[Mysl] Typologie temperamentu – 4 typy osobnosti, poznejte své přednosti a slabiny

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Lidská mysl je tajemné místo. Svět, který vidíme, je pro každého z nás trochu jiný. I my samotní se měníme podle toho, kdo se zrovna dívá. Když máme dobrou náladu je vše fajn, když se nám nedaří, umíme být i nepříjemní. Mysl každého z nás má schopnost tvořit náš svět, neboť podle toho jak myslíme, se náš život mění. Existuje řada různých metod, technik a teorií, které nám skýtají možnost, naučit se se svou myslí dobře pracovat. Dnešní metodou je rozlišování předností a slabin podle typologie temperamentu a následná práce na sobě, ale i lepší pochopení ostatních.

Získejte exkluzivní členství na Trading11 jen za 250,- Kč měsíčně

Milí čtenáři, přeji vám hezký den, večer nebo noc, podle toho kdy zrovna tento článek čtete. V kategorii Bohatství, kterou pro vás vytvářím, se společně věnujeme všem stránkám bohatství a učíme se od úžasných osobností. Podobné články snadno najdete, když do lupy vpravo nahoře napíšete přílušný tag (osobnost, mysl..). Věřím, že zde nacházíte odpočinek a inspiraci. Postupně se snažím tuto kategorii rozvíjet a připravovat vám zajímavý obsah tak trochu z jiného soudku. Spojuje nás zájem o kryptoměny, ale proč se o ně zajímáme? Napadají mě 2 důvody: peníze a touha po lepším životě v lepším světě. Tyto dva důvody lze shrnout jediným slovem – bohatství. Proto toto slovo najdete v mých článcích nápadně často.

Jak myslí ostatní

V tomto díle se zaměříme na metodu, která nás učí lepšímu porozumění ostatním, ale i sobě samému. Pochopit, že ostatní nemyslí stejným způsobem a naučit se je chápat, může být velmi užitečné. Když jsme zkoumali toltécké dohody, kterými se řídí Jaroslav Dušek, zjistili jsme, že každý z nás hraje hlavní roli ve svém vlastním „filmu”. Druzí nás vidí jinak, než se vidíme sami a naopak. Jak alespoň trochu nahlédnout do filmu toho druhého? Můžeme zkusit pochopit jak přemýšlí. No a právě jedním ze způsobů jak na to, je Hippokratova typologie temperamentu, kterou později rozvinuli i další badatelé. Například Carl Gustav Jung přidal známé rozdělení na introverty a extroverty.

Teorie temperamentu

Byť má na naši osobnost zásadní vliv především prostředí, ve kterém jsme vyrůstali a kde žijeme, naše rodina, přátelé, učitelé a okolí, je více než pravděpodobné, že některé části své povahy či temperamentu máme již vrozené. Podle teorie osobnosti (temperamentu) lze vysledovat tyto 4 základní typy:

  • sangvinik,
  • flegmatik,
  • melancholik,
  • cholerik.

Teorii 4 tělesných šťáv (viz. popisky šťáv na obr.) odborná veřejnost považuje za omyl, proto zvolíme zajímavější pohled na temperament, a sice skrze elementy (živly) a barvy. Následující část je věnována popisu jednotlivých typů osobnosti. Pokusme se vysledovat u sebe i u jiných silné a slabé stránky, odpovídající jednotlivým typům temperamentu. Díky tomu můžeme rozvíjet svoji osobnost, zapracovat na sobě a naučit se chápat, jak myslí ostatní lidé.

Sangvinik

Sangvinik je velmi otevřený, hovorný, srdečný a přátelský. S každým se dá hned do řeči. Je rád ve skupině, mluví hlasitě a často, často také přehání. Jeho převažujícím živlem je vítr a barvou žlutá. Popis skrze převažující barvu a element je poměrně výmluvný. Žlutá barva je barvou komunikace, proto ji používá např. pošta či (v některých zemích) Taxi apod. No a vítr zase poukazuje na jeho nedostatky, kterými jsou nestálost, lehkovážnost a nedbalost (zbrklost). Zato je však srdečný, vyrovnaný a z ničeho si nedělá příliš těžkou hlavu. Takový člověk nevěnuje skoro žádnou pozornost přípravě, ale nakonec se ze všeho nějak zázračně vykecá.

