Může se Ripple stát hráčem na poli NFT?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Kryptotrhy se letos v létě propadly, ale NFT, neboli nenahraditelné tokeny, jsou stejně žhavé jako kdykoli předtím. Prodeje těchto tokenů dosáhly v první polovině roku 2021 celkem 2,5 miliardy dolarů a stále pokračují, protože sběratelé shánějí NFT s uměleckými díly, sportovními zajímavostmi a mnoha dalšími předměty.

Nový hráč

Boom NFT přinesl nové příležitosti pro umělce, herce a podnikatele, ale také pro blockchain a distribuované ledgery. Zatímco Ethereum je místem, kde se NFT razí a ukládají, konkurenti se snaží dostat do akce. Nejnovějším příkladem je Ripple. Společnost, jejíž osud je spjat s XRP ledgerem, minulý týden oznámila, že se připojila k investiční sérii A v Mintable, webu, který nabízí jednoduché nástroje pro kohokoli, aby mohl vytvářet NFT.

Výkonná ředitelka společnosti Ripple, Monica Long, popsala NFT jako „něco, na co sázíme“, a uvedla, že XRP ledger je pro zápis vlastnictví NFT přirozená. Poukázala zejména na velmi nízké náklady tohoto ledgeru a zabudovanou decentralizovanou burzu.

V otázce nákladů má Long zřejmě pravdu. Ti, kdo plánují razit NFT na Ethereu, často čelí nepříjemnému překvapení v podobě vysokých poplatků za „gas“. Naproti tomu Long říká, že použití nákladů na zápis do XRP legderu je spíše půl centu.

Long mezitím také vychvaluje XRP ledger jako ekologickou alternativu k Ethereu. Zatímco Ethereum je v procesu přechodu na méně energeticky náročný proces, jeho síť v současné době vyžaduje k údržbě spoustu elektřiny. Na rozdíl od XRP, jehož roční spotřeba energie odpovídá 12 americkým domácnostem podle spoluzakladatele.

Ripple není jediný

Je třeba poznamenat, že Ripple není jediný, kdo se snaží odradit nadšence NFT od Etherea. Začínající blockchainová společnost Solana nedávno oznámila službu „Shopify for NFT“, přičemž její vedení podobně uvádí jako důvod k přechodu náklady a životní prostředí.

Pokud se však Ripplu nebo Solaně podaří stát se velkými hráči v oblasti NFT, mohlo by to rodící se odvětví paradoxně také ohrozit. Důvodem je to, že NFT mají být ze své podstaty jedinečné – na internetu je sice snadné věci replikovat, ale artefakt ztvárněný jako NFT je registrovaný jako jedinečný.

Problém s používáním více blockchainů k zápisu NFT spočívá v tom, že vzniká riziko, že umělci a další osoby budou nabízet stejný „jedinečný“ digitální artefakt na více místech. Taková situace by byla podobná situaci, kdyby majitel domu používal konkurenční úřady pro správu vlastnických práv k prodeji stejné nemovitosti více kupujícím.

Závěr

NFT otevřelo mnoho možností pro umělce i sběratele. Je ale potřeba ještě mnoho úprav, aby bylo opravdu 100%.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: