Největší lending platformy současnosti

4.8
(5)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V minulém dílu jsme se ve spolupráci s Crypto Kingdom podívali na kryptoměnové půjčky, tedy tzv. lending. Dnes tedy rozebereme jednotlivé platformy, které kryptoměnové půjčky nabízí. A to jak ty decentralizované, které plně patří do světa decentralizovaných financí, tak ty centralizované.

Pokud vás zajímá, co to jsou kryptoměnové půjčky obecně, mrkněte na článek, kde tzv. lending rozebíráme od naprostých základů. Lending je totiž rozhodně jednou z těch nejzajímavějších možností, které nabízí svět decentralizovaných financí. Ten pro vás máme rozebraný od Iva zase v článku zde. Dnes se ale pojďme podívat rovnou na jednotlivé platformy, kdy začneme těmi decentralizovanými.

Aave

Zajímá vás k lendingu ještě více a chcete získat praktické návody ve formě videí? Mrkněte na kurz Nech své kryptoměny vydělávat! 

Výběr začneme rovnou jednou z vlajkových lodí kryptoměnových půjček. Tou je platforma Aave, která nativně běží na blockchainu Etherea. Nedávno však přidala podporu i pro dva novější trendující blockchainy. Konkrétně tak Aave využijete i z blockchainů Polygon a Avalanche.

Velkou výhodou Aave je to, že se jedná o plně open-source a tzv. non-custodial platformu. Open-source znamená, že je její kód veřejně dostupný a každý si jej může prohlédnout (a v teorii jej i zkopírovat). Non-custodial funkce poté tkví v tom, že zde neexistuje žádný prostředník, který by za vás spravoval kryptoměny či jednotlivé půjčky. Tím je pouze protokol. A i s jeho využitím stále přístupy ke kryptoměnám i konkrétním půjčkám držíte přímo vy.

Aave funguje na základě lending poolů, tedy souhrnů kryptoměn. V těch můžete nabídnout vy vaše kryptoměny k zapůjčení a naopak ostatní lidé si z nich můžou půjčovat. Úrok vám však přichází i v dobu, kdy by lidé půjčující si z daného poolu fakticky nevyužili vaše kryptoměny. O to se stará protokol.

Jelikož se potom jedná o plně decentralizovanou blockchainovou platformu, nemusíte se k využití Aave nijak přihlašovat. Stačí se připojit pomocí blockchainové peněženky. Nejjednoduššími možnostmi přístupu jsou poté peněženky prohlížečové a mobilní. Aave však nabízí přístup i přes např. hardwarovou peněženku Ledger.

Jednou z nejoblíbenějších prohlížečových peněženek je MetaMask. Návod k jejímu využití naleznete zde.

Aave potom napříč jednotlivými blockchainy nabízí hned několik trhů půjček. Pro srovnání jednotlivých platforem ale zvolíme úroky nabízené při půjčování stablecoinů, tedy kryptoměn, jejichž kurz je pevně vázán na jiné aktivum, v tomto případě na dolar. Zde je nutné říci, že konkrétní úroky se liší na základě nabídky a poptávky v konkrétní dobu. V době psaní článku však Aave nabízí poměrně solidní úroky na stablecoinech ve výši 2-10 %. Nejvýhodnější je momentálně půjčení USDT na síti Polygonu s ročním úrokem 9,23 %. A to vše při poměrně vysoké bezpečnosti, kterou Aave nabízí.

Compound

Další známou platformou zaměřenou na lending je Compound. I ten patří do řad těch decentralizovaných, takže těží z veškerých výhod zmíněných u hodnocení Aave. Taktéž poté běží na blockchainu Etherea, kdy v tomto případě prozatím bohužel nepodporuje žádný blockchain další. Z dalších podobností z Aave poté vyzdvihneme např. využití poolů, které jsou obvyklé u platforem zaměřených na lending. Přímo peer-to-peer půjčky bez využití poolů už v současnosti na trendujících ledning platformách spíše nenajdeme.