Flegmatik

Je klidný, bezproblémový, mírumilovný a tichý. Vůbec o něm nevíte a když je na svém místě, nějakým zázrakem pomáhá svému okolí a vše funguje. O tom, že to dělal se pravděpodobně dozvíte až tehdy, když odejde a vše se najednou rozsype. Jeho živlem je voda a barvou zelená. Je velmi přemýšlivý, hloubavý a také samotářský. Moc ho nezajímá mínění druhých a dá se říct, že je extrémně těžké ho k něčemu dotlačit násilím. Nic s ním zkrátka nehne, ale když se do něčeho dá, je velmi silný. Má však sklony k lenivosti, je pomalý a brání se změnám. Na vše jde s rozvahou a klidem, což ale může být problém, když je třeba něco udělat rychle. Pokud jste se zde našli, pracujte na zrychlení svého rozhodování i jednání a dejte si pozor na lenivost.

Melancholik

Jeho živlem je země a barvou modrá. Ze všech čtyř typů je nejcitlivější a nejuzavřenější. Podobně jako flegmatik je introvert, a proto může mít problém s navazováním vztahů a kontaktů. Je velmi hloubavý, vysoce empatický, ale poněkud plachý a úzkostný. Vše má dobře promyšlené a naplánované. Dá se říct, že je spravedlivý, citlivý, férový a velmi uvážlivý. Podobně jako modrá barva umí být klidný a příjemný, ale i chladný a depresivní. Pokud se s ním setkáte, měli byste si dát pozor, abyste ho nezranili. Jeho city jsou totiž velmi hluboké a nad vším dlouze bádá. Má sklony k umění, filozofii či psychologii. Příliš se nehodí na vedoucí pozice, zato umí být velmi dobrým přítelem. Drží se při zemi a do ničeho se příliš nežene. Pokud jste se zde našli, zapracujte na sklonech k depresi a plachosti a rozvíjejte svou cílevědomost a sebevědomí.

Cholerik

Jeho živel a barva jsou velmi výmluvné – oheň a červená. Je tedy velmi prudký, divoký a průbojný, druhých si však moc nevšímá a nezajímá se o ně. Bezostyšně si jde za svým a jen tak něco ho nezastaví. Umí být velmi neústupný a tvrdohlavý. Rozhodování mu nedělá problém, rozhodne se prakticky hned, přemýšlení ale nechá na později. Podobně jako sangvinik je tedy zbrklý a nerozvážný, navíc je urážlivý a přecitlivělý na svoji osobu. Zato je však velmi aktivní, energický, cílevědomý a průbojný, díky čemuž se hodí do vedení. Pokud jste se zde našli, měli byste si dát pozor na sklony k přetvářce, pokrytectví, lži, pýše a hněvu a zapracovat na rozvaze.

Mohlo by vás zajímat: [Osobnost] Hippokratés (2. díl) – Potomek antických bohů ví, jak se vyhnout nemocem

Závěr

Tak co, našli jste se v jedné skupině, nebo jste spíše kombinací více osobnostních typů? Budeme rádi, když se o své postřehy s námi podělíte dole v komentářích. Pokud se nemůžete najít, zkuste to vyřazovací metodou a věnujte přitom pozornost svým největším přednostem a nedostatkům. Věřím, že je prakticky úplně jedno, ve které jste skupině. Žádný typ není lepší nebo horší. Důležité je, jak moc jste ochotní na sobě pracovat a zdokonalovat svou mysl a osobnost.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Temperament
http://lide.uhk.cz/fim/ucitel/strnave1/doc/temperament.pdf
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kruh_typologie_temperamentu.png
http://cz.psychotests.net/temperament/
https://www.celostnimedicina.cz/temperament.htm

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lalalala

Tve, jsem čekal něco co aspoň vzdáleně souvisí s byznysem a vy mi sem dáte ty 4 temperamenty který každej stejně zná a stejně je to blbost, moderní psychologie se tomuhle akorát tak směje 😀

Loc Dang

Ja si myslim, ze toto je velmi dulezity, protoze v byznysu je potreba dobre odhadnout protejsi stranu.

spot_img