Relaxace – překvapivě mocná metoda, která nevyžaduje žádné úsilí

5
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Ne vždy je k osobnímu růstu potřeba tvrdě na sobě pracovat a překonávat překážky. Metoda, kterou se v tomto článku budeme zabývat, je opačného rázu. Při relaxaci jde o to, naučit se uvolnit a udržet si určitou rovnováhu mezi aktivitou a napětím a tělesným i duševním uvolněním. Relaxace vám umožní zbavit se napětí, únavy i stresu, což bude mít překvapivě velký vliv také na vaši výkonnost.

Relaxace

V dnešním článku o osobním rozvoji bude řeč o něčem takřka neslýchaném, byť si to nyní již umíme lépe představit. V době před pandemií se čím dál větší část lidí zaměřovala na tvrdou až otrockou práci, odříkání, pracovní nasazení a morálku za každou cenu. Často slýchám názor, že jsme všichni doslova povinni přinášet oběť pro dobro společnosti a vlastně jde jen o to, nahnat děti do škol a školek, naběhnout do práce, nestěžovat si a makat.

Takový přístup k životu jde obvykle ruku v ruce s agresivitou vůči lidem, kteří ho nesdílí a dovolili si žít jinak. Možná si však už dokážete připustit nebo představit, že vlastně nemusí být nutné se psychicky a fyzicky trýznit. Co když je možné dosáhnout svých životních potřeb a cílů i za použití poměrně malé dávky úsilí? Někdo tomu říká cesta nejmenšího odporu.

Voda

Jistě jste již slyšeli o pěti elementech a jejich vlivu na náš život podle tradiční čínské medicíny. Patří mezi ně i voda, která nám může pomoci lépe porozumět tomu, o čem je dnešní díl Osobního rozvoje. Když byste sledovali téct vodu, zjistíte, že vždy najde tu nejsnadnější cestu dolů.

Voda nikdy nepoteče směrem vzhůru. Začne jako malý pramínek někde v horách a tiše proudí skrze jakékoli překážky a zcela bez jakéhokoli úsilí se proplétá a přizpůsobuje vnějším podmínkám. Postupně se z malého potůčku stává řeka, která stále sílí, až je z ní mohutná masa tekoucí vody, která dokáže strhnout i velké a těžké předměty. Takový druh energie přesně odpovídá síle člověka, který se naučil využívat relaxační techniky.

Jak relaxovat

Relaxace je velmi jednoduchá a zvládne ji úplně každý, bez ohledu na věk, vzdělání, či fyzickou sílu a vytrvalost. V podstatě spočívá v tom, naučit se dobře uvolnit celé své tělo i mysl. Toho nejlépe docílíte, když si pohodlně lehnete, zavřete oči a začnete zhluboka dýchat. Hluboké a klidné dýchání je při relaxaci velmi důležité, proto na něj určitě nezapomeňte.

Jakmile cítíte, že jste se trochu zklidnili, můžete postupně uvolňovat celé své tělo. Začněte u prstů na nohou a postupně postupujte až k temeni hlavy. Je důležité, abyste nikam zbytečně nepospíchali a do ničeho se nenutili. Vzpomeňte si na vodu a zkuste svou mysl nechat jen tak téct. Můžete ji pozorovat, ale nesnažte se ji jakkoli zadržovat, či někam směřovat.

Příroda

Během relaxace si můžete představovat nějaké příjemné a klidné místo. Nutno dodat, že byste před zahájením této techniky měli vypnout mobil a požádat své okolí, aby vás chvíli nikdo nerušil, nebo si to nějak zařídit. Pokud s tím máte doma nějaký problém, není nic jednoduššího, než jít relaxovat někam ven, ideálně do přírody. Když je venku teplo, můžete se jít natáhnout na deku někam na louce. Teď v zimě je možné vyrazit na relaxační procházku se psem, nebo vzít zavděk vanou příjemně teplé vody.

Další možnosti relaxace

Ještě vám nabídneme několik tipů k dalším možnostem relaxace. Kromě zmíněné procházky či vany můžete využít třeba masáže, antistresové omalovánky, cvičení (relaxační cviky, jóga, tai-chi), relaxační hudbu, apod. Hlavní je být občas jen tak v tichu sám se sebou a pěkně se při tom uvolnit.

Závěr

Ačkoli se vám metoda relaxace může zdát poměrně jednoduchá, možná až banální, je překvapivě účinná. Díky dobrému uvolnění těla i mysli se jednak zvýší vaše fyzická i psychická výkonnost, což vám ve finále pomůže snadno dosahovat cílů, a budete se také cítit mnohem lépe. Budete odpočatí, uvolnění a silní.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ceneon

Včera jsem objevil super chill out hudbu od ChilloutDeer, právě ji poslouchám: https://www.youtube.com/watch?v=H47TD7X_SOs

Případně tato je pěkná: https://www.youtube.com/watch?v=fNHIjYShU6U

Komu nestačí jen zvukové vjemy, tak zde je pěkné video z Dubrovniku: https://www.youtube.com/watch?v=Y8H9x9siv5A

Martin
Hodnocení článku :
     

Moc hezký článek. Ja si občas pouštím zvuky přírody. Pri chůzi po městě, cítím se lépe.

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Jen víc takových článků 👍

spot_img