Autor bestselleru Černá labuť se zbavuje svých Bitcoinů

4.6
(14)

Společně s tím, jak rostla v posledních dnech cena Bitcoinu až téměř na 50 000 USD, rostla i pozornost médií, které se kryptoměnám věnovaly v mnoha svých článcích. Jedním z hlavních důvodů tohoto růstu byl nedávný nákup Tesly, která do BTC investovala 1,5 miliardy dolarů. Ne všichni ale situaci vidí tak optimisticky.

Nassim Nicholas Taleb, který dříve pracoval jako analytik rizik a obchodník s opcemi patří mezi ně.

Kdo je Nassim Nicholas Taleb?

Pokud vám toto jméno nic neříká, tak vězte, že Taleb je libanonsko-americký esejista, filosof, odborník v oboru finanční matematiky (Quant) a bývalý úspěšný trader.

Krom jiného je také autorem bestselleru The Black Swann (Černá labuť), ve kterém analyzuje fenomén “černých labutí”, tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, globální nástup internetu či propad akciových trhů v roce 1987.

A právě tento zajímavý člověk, který se v minulosti častokrát vyjadřoval na adresu kryptoměn, včera tweetoval, že se zbavil všech svých Bitcoinů.

“Měna nikdy nemá být volatilnější než to, co s ní kupujete a prodáváte”

K tomu dodal, že můžeme mluvit o selhání (alespoň prozatím), pokud nemůžeme stanovit cenu zboží v bitcoinech (BTC).

Obrat o 180 stupňů

Jsme tak svědky naprosto zjevného obratu Taleba, který se v minulosti častokrát zasazoval o kryptoměny a mluvil o nich velmi pozitivně. Kupříkladu v loňském roce, v reakci na příspěvek o omezení používání cizích měn v jeho rodném Libanonu, Taleb ve svém tweetu nabádal k využívání kryptoměn.

 

V roce 2018 napsal Taleb také zajímavý článek s názvem „Bitcoin“, ve kterém označil tuto kryptoměnu za „vynikající nápad“.

V konotaci s jeho názory je určitě třeba se zamyslet nad jeho poměrně drsnou odpovědí, kterou věnoval jednomu z oddaných zastánců BTC, který Taleba požádal o více informací o jeho nové pozici.

 

taleb tweet
Zdroj: twitter.com

Závěr

Nálada na kryptotrzích je v poslední době velmi optimistická a téměř každý den dosahuje BTC na nové ATH. Crypto Fear & Greed Index se již dlouhou dobu drží nad 90 body, což v minulosti bylo často vhodnou zónou k prodeji. Pravda ovšem je, že situace je nyní odlišná a zásadní roli hrají instituce, které ve velkém nakupují BTC. Každopádně moudrý člověk pozorně naslouchá i hlasům z opačného názorového spektra a Nassim Nicholas Taleb je velmi zkušeným obchodníkem, nad jehož slovy a postojem se určitě vyplatí alespoň zamyslet.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
hal

Zabúda sa na jeden faktor,že ľudia sa obvykle mýlia.Ak je Btc technológia na úrovni,tak krátkodobé špekulácie a obavy aj známych ľudí nemôžu nikoho rozhádzať.Pokial chce fiat,tak nech vypadne a užíva si.

Libor

ludia sa obvykle mylia? a co kdyz se myli cryptonadsenci a optimiste ?

hanys04

to že se zbavil všech bitcoinu neznamená že neinvestoval do jiných kryptomen

Otto

A také to může být snaha ovlivnit trh směrem dolů a pak je vesele koupit zpátky.

Bart

tak ja uz mam taky komplet prodano a cekam na pokles 🙂

Libor

nechapu za co ty minusy, dyt je to jeho vec

Fantom

Já čekám totéž. 🙂 Jsem rád že alespoň někdo zůstává nohama na zemi. A rovněž jsem rád za článek který trochu mírní to nekritické nadšení.

