Norský důl na bitcoiny suší dřevo jako vedlejší produkt

5
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin a zelená energie se k sobě zcela hodí. Nejsou ve vzájemném rozporu. Jedním takovým příkladem je Kryptovault, sklad o rozloze 5 000 metrů čtverečních na okraji Hønefossu, malého městečka 40 mil západně od Osla.

Stoprocentně zeleno

Už teď mají stoprocentně zelenou energii, ale to není všechno. Díky teplu, které provoz vyrábí, Kryptovault suší dřevo pro komunitu.

“Navzdory sněhu bude trvat několik dní, než se polena vysuší, a poté je místní dřevorubec, vděčný za bezplatnou službu, odveze na prodej.”

To je vše. Jak mohou úřady říct něco špatného o takovém, jako je tento? No, tohle říká Bjørn Arild Gram, norský ministr pro regionální rozvoj:

“Ačkoli těžba kryptoměn a technologie, která je jejím základem, může v dlouhodobém horizontu představovat určitý možný přínos, je dnes obtížné ospravedlnit rozsáhlé využívání obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo pro místní správu a regionální rozvoj v současné době přezkoumává možná politická opatření s cílem řešit problémy spojené s rozsáhlým využíváním energie způsobeným těžbou kryptoměn.”

Takže se teď používá příliš mnoho zelené energie? Cože?

Co říká Kryptovault o zelené energii?

Kjetil Hove Pettersen, výkonnému řediteli společnosti Kryptovault, říká:

“Pokud se podíváte na celkové náklady na energii, globálně, na jakoukoli věc, budou vždy obrovské – myslím, že se vždy můžeme srovnávat s náklady malé evropské země. To zahrnuje i tradiční těžbu zlata, která vyžaduje více než čtyřikrát větší množství energie než těžba bitcoinů.”

Na FUD Arilda Grama reaguje také ještě dalšími důvody, proč by se těžba pomocí zelené energie měla oslavovat:

“Těžba by se měla provádět nejen v místech, jako je Norsko – a může být způsobem, jak ušetřit chycenou energii. Například v severním Norsku, kde je jí nadbytek, nebo v Salvadoru, kde nyní využívají energii ze sopek a rozjíždějí těžbu tam, kde dříve nebyla.”

A v článku bojuje proti ještě větším argumentům ekologického FUD:

“Pettersen řekl, že lidé chtějí bitcoiny a těžební operace poskytují ekonomickou návratnost prostřednictvím daní a zaměstnanosti. Těžba prý dále nabízí zemím s přebytkem obnovitelných zdrojů energie z vodních, větrných nebo solárních elektráren v určitých obdobích a sezonách způsob, jak je zhodnotit.”

Těžba bitcoinů poskytuje jak kupce první instance, tak kupce poslední instance. Je také faktorem, který zajistí ziskovost výrobců zelené energie.

Co dalšího víme o společnosti Kryptovault?

I když jejich provoz “představuje jen necelé 1 % výpočetního a procesního výkonu v globální bitcoinové síti”, je Kryptovault stále obrovský. V článku ji popisují jako:

“Kryptovault si klade za cíl mít do letošního podzimu v provozu 15 000 těžařů. Sedmatřicetiletý Otto Him a šestadvacetiletý Martin Mikalsen, kteří řídí důl Hønefoss, přezdívají jednomu prostoru mezi dvěma obrovskými stěnami neboli struky s 6500 počítači “katedrála”, což je uznání pro jeho úžasný rozsah.”

Společnost je také v počátečních jednáních o sušení mořských řas pro místní firmu. Bezplatné sušení polen dřeva možná nebude trvat věčně, ale můžeme v to doufat. Je to fantastický nápad, který by se měl replikovat a přizpůsobit dalšímu prostředí.

Závěr

Nejdřív, že těžba využívá mnoho energie, pak, že těžba využívá mnoho obnovitelné energie? Dává to někomu smysl?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rozum

Dává to smysl, obnovitelná energie by se využila jinde a tím pádem by se mohla odstavit část energie například z uhlí.

Lhts

Zdravím myslel jste to dobře ale rozumně jste to nenapsal. Ty mašiny mají velmi výkonné větráky kterými se vy tváří teplý vzduch jez se pak použíje na sušení dřeva

Pavel

Faktem je, že těžba Bitcoinu spotřebuje ročně víc energie než celé Polsko. Faktem je i to, že je to proto, že Bitcoin je PoW a její spotřeba se s rostoucí obtížností těžby nedá žádným způsobem snížit. Faktem je i to, že i oproti shitcoinům je Bitcoin dinosaurus.

spot_img