Nikdy nedovolím spuštění CBDC, slibuje Donald Trump

4.4
(7)

Kandidát na prezidenta Spojených států a bývalý prezident Donald Trump slíbil, že “nikdy nedovolí” Federálnímu rezervnímu systému vytvořit v zemi digitální měnu centrální banky (CBDC).

Donald Trump: Nikdy nedovolím spustit CBDC

Tento slib zazněl během předvolebního projevu v Portsmouthu ve státě New Hampshire 17. ledna, kde bývalý prezident doslova řekl:

Dnes večer dávám další slib, že budu Američany chránit před vládní tyranií. Nikdy nedovolím vytvoření digitální měny centrální banky.

Prohlášení se setkalo s bouřlivým potleskem, na který Trump reagoval, že v New Hampshire žijí velmi chytří lidé. A pak pokračoval ve vysvětlování:

Taková měna by dala federální vládě, naší federální vládě, absolutní kontrolu nad vašimi penězi […] mohli by vám peníze vzít a vy byste ani nevěděli, že jsou pryč. Byla by to nebezpečná hrozba pro svobodu a já ji v Americe zastavím.

Boj o příštího prezidenta USA začal

Donald Trump, který kontroverzním způsobem zpochybnil výsledky prezidentských voleb v roce 2020, oznámil zahájení své prezidentské kandidatury pro rok 2024 v listopadu 2022. Připomínám, že konání prezidentských voleb v USA je naplánováno na 5. listopadu 2024.

V roce 2023 učinil podobný slib další prezidentský kandidát a floridský guvernér Ron DeSantis. Ten tehdy slíbil, že hned první den ve funkci prezidenta “zatrhne” digitální měny centrálních bank.

Právě DeSantis prohrál s Trumpem v primárních volbách Republikánské strany v klíčovém státě Iowa. Floridský guvernér od zahájení své kampaně v průzkumech neustále za Trumpem zaostával o více než 10 procentních bodů.

Vivek Ramaswamy, další uchazeč o nominaci Republikánské strany, který navrhl politický rámec zaměřený na kryptoměny, po výsledcích voleb v Iowě (kde skončil se zhruba 8 % hlasů), ze závodu odstoupil. Oficiálně pak podpořil Trumpa.

Dne 17. ledna pak bývalý vykonavatel Komise pro cenné papíry a burzy USA John Reed Stark uvedl, že kryptoměnové hnutí by mohlo být klíčem k prezidentským volbám v roce 2024.

CBDC

CBDC jsou digitální nebo tokenizované verze hotovosti vydávané a regulované centrálními bankami. Tyto měny mohou jako podkladovou technologii využívat blockchain. Zajímavé je, že Trump, který je nyní kritikem kryptoměn, vlastnil podle prohlášení ze srpna 2023 více než 2,5 milionu dolarů v Ethereu. Tyto tokeny pocházely z prodeje NFT.

Je známo, že Federální rezervní systém uvažuje o CBDC, ale zatím se nerozhodl. Kupříkladu guvernérka Michelle Bowmanová není přesvědčena o jeho potřebnosti. Předseda Jerome Powell zase uvedl, že jakékoli rozhodnutí by musel schválit Kongres.

Na celém světě zkoumá možnost zavedení CBDC 130 zemí, přičemž 64 zemí se již nachází v pokročilé fázi. Evropská centrální banka připravuje digitální euro a Čína již použila svůj digitální jüan pro mezinárodní obchod.

Závěr

CBDC skutečně mohou být velmi účinným nástrojem kontroly občanů Trump dal svým vyjádřením jasně najevo, co si o těchto měnách myslí. Navíc to chytře odprezentoval, takže klidně mohl získat další nerozhodnuté voliče. Bitva o prezidentské křeslo v USA je tady.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za zajímavý článek nebo přesněji řečeno za zajímavý odkaz na příspěvek Johny Reed Starka na X.
I když se tento příspěvek primárně týká možného vlivu krypto fanoušků na prezidentské volby v USA, tak dobře popisuje autorův pohled na současné kryptoměny.
Uvádím pro mne to nejzajímavější:

“Moreover, well-capitalized and well-organized crypto-hierarchies (who are just big banks, financial titans and VC’s masquerading as libertarians) have miraculously transformed victims into victimizers, growing the crypto’s corp (and core) exponentially.”

Trefně popisuje většinu dnešních kryptoměn jako dobře řízené firmy (krypto-hierarchie) což jsou vlasně jen velké banky a join-ventures kapitál maskující se za libertariánský (anarchistický/punkerský) přístup/hnutí které dokázaly změnit oběti (budoucí) na “dravce” kteří si o sobě myslí že jdou “tvrdě proti světu tradičních financí”.

Bohužel se obávám že jde o velmi přesné hodnocení, které se týká drtivné většiny současných kryptoměn. Doufám že ne všech (??).
S nástupem BR do obchodování a těžby BTC se to rozhodně může týkat (a asi už i nyní týká) i bitcoinu samotného.

Ještě dodám, že autor je obecně ke kryptoměnám velmi skeptický a predikuje jejich budoucí krach:

” Only a crypto crash (which is inevitable) will stop the madness. ”

Stejně jako ještě předtím v jeho příspěvku uvedené:

” While I firmly believe that crypto is a mammoth Ponzi scheme, I also believe that members of the crypto community are extraordinarily passionate and represent a growing and powerful political constituency. ”

Na závěr dodám, že autor je bývalý komisař SEC tedy tvrdý zastánce “světa tradičních financí” právě proti kterému byl bitcoin stvořen, přesto jeho argumentům nelze upřít jejich značnou váhu.

Za sebe dodám, že si myslím že na jeho slova dojde a celé krypto s bitcoinem v čele čeká obrovský pád/krach/očista. Já ale doufám, že to nebude konec krypta jako takového, ale počátek “krypto renesance”, kdy ty nejlepší projekty přežijí a nové vzniknou.

Vždyť původní myšlenka která stála za zrodem bitcoinu byla zcela ryzí a sice vznik “spravedlivých peněz” a ty stále potřebujeme, možná ještě více než v době kdy se bitcoin narodil.

spot_img