Výhodou Compoundu je např. to, že za každou kryptoměnu uzamčenou do tzv. lending poolu získáte tzv. cToken. Např. kdybyste půjčili Ethereum, získáte cETH. Tyto tokeny můžete dále využívat k transakcím, směně, dalším DeFi produktům apod. Abyste ale získali své kryptoměny zpět, budete potřebovat právě tyto tokeny, na základě kterých můžete vybrat kryptoměny uzamčené v protokolu Compoundu.

Na Compoundu v současnosti najdeme 16 trhů pro půjčky jednotlivých kryptoměn. Pro srovnání ale zase využijeme stablecoiny. Zde si při propůjčení kryptoměn se stabilním kurzem v současnosti přijdete na úroky od 2,5 % do 5,3 %. Nejvyšší roční úrok z možných stablecoinů nabízí TrueUSD.

Venus

Pokud chcete vyzkoušet nějaký riskantnější produkt na levnějším blockchainu, zajímavou možností je Venus protokol. Ten běží na blockchainu Binance Smart Chainu, o kterém se více můžete dočíst např. zde. V minulosti se však Venus potýkal s několika exploity, kdy poslední přišel v květnu letošního roku. Proto se rozhodně jedná o méně bezpečnou možnost, než u dvou výše zmíněných.

Každopádně ale Venus nabízí hned několik dalších možností oproti předchozím 2 platformám, jak ještě zvýšit své úroky na půjčovaných kryptoměnách. Navíc je zde v současnosti nižší konkurence, se kterou se pojí i vyšší úroky na stablecoinech. Přesto je na něm však v současnosti uzamčeno přes 3,5 miliardy dolarů, takže důvěru půjčujících má stále poměrně vysokou.

Ze sledované metriky, tedy úroků na stablecoinech, poté vychází bezkonkurenčně nejlépe. Kdybyste poté zabrousili na ještě více experimentální platformy na nových platformových blockchainech, můžete se dostat na úroky ještě vyšší. Venus každopádně na stablecoinech nabízí úroky mezi 9-15 %, kdy nejvýhodnější jsou momentálně půjčky USD Coinu s ročním úrokem 14,52 %.

Celsius

S tím už se dostáváme k centralizovaným platformám nabízející půjčky, kdy je jejich zařazení do světa decentralizovaných financí přinejmenším diskutabilní. Proto jsme vybrali jen jednu platformu, i přes to, že kryptoměnové půjčky nabízí i hned několik centralizovaných burz typu KuCoin či Coinbase. Zde se ale primárně jedná o půjčky zaměřené přímo na obchodování na dané platformě.

Celsius je každopádně v současnosti nejoblíbenějším centralizovaným poskytovatelem kryptoměnových půjček. Bohužel se však neobejdete bez toho, abyste museli své privátní klíče svěřovat centralizované platformě, stejně jako bez toho, abyste museli narušit svou anonymitu. Přístup k projektu Celsius totiž na rozdíl od výše zmíněných platforem neprobíhá jen přes kryptoměnovou peněženku, ale je nutné si na jejich platformě založit účet.

Za to ale Celsius naopak nabízí spoustu různých bonusových akcí, referral programů a podobných věcí, na kterých si můžete přijít na kryptoměny i úplně zdarma. Navíc se jedná o regulovanou platformu, která by měla být plně v souladu s regulacemi předních světových regulátorů typu SEC.

Svým uživatelům poté mimo zmíněných bonusových programů nabízí poměrně vysoké výnosy za kryptoměny poskytnuté za účelem půjček. Naopak přijít si na půjčku na Celsiu nemusí být vůbec drahé, kdy se úroky pohybují i okolo 1 %. To je mírně nižší hodnota, než kterou nabízí decentralizované platformy, ale zase záleží na poptávce.

V době sdílení článku Celsius nabízí v kontextu s úroky na stablecoinech střední cestu mezi největšími lending platformami a těmi menšími. Konkrétně si za půjčku stablecoinu v současnosti přijdete na roční úrok ve výši 10,02 %. To je stále výrazně vyšší úrok, než na jaký byste si přišli u většiny tradičních finančních instrumentů od centralizovaných institucí.

Chcete se o DeFi dozvědět ještě více? Dorazte na workshop. V současnosti v této oblasti pořádáme 2 workshopy:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img