Libor

nejsem nekriticky, ale tohle muze jeste dlouho rust, Taleb jen treba neodolal zisku a rekl si stačí, zisk je dostacujici

Fantom

Je to zkušený obchodník a ví co dělá. Může to dlouho růst – to je fakt. Ale dopadne to stejné jako v roce 2018. Proč tolik rostou alty, když se s nima nedá zatím vcelku nic dělat? Mnoho coinů má potenciál, ale málokterý má už teď reálné využití. Defi je děravé – viz jiný článek. Lidí šílí a každý vidí jak krypto jede a chce se rychle zúčastnit. Přitom instituce jsou jenom v BTC a ETH. Já už jen průběžně odprodávám nastakované alty co mám jako odměnu. Tipuju že nejpozději do 2 měsíců jsme zpátky v trhu – výplach. Tedy jestli nepřijde Gates s tím že investuje s Microsoftem do BTC a je vymalováno 🙂

Mirek

Celkem souhlasím, akorát nechápu tu čtvrtou větu. Úplně stejně jak alty je na tom i Btc. K čemu vlastně je, když pominu že byl první? Je pomalý, poplatky dráhy. Na masový využití momentálně k ničemu a přesto roste. Podle mě je zatím celý krypto čistá spekulace.

Fantom

Souhlasím. I BTC je na tom s reálným využitím jako alty, ale je tu ten jejich argument o uchování hodnoty. Já si to sice nemyslím, ale nechci jim ho brát, mají možná pravdu. Tvrdí že to je elektronické zlato. Já nemám zájem o reálné zlato, tak ani o to digitální 🙂

Michal

Víš, co mi přijde? Že tohle je hrozně o tom, kdo je v trhu a kdo ne. Když jsem měl Dot, byl jsem hrozně bullish. Pak jsem ho prodal a teď jsem zase bearish a pořád říkám: “Je to přepálený, Dot pude dolu.” A proč to říkám? Protože jsem debil a prodal jsem brzo.

Až budeš v trhu, stane se z tebe úplně stejný moon boy, jaké teď hejtíš. A až vystoupíš, zase to bude náš starý dobrý Fantom 😂

Prostě tím chci říct, že svoje postoje do velké míry určujeme svým postavením na trhu.

Fantom

Přesně tak, tím jestli vstupuješ nebo vystupuješ z trhu vlasně hlasuješ vlastními penězi 🙂 Když jsi kupoval DOT tak jsi tím vlastní říkal: “myslím že cena DOT v budoucnu poroste a já na tom vydělám”. A měl jsi pravdu. Cena rostla a ty jsi viděl že máš pravdu. Pak vyrostla ještě o dost více a ty jsi si řekl: “hm to roste nějak hodně něco/všechno prodám – vyberu zisk a když to klesne tak zase dokoupím”. A tak jsi vydělal. O tom je obchodování. Ale mýlil jsi se v predikci ceny protože roste dál. Co teď? Můžeš opatrně vstoupit na lokálních dropech s malými částkami nebo používat SL. Nebo čekat na propad trhu. Taleb má ode mne palec nahoru za to že nyní říká že prodal. Kolik jiných velryb prodává a mlčí. Stále se řeší kdo všechno nakupuje a jak to je fantastícká investice, kdo prodává se neřeší. Když byl BTC na 5k tak se neřešilo kdo nakupuje a kdo prodává. Proč? Novogratz kdysi litoval že neprodal více BTC na 13,8 (že by později zase dokoupil) co dělá asi teď? Mlčí nebo vychvaluje investici? Každý den se obchoduje krypto za miliardy USD, klidně můžou velké entity pozvolna prodávat a zbavovat se pozice. Banky vám také neporadí vhodnou investici, jen obecné rady a to co výhodné už bylo. O investičních rozhodnutích velkých hráčů se dozvíte vždy zpětně. Abych to shrnul, pekelný růst VŠECH ALTŮ je pro mne indikátor FOMO a za sebe koukám kromě ceny BTC hlavě na FEAR/GREED index.

Michal

Proto už nedělám nic. Nebudu vystupovat z trhu, dokud nedosáhnu cílené hodnoty investic. I když je teď trh přepálený, tak já prostě nevim, jak dlouho ještě přepálený bude. Myslím si, že velká hranice je 100k. Jestli se tam dostaneme, bude se podle mě rozhodovat, co dál.

Kdo je v trhu, má tendenci ignorovat bearish zprávy. A kdo v něm není, zase se podle mě chytá každé blbosti (viz Mt. Gox, Tether apod.), jen aby měl naději, že cena spadne.

Nejlepší je prostě nakoupit (stejně jsou ceny krypta úplně náhodný) a přijít jednou za rok. Jenomže to málokdo vydrží 😀

Poslední editace 3 let před přes Michal
spot_img