Netradiční pohled na zlato, Bitcoin a ekologii

0
(0)

Zprávy a souhrny

Bitcoin je často nazývám digitální zlato nebo zlato 2.0. Pojďme se na téma podívat trošku netradičním pohledem.

Bezpečné digitální peníze

Dříve byly měny kryty nějakým drahým kovem – měď, stříbro zlato. Zlato se právě v minulosti ujalo jako dobrý zdroj pro krytí měn. To již v současné době neplatí – jsou kryty důvěrou ve stát. Zatímco Bitcoin je krytý výpočetní sítí, tak velikou, že v současné době, pokud bychom převedli číslo na nějaké alespoň trochu představitelné, tak se dostáváme na 7 milionů ASIC zařízení – jedno s výkonem 14 TeraHash/s. Pokud by chtěl někdo zaútočit na Bitcoin, musel by mít pod kontrolou více než 51 % celé globální výpočetní sítě – to odpovídá více než 3,5 milionů zařízení, a to je velmi nepravděpodobné.

TIP: Věděli jste, že dominance globální měny se mění periodicky?

Dopad BTC vs. Zlato

V globálním měřítku se produkce zlata používá z 52,44 % na šperky, 25,70 % na investici, 15,64 % je součástí průmyslu, pouze 4,98 % vlastní centrální banky a 1,24 % je používáno pro naše krásné zuby. Paradoxem je, pokud se podáváme na vedlejší produkty těžby zlata. Již to není jako kdysi, kdy jste šli rýžovat zlato do řeky. Nyní je situace jiná. Pro menší množství zlata je potřeba:

  • 1000 gigalitrů vody
  • 500 000 tun kyanidu
  • 5 miliard tun kamení – to odpovídá 1000 pyramidám v Gize

Svatba

10 g zlata na jeden prsten má vedlejší produkty jako jsou:

  • 3000 litrů vody
  • 1,5 kg kyanidu
  • 15 tun kamení


Hass McCook | https://youtu.be/ns_I2LpeAbQ?t=26812

Tak jestli se chcete ženit/vdávat, nekupujte si prsten. Zapište si svazek do blockchainu. Ušetříte tak životní prostředí a navíc je to nesmazatelný zápis.

Srovnání energetické náročnosti jinak

Vlády spotřebovávají nejvíce energie: 5 861 milionů GJ za cenu 27 600 miliard USD. Další jsou bankovní systémy, které spotřebují 2 340 milionů GJ za 1 870 miliard USD. Třetí je těžba zlata, která stojí 105 miliard USD a spotřebuje okolo 475 millionů GJ, následovaná recyklací zlata, která spotřebuje 25 milionů GJ za cenu 40 miliard USD. Číslo pět je papírová měna a ražba, která spotřebovává 25 milionů dolarů za cenu 40 miliard USD a Bitcoin je poslední na seznamu se spotřebou za 4.5 miliardy USD, 183 millionů GJ (zdroj).

Z výše uvedeného je zřejmé, že Bitcoin a jeho těžba zdaleka nezatěžují planetu tolik, jako vlády a těžba zlata a ražení a tištění fiat měn.

Závěr

Víte, proč měly v minulosti zlaté mince, používané jako platidlo, vroubky? Ochrana před podvodníky. Protože dokud neměly vroubky po stranách, tak si lidé kusy obrousili a tím se snižovala falešně cena mince. To se u BTC stát nemůže, nicméně BTC je krásný v tom, že rozdělit částku i na malé části dokáže.

Nezapomínejme, že peníze, kterou jsou skutečně vaše, jsou jen ty, ke kterým máte privátní klíč. BTC je v tomhle revoluční a vrací kontrolu nad vlastními penězi. Kvůli zlatu se vraždilo, znásilňovalo a válčilo. Zbav se zlata, kup Bitcoin, zachraň planetu!

Co číst dál?

[Večerní souhrn článků] • Analýzy a trhy • Kryptoměny a kryptofirmy • Regulace a státy •

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: