Digitální euro nemůže být programovatelné

5
(3)

Euroskupina Evropské rady uvedla, že případné digitální euro nemůže být programovatelné a musí být automaticky směnitelné za tradiční aktiva. Euroskupina je grémium ministrů financí eurozóny. 

Digitální euro nesmí být programovatelné

Asi nejzásadnější zprávou je, že digitální euro “nemůže být programovatelnými penězi”.

Ačkoli digitální euro musí být v každém okamžiku automaticky směnitelné za tradiční euro, aktivum nemůže být programovatelné tak, aby jeho držitelům bylo znemožněno utrácet je za určité nákupy nebo v určitém období.

To pravděpodobně zajímá vývojáře kryptoměn, kteří zvažují, jak by digitální euro mohlo být integrováno do aplikací a burz DeFi. Ačkoli EU nikdy nepotvrdila, že by digitální euro bylo postaveno na blockchainu, naznačila, že se uvažuje o decentralizovaných řešeních včetně technologie distribuované účetní knihy (DLT).

Dá se předpokládat, že vývojáři kryptoměn a jejich aplikace budou nepochybně schopni digitální euro přijímat. Požadavek Euroskupiny na omezení programovatelnosti však znamená, že tito vývojáři budou i nadále raději používat stablecoiny založené na blockchainu, jako jsou Euro Tether (EURT), Stasis Euro (EURS) a Circle’s Euro Coin (EUROC). Tyto blockchainy jsou velmi dobře programovatelné prostřednictvím inteligentních kontraktů.

Euroskupina také rozlišovala mezi uživatelsky naprogramovanými platbami (pravděpodobně naplánovanými platbami) a programováním, které by mohlo řídit pohyb aktiv. První by bylo podporováno, ale druhému by bylo zabráněno.

Design a funkce jsou “politická” rozhodnutí

Obavy Euroskupiny ohledně programovatelnosti jsou jedním z mnoha bodů návrhu, které kolektiv ve zveřejněném oznámení označil za “politické”.

Euroskupina uvedla, že funkce a design digitálního eura vyžadují “politická rozhodnutí, která by měla být projednána a přijata na politické úrovni”. Naznačila, že design aktiva by mohl posílit pozici EU v geopolitice. To znamená zlepšit její strategickou autonomii a nezávislost vzhledem k významu platebních systémů.

Skupina upozornila také na několik obav souvisejících s tímto cílem, které musí být vyvážené. Poznamenala, že digitální euro by mělo být široce dostupné, ale mělo by hotovost doplňovat, nikoli ji nahrazovat. Dále poznamenala, že digitální euro by mělo umožnit monitorování v oblasti boje proti kriminalitě a podvodům a zároveň poskytovat uživatelům důvěru a soukromí.

Poznamenala také, že by měly být zavedeny limity držby. Důvodem je snaha chránit finanční stabilita EU. Dodala, že účast veřejného a soukromého sektoru by měla být vyvážená. Specifické potřeby EU by měly být vyváženy interoperabilitou s ostatními CBDC.

Vytvoření digitálního eura vyžaduje účast několika různých organizací EU. Skupina k tomu uvedla, že v případě vytvoření digitálního eura musí Evropský parlament a Evropská rada vytvořit právní základ pro toto aktivum. Dále se nechala slyšet, že Evropská komise bude muset vytvořit legislativní návrh.

Závěr

V současné době je digitální euro ve fázi zkoumání. Zprávy z prosince minulého roku naznačují, že EU rozhodne o vydání digitálního eura nejspíše na podzim 2023. V případě, že se EU rozhodne v tomto projektu pokračovat, k samotnému vydání aktiva dojde určitě mnohem později.

V případě zájmu si celou zprávu můžete přečíst pod přiloženým odkazem [1].

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img