Nemusíte kupovat celý Bitcoin

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

“Kolik stojí ten Bitcoin?”
“Přibližně 10 000 eur.”
“Tak to na něj můžu zapomenout. Kde bych vzal tolik peněz?”

Podobný rozhovor není v posledních měsících ničím výjimečný. Díky závratným ziskům je svět kryptoměn přitažlivější pro stále širší veřejnost. Vždyť kdo by nechtěl pohádkově zbohatnout? Zájem však často kvůli podobným nedorozuměním zbytečně opadá.

Noví krypto-nadšenci v sobě živí představu, že na to, aby mohli do světa Bitcoinu a kryptoměn vstoupit, budou muset z kapes, účtů nebo zpod peřin vytáhnout desítky tisíc eur.

Kupte si klidně setinu nebo desetinu Bitcoinu

Skutečnost je však zcela jiná. Je možné koupit půl Bitcoinu, čtvrt Bitcoinu či dokonce jen nepatrné procento.

Množství nováčků o tomto faktu vůbec neví a mnozí raději zvolí nákup altcoinů (v krypto-světě často hanlivě nazývaných shitcoinů), například Dogecoinů, neboli Dentacoinů (obě tyto měny nedávno dosáhly tržní kapitalizace na úrovni vyšší než je 1 miliarda dolarů) jen proto, že jsou jim blíže celá čísla.

I toto nedorozumění se (částečně) podepsalo pod nedávnou aktivitu vývojáře Jimmyho Songa, který tvrdí, že při menších jednotkách Bitcoinu by měl nastat jistý druh standardizace.

Song zveřejnil návrh standardů, jenž jednu miliontinu Bitcoinu pojmenovávají (při dnešních cenách se jedná přibližně o 1 americký cent) jako “bit” (v překladu špetka či hlt). Jeho aktivita se zaměřuje na poskytovatele peněženek, burzy a další společnosti, které využívají jméno Bitcoin, a tlačí je do podpoření tohoto návrhu.

Věří, že pokud by se tento standard prosadil, vyřešilo by se tím výše zmíněné nedorozumění a zároveň by se noví zájemci o kryptoměny naklonili, i v menších částkách, k investování do Bitcoinu. Jelikož investice do levných kryptoměn, z nichž část nemá pro krypto-svět téměř žádný přínos, může být ošidné.

Vzestup “bitů”

Problém nastává ve chvíli, kdy se tradiční měny v malých množstvích přemění na Bitcoin. Například z 5 eur je 0.0055 Bitcoinů. Přiznejme si, vypadá to nevábně a komplikovaně.

V Songovém návrhu se hodnota pěti eur zapisuje jako 550 bitů. Na jedné straně jde sice o jistý druh psychologické manipulace, nicméně na straně druhé jako uživatelé získáváme celé, nikoli desetinné číslo.

“Z nějakého důvodu mají běžní lidé problém ztotožnit se se zlomky a desetinnými čísly. 0.0002 € působí podivněji než 200,00 €,” říká Erik Voorhees, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti ShapeShift, který Songův návrh podporuje, a dodává:

“Tomu, aby se stal Bitcoin globální a běžně používanou měnou, by rozhodně pomohlo, kdyby získal nominální hodnotu, která by umožňovala lidem představit si ceny v celých číslech (řekněme 2000 bitů za kávu).”

Song dále tvrdí, že standardizací “bitu” by se odstranil i takzvaný měnový předsudek. Lidé totiž nemají rádi, když vlastní malá množství čehokoliv – ať už Bitcoinů nebo tradičních peněz. Koncem roku 2017 cena Bitcoinu opět vzrostla, za čárkou přibyly další nuly a problém se zhoršil.

Přestože navrhované změny nejsou ničím novým, zdá se, že Songův návrh si pomalu začíná získávat své příznivce. K jeho úspěchu je potřeba začít “bit” využívat nejen na prokázání stavu účtu v Bitcoinech, ale aby jimi společnosti i určili cenu zboží v obchodech.

Songův návrh se zabývá výlučně Bitcoiny, ale mohl by sloužit i jako koncept pro další kryptoměny. Například měně Ethereum by mohlo výrazně pomoci, kdyby aktualizovala své jednotky, čímž by se stala uživatelsky přívětivější.

Stále jste zmatení?

I když je cílem tohoto návrhu nedorozumění omezit, ozývají se hlasy, které tvrdí, že tímto krokem by se naopak nedorozumění posílilo.

Kritici například říkají, že pokud by tento standard nezavedli všechny společnosti najednou (například ShapeShift využívá “bity”, zatímco Coinbase se drží Bitcoinů), mohlo by se stát, že při posílání Bitcoinů z jedné peněženky do druhé by si lidé mohli myslet, že vydělali, nebo spíše naopak o peníze přišli.

Voorhees s kritikou souhlasí, zároveň však tvrdí, že tento problém by společnosti obchodující s Bitcoiny od implementace “bitu” odradit neměl.

Říká: “Se zavedením nového výrazu přijdou určitě i chyby a spory, ale v konečném důsledku s ním přijde jazykové a i číselné zjednodušení, které by mělo být pro Bitcoin prospěšné.”

Song zdůrazňuje, že i přes vlastní přesvědčení o správnosti svého kroku ví, že bude záležet jen na komunitě, zda jeho návrh přijme nebo ne.

Tento článek napsal zájemce o post redaktora Matej Krajčovič. Děkujeme!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel Joura

Nejmensi delitelnou jednotkou BTC je jiz zavedeny vyraz jako 1 “satoshi” (sat) a nevidim duvod to nadale komplikovat. Proc to neni zmineno v clanku?

Zdenek

Zavedena je i jednotka mBTC.
Viz treba bitcoinity.org, penezenka Electrum, nebo prodejce letenek destinia.com.
Tam vsude se pouziva uz nekolik let.

Míra

Jaké jsou poplatky u kupování malých částek, vyplatí se to? často chtějí i 40dolarů poplatek síti ?

spot_img