Nassim Taleb: “Bitcoin je jako rakovina”

5
(2)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Nassim Taleb je světoznámý spisovatel, statistik a specialista na řízení rizik. Jeho knihy Černá labuť a Antifragilita patří mezi povinnou četbu pro investory, kteří se nechtějí jednoho dne dočkat nemilého překvapení. Taleb se ve svých knihách snaží pochopit, jak vyzrát na náhodu a jak s ní pracovat v životě i ve světě investicí. Díky širokému záběru nejenom z oblasti matematiky a investic, ale také psychologie a historie jeho teze značně vybočují z většinového pojetí akciových trhů. Hlavní důraz klade na měnovou politiku. Taleb si tak vysloužil přezdívku „disident z Wall Street“.

Vystoupení v CNBC

Taleb byl hostem v americké televizi CNBC, kde se měl vyjádřit k celkové politice Fedu. Jak je jeho zvykem, nebral si servítky. Celou měnovou politiku Fedu za posledních 15 let označil jako Disneyland. Nulová nebo velmi malá hodnota peněz pokřivila celé fungování trhů. Právě uvolněná měnová politika způsobila růst obrovských bublin. Bitcoin není jen bublina, ale přímo rakovina, kterou živila měnová politika Fedu.

Současná bublina je nebezpečnější tím víc, že lidé mladší 40 let nemají zkušenosti s fungováním trhů, firem a ekonomiky v režimu normálních úrokových sazeb. Dnešní generace obchodníků a traderů neumí fungovat za předpokladu, že peníze mají samy o sobě velkou cenu. Samozřejmě Talib nezůstal pouze u kritiky, ale také naznačil, jak by měla vypadat správná měnová politika.

Ideální měnová politika

Současní centrální bankéři by se podle něj měli snažit o zlatou střední cestu. Sazby by neměly být ani nízké ani vysoké. První chybou bylo, že období levných peněz trvalo velmi dlouho. Vedle toho se nyní zvláště americký Fed snaží dohnat zpoždění a velmi rychle zvedat úrokové sazby. Jejich normální úroveň se podle Taleba nachází v rozpětí 3 až 4 %. Fed se měl na ni dostat už dříve a následně sazby mírně upravovat v závislosti na makroekonomických ukazatelích.

Úrokové sazby v USA
Úrokové sazby v USA – Zdroj: fred.org

Lze samozřejmě namítnout, že Fed se o normální úroveň právě snaží. Jenže ta se podle Taleba měla aplikovat již před 15 lety a Fed ji měl mít jako standard. Výmluva na covid proto není relevantní. Během pandemie se muselo pomoct ekonomice, ale návrat k 4 % měl být návratem k normálu, nikoliv prostředkem pro boj s inflací. Nyní je samozřejmě Fed mezi dvěma mlýnskými kameny, a tak musí sazby zvedat, aby se inflace nevymkla kontrole.

Moderátor zmíněné debaty na CNBC nemohl odolat pokušení a nezeptat se, co by Taleb teď dělal, kdyby byl na místě šéfa Fedu Jeroma Powella?

Odpověď zněla, že by zvedal sazby mnohem pomaleji a doufal, že se současný systém udrží, aniž by způsobil velké škody v ekonomice. Rychlé zvedání sazeb, které nyní Fed provádí, může způsobit obrovský šok pro celý současný ekonomický systém.

Zvedání sazeb a pokles trhů totiž není žádná černá labuť, tzn. neočekávaná událost, která by všechny zaskočila. Je běžné, že jakmile se začnou sazby zvedat, trhy klesají. A klesající trh může způsobit nečekané a hluboké propady. Samozřejmě ale zůstává otázkou, o kolik se trhy reálně propadnou. To lze nyní jen těžko odhadnout, a efekt tak může být překvapivý.

Taleb a kryptoměny

Taleb tak dokončil svůj obrat. Původně považoval kryptoměny za velmi zajímavý projekt, který dokáže najít odpovědi na současné monetární problémy fiat měn. Dokonce do nich investoval své vlastní prostředky. Loni v únoru, kdy bitcoin dosáhl prvního velkého vrcholu, se ho však zbavil. Důvodem byl překvapivě jeho strmý růst. Volatilita bitcoinu totiž přesáhla běžnou volatilitu měn. Ze současného vývoje můžeme konstatovat, že Taleb prodal velmi výhodně. Nyní se ukáže, zda agresivní měnová politika Fedu nepropíchne bublinu na bitcoinu a nepošle ho na úroveň z roku 2019.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jožo Koumes

Já vám povím co je rakovina… reklamy a všichni ti reklamní prostituti (Nádeníčci co se neuživí jako herci tak lezou do reklamy a to je jejich konec u mne), cookies na webech a vyskakovací okna (hlavně Heureka a ten její vyjížděcí sráč na webech)… politici, energošmejdi, úřady, byrokracie… (zapomněl jsem na něco?) a v neposlední řadě takovýhle nassim HLÁSÍM – to je ta pravá rakovina.

Fantom

Taleb není žádný hlupák, ani podvodník jako třeba Saylor a nikoho nelákal na nákup při vysokých cenách jako Moonboys. Naopak, o BTC věděl dříve než my všichni a zpočátku ho podporoval. Dobře na něm vydělal a netajil se tim. Naopak prodej doporučil i ostatním. Kdo ho poslechl, vydělal také.

Matěj
Hodnocení článku :
     

Jako…pokud budeme číst slovo rakovina jako nekontrolovatelné bujení co prostě expanduje a může (a bude) časem představovat problém pro státem regulované měny, tak se mi zdá, že to přirovnání docela sedí.

Fantom

V originále Taleb označit BTC za tumor, tedy máte naprostou pravdu. Možná tím chtěl naznačit o jak velkou bublinu se jedná.

spot_img