Mladí lidé čím dál častěji trpí stresem. Ne každý se s tím dokáže sám vyrovnat, přesto se o to většina z nás pokouší. Jen málokdo je ochotný se svěřit odborníkovi. Sociální sítě přitom celý problém jen zhoršují. Lidé se zde snaží vypadat a působit dokonale, sdílejí úžasně šťastné fotky a příběhy. Často je vše jen na oko, ale ostatní to může stresovat. Ještě náročnější je pak nástup do společnosti. Na mladého člověka to může být velký tlak a stres.
Jak na nás působí stres
Stres je nenápadný a skrytý zabiják nejen mladých lidí, ale postihnout může prakticky každého z nás. Jeho příčiny mohou být různé. Jak už bylo řečeno, mladé lidi často stresuje náklad, který na ně skládá jejich okolí. Nejedná se přitom jen o krátkodobé patálie při různých zkouškách, testech a pohovorech. Mnohem nebezpečnější jsou dlouhodobé stresové situace. Stres přitom způsobuje vážné zdravotní problémy.
Někdy si toho člověk ani pořádně není vědom. Proto je vždy prvním krokem uvědomit si, že se něco negativního děje. Může to být drobná bolest břicha, která vlastně není tak hrozná a člověk se to naučí ignorovat. Může jít o nenápadný vnitřní nesoulad s tím, kde se člověk nachází a co dělá, popř. o potlačenou touhu po svobodě.
Začíná to již ve škole a pokračuje v práci
Již na základní škole vám vtloukli do hlavy, že na tom, co sami chcete, nezáleží. Důležité je plnit příkazy a dělat, co se vám řekne. Troufám si říct, že právě tento nesmyslný a zvrácený požadavek mladým lidem obecně škodí snad nejvíc. Jde o jakousi mantru, kterou v dospělosti často dodržujeme, aniž bychom si mnohdy uvědomili, proč tomu tak je.
Určitě jste již slyšeli věty jako: „já bych taky rád dělal něco jiného, ale musím, a ty musíš taky”, případně „nikoho nezajímá, co si myslíš, musíš se přizpůsobit a dělat to, co ostatní.” Právě takové manipulace vás mohou velmi stresovat, protože vyvolávají vnitřní nesouhlas a pokud se jim poddáte, nutí vás ignorovat vlastní pocity i stres, který vám působí.
Také sociální sítě jsou zdrojem stresu
Dalším polínkem do ohně jsou sociální sítě, kde mladí tráví čím dál víc času. Nejedna slečna podlehne iluzi, že musí být dokonalá. To může být mnohem více stresující, než si většina z nás myslí. Jde vlastně o neustálé obavy, zda se všem líbí. Fotky na obdiv, na kterých se snaží vypadat krásně a šťastně, pak uvádějí do podobné situace i další mladé ženy a dívky, které si najednou mohou připadat méněcenné. Nejde přitom jen o problém žen.
Obdobně se to může týkat kohokoli. Vidíte druhé, kteří na facebooku sdílejí šťastné fotky z krásných míst. Všichni vypadají tak radostně, mohou mít třeba krásný dům, auto, dovolenou… Najednou si až připadáte, že váš život není tak dobrý, jak jste si ještě včera mysleli. Cítíte potřebu se také ukázat v podobné situaci, byť by šlo o falešnou realitu a umělý obraz dokonalosti.
Lidé pak mohou podlehnout stresu či depresím a určitá část se odhodlá si na soc. síti také postavit na obdiv úžasně šťastný obraz svého života. Nevědomě tak stresují sebe i další lidi a koloběh se opakuje. Podlehnout honbě za štěstím a vyumělkovanou krásou na obdiv může na síti kdokoli z nás, proto bychom se měli soustředit především na svůj skutečný život a netvořit si virtuální náhražku.
Závěr
V tomto článku jsme si představili velmi časté příčiny stresu u mladých lidí. Vliv stresu se bohužel často zcela neprávem bagatelizuje. Dle četných studií však může způsobit vážné zdravotní problémy a mimo to se kvůli němu necítíte dobře. V navazujícím článku, který vyjde pravděpodobně již zítra, vám proto poradíme několik osvědčených způsobů, jak se stresem zatočit. Určitě si vyberete.
Co číst dále?
5 klíčů k bohatství – odemknete jimi ty správné dveře (1. díl)
Stres z práce nemám a neměl jsem ani ze škole. Bylo mi to volné a vše se nakonec nějak podařilo.