět, co chci), že se kvůli tomu s někým příšerně pohádáte.

Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Tato dohoda vám pomůže odstranit ze své mysli mnoho strachů a obav. Vaše nejlepší schopnosti budou někdy výjimečné, jindy třeba i podprůměrné, ale pokud si budete moct říct, že jste se snažili a dělali jste nějakou věc nejlépe, jak to v dané situaci šlo, tak se nebudete z ničeho obviňovat. Za všech okolností usilujte o to, abyste vše konali, jak nejlépe dovedete. Bude vás to těšit. Nebudete pracovat protože musíte, ale protože chcete. Při tom, co děláte, nemyslíte na odměnu, ale máte dobrý pocit ze samotného konání.

Podle této dohody není ani potřeba, abyste tyto dohody dodržovali bez jediného zaváhání. Můžete udělat chybu, nemusíte být dokonalí. Jediné, co je potřeba, je, abyste po každé chybě vždy začali znova a opět vše dělali, jak nejlépe to za daných okolností jde. Nemusíte tedy ani přehánět, ani být bezchybní. Tato dohoda vám přinese štěstí ze života i z každého konání.

Pátá dohoda: Buďte skeptičtí, ale naslouchejte

Poslední z dohod je určitým dodatkem k těm předchozím. Mohlo by se zdát, že žijeme každý v jiném světě a ostatní jsou pro nás určitou hrozbou, ale tak to není, protože pokud se dokážete řídit druhou dohodou, tak se vás nic nemůže dotknout, ani vám ublížit. V takovém případě můžete bez obav naslouchat druhým. Dokonce i když si stěžují, jak je vše hrozné, všechno je bolí a celý svět jim chce ublížit. I takovým myšlenkám můžete skepticky naslouchat.

Tato dohoda dále říká, abychom přijímali sebe i ostatní takové, jací jsme. Nesuďme, neprožívejme pokud možno žádné konflikty, nevnucujme druhým, co si o nich myslíme. Držme si svoji imunitu proti různým pomluvám a citovým jedům, ale přesto naslouchejme. Jak asi cítíte, jedná se o poměrně pokročilou techniku, která vyžaduje značnou vnitřní sílu. Je možné, že se touto dohodou řídí nejeden psycholog, nemyslíte?

Závěr

Tyto pozitivní dohody by vám měly pomoct odstranit ze své mysli negativní dohody, které jste si během svého života mohli vytvořit. Když se změníte, změní se i poselství, které předáváte ostatním lidem, a především pak svým dětem. Pokud vám vaši rodiče ublížili, bylo to proto, že i jim bylo ublíženo, neudělali to schválně, takže se na ně nemusíte zlobit. Co však můžete udělat, je zastavit toto předávání bolesti tím, že změníte sebe. Jaroslav Dušek tyto dohody rozpracoval do 24 konkrétních praktických bodů, které vám přinášíme závěrem jako určitý bonus.

-Kytka

Návod na život podle Jaroslava Duška

 1. Když se ti něco líbí – řekni to
 2. Když se ti něco nelíbí – řekni to.
 3. Když se ti po někom stýská, zavolej mu.
 4. Když něčemu nerozumíš, zeptej se.
 5. Když se chceš s někým setkat, pozvi ho.
 6. Když něco chceš, popros.
 7. Nikdy se nehádej.
 8. Chceš-li, aby ti porozuměli, vysvětluj.
 9. Když ses provinil, řekni to rovnou a nehledej výmluvy.
 10. Mysli vždy na to, že každý má svou pravdu – a ta se nemusí vždycky shodovat s tvou vlastní.
 11. Nestýkej se se špatnými lidmi.
 12. Nejdůležitější v životě je láska. Všechno ostatní jsou zbytečnosti.
 13. Naše problémy jsou pouze v naší hlavě.
 14. Okolní svět není ani dobrý, ani špatný – je mu zcela lhostejné, jestli existuješ.
 15. Z každé události se snaž získat pro sebe něco užitečného.
 16. Nebuď suchar.
 17. Pamatuj, že nikomu nejsi nic dlužen.
 18. Nezapomeň, že nikdo není nic dlužen tobě.
 19. Nelituj ani času, ani peněz na štěstí z poznávání světa.
 20. V životě vždycky spoléhej pouze sám na sebe.
 21. Věř svým pocitům.
 22. K ženám (ostatně i k mužům), stejně jako k dětem buď trpělivý a trochu shovívavý.
 23. Pokud máš špatnou náladu, zamysli se nad tím, že až zemřeš, nebudeš mít ani tu.
 24. Žij dneska, protože včerejšek už není a zítřek být ani nemusí.

Naše nejnovější video:

Zdroje:
Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků, 2003, Peter Pauper Press, ISBN 088088990X
Pátá dohoda – Praktický průvodce cestou sebeovládání, 2010, Amber-Allen Publishing, ISBN 978-1-878424-68-6

NÁVOD NA ŽIVOT PODLE JAROSLAVA DUŠKA

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Nejnovější články

[Večerní souhrn článků] • Steven Seagal pokutován Komisí pro cenné papíry • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Justin Sun koupil Steemit

Zakladatel nadace Tron, stojící za kryptoměnou TRX, Justin Sun, koupil blockchainovou sociální síť Steemit. Před dvěma dny to sám Justin Sun oznámil ve svém...

Čtyři znamení, že se drobní investoři vrací do kryptosvěta

Není žádným tajemstvím, že rychlý nárůst hodnoty Bitcoinu v letech 2016-2017 mohl být do značné míry připsán zájmu drobných investorů. Stejně tak nemůže být...

Proč se Anthony Pompliano nezajímá o nákup XRP

Bitcoinový býk Anthony Pompliano, spoluzakladatel společnosti pro správu kryptoměn Morgan Creek Digital, vysvětluje, proč nemá zájem o nákup XRP. Proč POMP nechce koupit XRP? O svém...

Jak vidí Evropa kryptoměny v příštích deseti letech

Podle průzkumu společnosti bitFlyer, jenž shromáždil myšlenky a pocity 10 000 účastníků z deseti různých zemí v Evropě, vysoké procento Evropanů tvrdí, že kryptoměny...

Doporučujeme

Technická analýza 27.02.20 [BTC] Na dnešek se propad zastavil, ale o víkendu čekáme znovu pohyb

Bitcoin včera až v 5% propadu! Neskutečný útok vyšel včera bears i díky panice na světových trzích. Dnes jsme se zastavili na 8 630...

Bitcoin přes noc znovu rostl a jsme na 9 900 $ – Jsou to býčí signály, anebo…

Přes noc se Bitcoinu podařil narůst o téměř 350 dolarů. V tomto týdnu jsme ale viděli pokles transakcí o 16 %. Ztrácejí snad bulls...

Projekt ReFork vstupuje do finální fáze předprodeje

ReFork přichází na trh s řešením globálního problému s jednorázovými plasty. Jeho unikátní biologicky rozložitelný materiál tak reaguje na blížící se restrikci Evropské Unie...

Lidé bolestně vzpomínají na své největší chyby s kryptoměnami

Od podvodů nesoucích jméno Elona Muska až po kolaps Mt. Gox sdílejí lidé své hororové příběhy o ztrátě svých Bitcoinů a dalších kryptoměn. Lidé...