Po Německu, Indii či Jižní Koreji se kryptoměny dostávají do hledáčku stále více zemí? Guvernér Bank of France François Villeroy de Galhau doporučil urgentní vytvoření rámce pro regulaci kryptoměn, aby se zabránilo možnému narušení evropské měnové suverenity.
Guvernér Bank of France označil regulaci kryptoměn jako evropskou prioritu
Francie byla jednou z nejvíce pokrokových zemí, pokud jde o virtuální měny. Například v roce 2019 francouzský parlament schválil zákon, který umožňuje ATF (finanční úřad země) licencování společností zaměřených na kryptoměny.
Nyní Villeroy požádal Evropskou unii o naléhavou regulaci prostoru kryptoměn. Tato žádost se snaží prosadit, aby byly kryptoměny regulovány do jednoho nebo dvou let, jinak hrozí riziko ztráty evropské měnové suverenity.
Během úterní finanční konference v Paříži Villeroy uvedl:
„Musím zde zdůraznit naléhavost: nezbývá nám mnoho času – jeden nebo dva roky. Pokud jde o digitální měnu i platby, my v Evropě musíme být připraveni reagovat tak rychle, jak je potřeba, nebo riskovat narušení naší měnové suverenity. To je něco, co nemůžeme tolerovat“
Guvernér Bank of France dále popsal, jak kryptoměny hrají na finančních trzích stále důležitější roli. Příkladem je, že v prvních fázích pandemie COVID-19 se snížilo používání nekrytých peněz, což je posun, který by mohl způsobit, že peníze centrální banky budou hrát zanedbatelnou roli. Navrhuje proto, aby Evropská unie v nadcházejících měsících přijala regulační rámec.
I Francie by ráda kousek CBDC koláče
Villeroy de Galhau v minulosti varoval před soukromými digitálními aktivy, jako jsou stablecoiny. Ve svém projevu v září 2020 poznamenal, že velcí hráči by mohli vyvinout soukromé finanční systémy, jako jsou stablecoiny, které by mohly mít obrovský dopad na finanční suverenitu pro nadcházející desetiletí.
Za tímto účelem guvernér naznačil, že evropská centrální banka si nemůže dovolit zaostávat ve vydávání vlastní digitální měny centrální banky (CBDC). Na začátku letošního roku Bank of France úspěšně otestovala pilotní projekt CBDC a využila technologii ke zpracování mezibankovního vypořádání 2,4 milionu USD na soukromém blockchainu poskytovaném britskou blockchainovou společností SETL.
Centrální banka pokračovala v práci na vytvoření digitální měny podporované evropskou centrální bankou počátkem tohoto měsíce poté, co úspěšně otestovala (ve spolupráci se švýcarskou kryptoměnovou bankou SEBA, lucemburskou soukromou bankou Banque Internationale à Lluxembourg a lucemburským centrálním depozitáře cenných papírů LuxCSD) přeshraniční experiment CBDC nazvaný „Project Jura“. Tento experiment byl zaměřen spíše na trh s velkoobchodními půjčkami než na veřejné transakce a francouzská centrální banka se nechala slyšet, že letos hodlá provést slušnou řádku testů pro své CBDC.
Závěr
Regulace a CBDC, to jsou dva pojmy, které jsou letos v kryptosvětě velmi často skloňovány a osobně bych si tipnul, že se jich dočkáme v průběhu několika málo let.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Příkladem je, že v prvních fázích pandemie COVID-19 se snížilo používání nekrytých peněz, což je posun, který by mohl způsobit, že peníze centrální banky budou hrát zanedbatelnou roli.
Prosím vás otázka , které peníze jsou kryté ?
Je nejvyšší čas přesunout se na decentralizovaný peníze a přestat se nechávat okrádat. Inflace je největší zločin novější doby, jsme jak otroci. Pracujeme za peníze, který nemají žádnou hodnotu. Lets go crypto 💚 lets go Bitcoin lets go Elrond
Krásná ukázka toho jak se bojí toho co jim nejde pod ruku….jo jasný „narušení“😃😃 😃