Co čekat do konce roku – Kryptoměnová “Santa rally” na obzoru?

4.9
(9)

S blížící se sváteční sezónou se ve světě kryptoměn zvyšuje očekávání každoročního fenoménu známého jako “Santa rally”. Uprostřed tohoto svátečního období má dynamika trhu tendenci se měnit. V této sezóně existuje několik důležitých faktorů, které by mohly ovlivnit posledních několik měsíců roku.

Neměli bychom být překvapeni, pokud v posledních dvou měsících roku 2023 uvidíme více investic, více regulace a více umělé inteligence definující krypto.

Nárůst institucionálních investic

Ceny kryptoměn na přelomu let 2020 a 2021 výrazně vzrostly díky zvýšenému optimismu investorů a zájmu institucí. Významné finanční instituce a hedgeové fondy začaly Bitcoin (BTC) vnímat nejen jako spekulativní aktivum, ale i jako zajištění proti inflaci a potenciální uchovatel hodnoty. Velké společnosti jako Square a MicroStrategy přidaly BTC do svých rozvah, čímž tuto změnu image ještě více upevnily.

Bitcoin navíc dosáhl historických maxim, což zažehlo pozitivní náladu na celém trhu. Projevily se institucionální investice, když podniky jako Tesla zveřejnily rozsáhlé akvizice Bitcoinu.

V rychle se měnícím finančním prostředí roku 2022 začaly firmy vycházet vstříc institucionálním investorům, kteří hledali možnosti bezpečného uložení svých kryptoměnových podílů. Objevily se nabídky služeb úschovy, které jsou pro ochranu digitálních aktiv nezbytné.

I přes určité výkyvy byla trajektorie v roce 2022 obecně vzestupná. Institucionální subjekty (zejména firmy rizikového kapitálu) si také uvědomily nástup decentralizovaného financování (DeFi) a nezaměnitelných tokenů (NFT). Průzkum společnosti Celent z roku 2022 odhalil, že 91 % institucionálních investorů má zájem investovat do tokenizovaných aktiv, což poukazuje na silnou poptávku.

V nadcházející sezóně může dojít k ještě většímu přílivu institucionálního kapitálu do kryptoměnového průmyslu. Skvělým příkladem je třeba společnost MicroStrategy, která i nadále přikupuje další a další bitcoiny. Také průzkum společnosti EY-Parthenon ukazuje, že většina institucionálních investorů pevně věří v trvalou hodnotu technologie blockchain a kryptoaktiv. V příštích dvou až třech se dá očekávat podstatné navýšení investic do digitálních aktiv.

Mezi investory navíc roste zájem o tokenizovaná finanční aktiva. Instituce taktéž aktivně zkoumají možností tokenizace vlastních aktiv. S tím, jak toto odvětví bude dále zrát a získávat legitimitu, by se mohly objevit nové finanční produkty šité na míru speciálně institucionálním investorům, což by jim dále usnadnilo vstup na trh.

Větší regulační jasnost

V roce 2020, kdy trh s kryptoměnami zažíval boom, začal nevyhnutelně přitahovat pozornost regulačních orgánů po celém světě. Některé státy reagovaly přijetím úplných zákazů, jiné přijaly rozvážnější strategii a zahájily proces vytváření regulačních rámců pro rychle se rozšiřující oblasti digitálních aktiv.

Regulační prostředí kryptoměn se začalo vyvíjet zejména v roce 2022. Po předběžných diskusích řada zemí představila přesné legislativní rámce a pravidla. Současně došlo k prudkému nárůstu zájmu o vytvoření digitálních měn centrálních bank (CBDC).

V letošním roce došlo k významným změnám v globálním prostředí kryptoměn. Evropská unie podnikla rozhodné kroky a v dubnu 2023 přijala regulační rámec pro trhy s kryptoaktivy (MiCA). Tím zahájila novou éru komplexní regulace kryptoměn v rámci regionu.

Klíčový okamžik nastal v červenci 2023, kdy rozhodnutí americké soudkyně Analisy Torresové potvrdilo soulad společnosti Ripple se zákonem, pokud jde o prodej XRP na veřejných burzách. Šlo o přelomové právní vítězství sektoru kryptoměn vůči americkým regulačním orgánům. Jsme také byli svědky rostoucího očekávání schválení spotového ETF na bitcoin.

Souběh umělé inteligence a Web3

Konvergence technologií Web3 a AI začala na sklonku roku 2020 dramaticky měnit prostředí kryptoměn. Oblibu si získala zejména prediktivní analýza a obchodní algoritmy řízené umělou inteligencí.

Vztah mezi Web3 a umělou inteligencí (AI) se v roce 2021 ještě posílil. Rozšířily se DApps poháněné AI, které poskytovaly inovativní řešení v oblastech, jako jsou NFT a DeFi. V roce 2022 jsme pak byli svědky dozrávání integrace AI a Web3 s projekty, jako je například Aave.

Spojení umělé inteligence a Webu3 je připraveno znovu definovat letošní vánoční sezónu. Algoritmy AI se budou dále rozvíjet a umožní proaktivní obchodní rozhodnutí a sledování tržních dat v reálném čase. Očekává se, že technologie Web3 podpoří kreativní investiční modely a rozhodovací postupy. Zejména pak v oblasti decentralizovaných autonomních organizací (DAO) a systémů řízení řízených AI.

Závěr

Institucionální zájem, regulační jasnost a začlenění obsahu vytvářeného umělou inteligencí do kryptografických služeb v podobě NFT a zážitků ve virtuální realitě by mohlo být v nadcházejících měsících hnací silou trhu. Toto nadšení by mohlo přispět k nové likviditě na trzích a k rozvoji celého odvětví.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img