Nový návrh AML požaduje detailní hlášení o mezinárodních platbách již od 250 dolarů

5
(3)

V novém americkém návrhu AML zákona (Anti Money Laundering = proti praní špinavých peněz) se objevila jedna dosti zásadní změna. Navrhovaná změna by snížila dlouhodobě používanou hranici pro mezinárodní transakce z 3 000 USD na pouhých 250 dolarů.

The Financial Crimes Enforcement Network (zkráceně FinCEN) ve spolupráci s Fedem, ve snaze získat co nejvíce informací o menších transakcí, přišly s návrhem nové podoby AML.

Touha sledovat mezinárodní transakce již od 250 USD

Podle (v pátek zveřejněného oznámení) chtějí vládní agentury snížit hranici pro mezinárodní transakce, stanovenou již v roce 1995, ze 3 000 USD na 250 dolarů. To znamená, že finanční instituce by si musely vyměňovat informace o klientech (společně s transakcemi), které buď začínají, nebo naopak končí mimo území Spojených států.

Navrhovaná změna navíc konkrétně požaduje sledování a hlášení “konvertibilní virtuální měny” s tím, že pro účely tohoto pravidla tyto měny také spadají do kategorie peněz.

Informace, které si finanční instituce musí podle tohoto pravidla (obecně známého pod pojmem Travel rule) vyměňovat, jsou:

  • jméno a adresa původce nebo předávajícího
  • částka platebního nebo předávacího příkazu
  • datum provedení platebního nebo předávacího příkazu
  • veškeré platební pokyny obdržené od původce nebo předávajícího s platebním nebo převodním příkazem
  • totožnost banky příjemce nebo finanční instituce příjemce

Slušná bezpečnostní hrozba

Pokud se na tyto údaje podíváme, je jasné, že obsahují spoustu osobních informací, které by musela kryptoměnová burza ukládat, což pochopitelně představuje poměrně velké bezpečnostní riziko. V navrhované změně je navíc implicitně řečeno, že finanční instituce by měly znát geografický původ každé transakce, přesahující již několikrát zmiňovanou prahovou hodnotu 250 amerických dolarů.

Mezinárodní mezivládní organizace Financial Action Task Force (Finanční akční výbor) pracuje na uplatňování podobného pravidla po celém světě, což kryptoměnová komunita považuje za vysoce kontroverzní. Mandát a touha shromažďovat a vyměňovat si informace o zákaznících je diametrálně odlišný od “elektronického peněžního systému typu peer-to-peer”, který je popsán ve whitepaperu Bitcoinu.

Závěr

Další snaha mocných o to, jak získat zase o něco větší kontrolu je tady. Zatím tedy jen ve formě návrhu. FinCEN a Fed nyní budou k tomuto návrhu po dobu 30 dní přijímat veřejné komentáře všech zúčastněných. Co myslíte, bude návrh přijat?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

to je naprosto sileny – 250usd – to je totalne k smychu.
vlady chteji mit vse pod kontrolou!!!

hal

Skor bankstri.Vlady su len nastroje

spot_img