Generální ředitel společností SpaceX a Tesla, Elon Musk, hraje letos s Bitcoinem (BTC) poměrně dosti zajímavou a netradiční šachovou partii. Musk nejdříve digitální minci podporoval, pak proti ní vedl kampaň a nedávno oznámil, že Tesla přestane přijímat BTC jako platební metodu.
Bitcoin si v v letošním roce prochází hořko-sladkou cestou, kdy od dosažení nového historického maxima téměř 65 000 USD poklesl až na 30 000 USD.
Vitrodenní minimum z 18. května pro Bitcoin znamenalo, že celková ztráta digitální mince dosáhla během týdne 40 % a od svého ATH tak BTC odepsal cca polovinu své hodnoty.
Proměnná jménem Elon Musk
Tento pád Bitcoinu byl z velké části přičítán Elonovi Muskovi poté, co oznámil, že pozastavil nákupy vozidel pomocí BTC a zmínil problémy těžby na životní prostředí.
Muskova slova poslala bitcoiny a zbytek kryptotrhu do spirály poklesu, která mnohé dovedla k jednoznačnému závěru, že Musk je pro Bitcoin důležitý jako spojenec a ne jako nepřítel bitcoinové komunity.
Jiní ovšem obhajovali svou představu, že Bitcoin je největší kryptoměnou, která tady existuje již dost dlouho a nepotřebuje někoho, jako je Elon Musk. Častá a divoká volatilita byla na kryptoměnových trzích a Bitcoinu každodenní záležitostí, kterou BTC ovšem ustál a vždy se dokázal odrazit k novým ATH, což svědčí o jeho odolnosti.
Bitcoin však v průběhu let dokázal, že ke svému růstu potřebuje více než jen jeho technickou strukturu. Muskův vliv na kryptotrh se dostal do hledáčku poté, co letos svou podporou na Twitteru zařídil bezprecedentní růst meme kryptoměny Dogecoin. Tato mince dokázala letos vzrůst o více než 3 000 procent a to vše díky Muskovým akcím na sociálních sítích.
Guest starring … pic.twitter.com/buM3bTOWbX
— Elon Musk (@elonmusk) May 7, 2021
Muskův vliv na kryptoměnový prostor se znovu ukázal poté, co oznámil, že společnost Tesla upustila od Bitcoinu jako platební možnosti za jeho elektrická vozidla. Muskovo oznámení přišlo pouhé tři měsíce poté, co Tesla nakoupila BTC v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a přestože uvedl, že společnost Tesla žádné z jimi držených bitcoinů neprodala, jejich cenový pád se nepodařilo zastavit. To potvrzuje myšlenku, že Muskův vliv na kryptotrh ještě vzrostl.
V pondělí Musk prostřednictvím Twitteru zase oznámil, že v současné době jedná se severoamerickými bitcoinovými horníky a brzy po oznámení zaznamenal Bitcoin 5% nárůst své ceny a dotkl se tak mety 38 000 $ poté, co digitální aktivum zažilo dosti hrozný týden, na kterém se z velké části podepsal i čínský FUD ohledně těžby kryptoměn.
Závěr
Kryptotrh nikdy nebude jednomyslně souhlasit s myšlenkami nebo komentářem jediné osoby. Dle nedávného vývoje na kryptotrhu si ovšem dovolím říci, že držitelé BTC se nemusí bát o další osud BTC v případě, že Musk zůstane na jeho straně – alespoň prozatím. Nezapomínejme, že to byl právě Elon, který svými tweety pomohl Bitcoinu se dostat z ceny cca 10 000 až nad 60 000 USD. V budoucnu ovšem předpokládám, že se Bitcoin stane vůči vlivu jednotlivců a sociálních médií mnohem odolnějším.
Na 10k začne nakupovat a na 20k bude bez problem opět prijimat platby toho bych se nebal jen lidi kolem se opet budou divit 🤣
No jasně.. Při poklesu na 10k totiž mj. také dojde k významnému snížení energetické náročnosti. 🙂
V roce 2013 jsem BTC a následně i další krypta bral jako technologii. Věřil jsem v jejich potenciál i jako měn. Před pár lety jsem si konečně uvědomil, že se z nich stal jen pouze další typ akcií, kde se cena odvíjí od toho jak se nějaká osobnost či velká firma rozhodne. Do skutečných měn to má ještě hodně daleko. A technologicky se dá přínos brát jen v souvislosti s konkrétním projektem, ale i tady se lehce stane, že na tom pouze někdo vydělá 🙂