Není fork jako fork – kde jsou ty nové Constantinople Ethery?

0
(0)

Poslední únorový den úspěšně proběhl Constantinople hard-fork na Ethereum blockchainu. Takže… kde můžu obchodovat ty nové Constantinople tokeny? Které burzy je zalistují a jakou budou mít hodnotu? A jak je získám?

Takové otázky se již třetí den objevují na našich stránkách a v diskuzních skupinách. Je tedy třeba vysvětlit, že není fork jako fork.

Fork hned neznamená, že bude vznikat nová kryptoměna. Často jde pouze o vylepšení starého existujícího coinu, které vyžaduje změny pravidel konsenzu.

Mineři, kteří těží Bitcoin, Ethereum nebo jiné kryptoměny, potvrzují transakce a provádějí smart kontrakty na základě jistých pravidel. Pravidla jsou pevně daná a dobře známá, aby se všichni mineři shodli. My pak při používání kryptoměn máme jistotu, že všechno funguje tak, jak má.

Fork = změna pravidel konsenzu

Tato pravidla se mohou změnit z různých důvodů. Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu zvětšení maximální velikosti jednoho bloku transakcí Bitcoinu. Před rokem a půl byl tento limit natvrdo nastavený na 1 MB, což omezuje maximální počet transakcí, které může Bitcoin síť zpracovat.

Řekněme že Bitcoin blockchain je úplně zahlcený a komunita se rozhodne zvětšit maximální velikost bloku na 2 MB. Tomu se říká fork.

Skvělé! Všichni mineři právě přešli na nová pravidla a vytvářejí bloky s velikostí až 2 MB! Fork prošel hladce, ale žádná nová kryptoměna nevznikla. Samotný Bitcoin se však změnil.

A takto nějak tomu bylo i v případě Ethereum Constantinople hard-forku. Jak jsme zmínili v každém článku o tomto tématu, jde o vylepšení Ethereum mainnetu. Nevzniká při tom nová kryptoměna. Nečekejte tak na žádné nové Constantinople tokeny.

Zjistěte o forkách více: Co je to fork a jak ho vnímat?

Pozor na scam forky!

Je však třeba dodat, že tyto „vylepšovací forky“ velkých kryptoměn často doprovází několik dalších forků. Například relativně nedávno při změně mining algoritmu Monera vznikly 4 nové kryptoměny.

Tyto projekty většinou nemají dlouhou životnost a jde pouze o pokus přiživit se na dobrém jménu hlavního coinu. Nevěnujte jim pozornost. Zbytečně budete ztrácet čas. Ještě z vás náhodou někdo vyláká privátní klíč a okrade vás, jako v tomto případě. Pokud se objeví nějaký skutečně zajímavý fork, napíšeme o něm na Kryptomagazínu. Sledujte nás na facebooku, ať vám to neujde!

Co dál?

Staňte se součástí našeho týmu!

[OFICIÁLNĚ] Kryptomagazín hledá nové redaktory! – Nabízíme příjemnou, dobře placenou práci při škole/zaměstnání

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Na druhou stranu právě fakt, že v případě Etherea nedošlo k žádnému odštěpení, lze považovat za obrovský úspěch! 🙂 Jinak díky skvělý článek. A musím přiznat, že mě lákaly vaše nabídky v článcích ku vstupu mezi vás. Rád bych poznal osobnosti z týmu Kryptomahazínu. Bohužel zatím to z nějakého mého vnitřního důvodu není možné. Snad je v tom i důvod odhalení identity, kdo ví. Každopádně odvádíte skvělou práci a myslím, že za tu dobu, co pročítám vaše články, jsem si začal vážit každého z vás! A pozdravujte Reného z T11. Vždycky s ním tak pocitově souhlasím, až mě štve, že ty články nepíšu sám. Ach má ješitnosti! 🙂

Jenday

V tomto článku ale píšete o hard forku, to znamená, že vývojáři nedošli ke konsenzu a část z nich vytvoří nový coin, který má nová pravidla, a starý coin zůstává nezměněn, oproti tomu soft fork je změna pravidel, na kterých se všichni z vývojářů shodli, tudíž není potřeba vytvářet nový coin a změna se provede na stávajícím coinu. Constantinople je tedy soft fork, ne hard fork, jen pro upřesnění, kdybych se ale přece jenom nějak mýlil, budu vděčný za opravu, nikdo neví vše. S pozdravem

Jenday

spot_img