[Mysl] Může váš mozek růst? Je to tak! Poradíme vám, jak mu pomoct

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Když jde o naše svaly, všichni si uvědomujeme, že když je budeme namáhat a cvičit, tak nám porostou a pokud je po každém cvičení také dobře uvolníme a věnujeme se i relaxaci, tak budeme v dobré kondici. Úplně stejně lze cvičit a trénovat také náš mozek. Dříve sice lidé věřili, že se mozkové buňky neobnovují, ale opak je pravdou. V tomto článku vám proto také poradíme, jak můžete podpořit vznik nových mozkových buněk. Jde o několik jednoduchých doporučení.

Jak funguje mozek

S určitou mírou inteligence jsme se již narodili a máme ji vrozenou. Během života však můžeme svou inteligenci výrazně zvýšit, ale také snížit. Záleží jen na nás, jak dobře svůj mozek používáme a procvičujeme. Lidská mysl je záhadné a tajuplné místo a vše nasvědčuje tomu, že se naše vědomí ukrývá někde v přibližně 1,3 kilovém orgánu uvnitř naší lebky.

Mozek představuje jen asi 2 % našeho těla, ale spotřebuje asi 20 % veškeré energie, kterou spotřebováváme. Raději se nebudu pouštět do popisu jednotlivých částí a jejich funkcí, postačí několik základních faktů. Lidský mozek obsahuje asi 50 – 100 miliard mozkových buněk (neuronů, axonů) a 300 miliard synapsí. Asi 10 % těchto buněk (neuronů) tvoří šedou mozkovou kůru. To je část mozku, která obsahuje všechny ty mozkové závity a rýhy, které tolik potřebujeme.

Zjednodušeně lze říci, že mozek řídí vše, co se v našem těle děje a zdaleka nemá na starosti jen to, jak dobře nám to pálí. Jde o velmi složitý orgán. Čím více o něm naše věda víc, tím tajemnější a ještě složitější se pro nás stává. Raději proto zůstaňme u procvičování funkcí, které vědomě využíváme.

Trocha historie

Ve starověkém Egyptě bylo za centrum mysli považováno srdce. Teprve až v antickém Řecku začali hledat zdroj duševních procesů v našich hlavách. V 18. století bylo objeveno, že v mozku dochází k drobným bioelektrickým výbojům. Dlouho se věřilo, že je počet neuronů konečný a mozek se neobnovuje. Toto dogma padlo až někdy koncem 80. let minulého století.

Jak podpořit svůj mozek

Dobře, došli jsme k tomu, že dnes už se věda přiklání k tomu, že je možné mozek nejen trénovat, ale dokonce také regenerovat, posilovat a ovlivnit, jak dobře či rychle nám to bude myslet. Dokonce je zřejmě možné ovlivnit, jak bude náš mozek vypadat. S tvorbou nových buněk jsou vědci pořád nerozhodní. Někteří tvrdí, že je to možné s jistotou tvrdit jen u zpěvavých ptáků, případně u dětí.

Jinde lze nalézt několik doporučení, jak pozitivně ovlivnit produkci nových neuronů. Mimo jiné se doporučuje:

  • učení,
  • relaxace,
  • dostatek spánku,
  • sex,
  • trénink mozku,
  • tělesna aktivita ,
  • strava (delší pauzy mezi jídly, vitamín P (flavonoidy),omega-3 mastné kyseliny..).

Pro vznik nových mozkových buněk se naopak vyvarujte:

  • stresu,
  • depresi,
  • alkoholu a drogám.

Závěr

Dnešní díl byl takovým letmým úvodem do tématu. Příště bychom se už mohli zaměřit na konkrétní metody a cvičení, kterými můžete trénovat svůj mozek. Vznik nových mozkových buněk, kterému jsme dnes věnovali největší pozornost, není zdaleka vše, co vám může takový trénink mozku nabídnout. Ale o tom už se více dočtete zase příště.

-Kytka

Co číst dále:

Mladí lidé čím dál častěji trpí stresem – můžou za to školy, společnost, ale i facebook

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org
https://www.wikiskripta.eu/
http://www.kvantovapsychologie.cz/
https://www.rehabilitace.info/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img