Může NFT změnit budoucí standard pro obchodování a investování?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

NFT neboli nezaměnitelné tokeny jsou jedinečné, ojedinělé předměty, na které si můžete koupit práva prostřednictvím technologie blockchain. Jedním z populárnějších příkladů využití NFT je nákup obchodních karet. NFT jsou obvykle digitální, což tvůrcům velmi usnadňuje uvedení jejich díla na trh. Dosud nejdražší prodané dílo bylo vytvořeno společností Beeple a mělo hodnotu 69 milionů dolarů.

Fyzické věci přejdou do digitální podoby

Není žádným tajemstvím, že poštovní známky, baseballové kartičky a třeba i kartičky Pokémonů byly vždy velkým trhem, a stejně jako všechno ostatní, i tyto věci pravděpodobně přejdou do digitální podoby. Mějte na paměti, že jako NFT lze prodat v podstatě cokoli, včetně kreseb, hudby, umělé inteligence a webových stránek.

Trh s NFT je poměrně nový, takže je velmi nevyzrálý a je na něm poměrně dost odpadu, jako jsou náhodné a bezcenné nálepky nebo tweety naprosto neznámých lidí. Jedna ze společností, do níž investoval Tim Drapper, plánuje vydražit skutečný byt jako NFT a další už chtějí NFT využít k obchodování s vlastním kapitálem firem.

Poptávka po NFT tu byla vždy

Koncepty podobné NFT, které vidíme nyní, existují již mnoho let, i když se tradičně používaly v podstatně centralizovanějších formách. A ani před blockchainovými chytrými smlouvami jsme nikdy nevěděli o jedinečnosti vlastnictví digitálních předmětů, jako jsou digitální sportovní karty, umělecká díla atd.

V některých případech šlo o to mít heslo nebo se prostě smířit s tím, že vám ostatní virtuální věci ukradnou. Nyní můžete mít snadno důkaz o vlastnických právech. Ano, stále je neobvyklé si to ověřit, ale jako u každé nové technologie, i NFT je stále nástroj převážně pro technologické a kryptoměnové nadšence.

Neměli bychom zapomínat, že NFT existují už od roku 2012, ale rok 2021 byl rokem růstu, protože vypukla vlna kryptoměn a o NFT mluvili různí influenceři, jako je Austin Evans, který má na YouTube přes 5 milionů odběratelů, a velké značky, jako je Taco Bell, začaly nabízet k prodeji vlastní NFT. Něco z toho vzniklo kvůli marketingu, humbuku a touze být “woke”, nicméně velká část popularity těchto aktiv je způsobena technologií.

Investování a sběratelství digitálního věku

NFT umožňují lidem investovat do aktiv, která dříve nebyla k dispozici, nebo v případě digitálního umění či sportovních karet, která byla mnohem hůře přenosná. Podobně jako u fyzických předmětů mají nehmotné aspekty “digitální rarity” vliv na její hodnotu. Takže ať už je NFT opatřena podporou celebrity, nějakou zárukou značky nebo se jedná o sportovní kartu basketbalisty s vysokým potenciálem, to vše může ovlivnit cenu NFT, což znamená, že se jedná o výhodnou investici.

Samozřejmě, stejně jako u každé jiné investice, je nákup NFT bez důkladné prověrky riskantní a dokonce i jednoduše hloupý. Na trhu NFT je spousta nadhodnocených aktiv a jen některá z nich vyjdou v budoucnu jako vítězná. Pravděpodobně je rozumnější zvolit přístup investorů rizikového kapitálu a nevkládat do této nové formy aktiv nic nad 10 % svého portfolia.

Závěr

S růstem NFT se budeme setkávat s dalšími a dalšími formami tohoto nového druhu aktiv. Nicméně, vše prověří čas. Držíte nějaké NFT?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jari

Zdar, pomůže mi někdo nasměrovat úhel pohledu tak abych pochopil, že NFT není jen technologie která pomáhá s důkazem o tom, že jsem někdy něco koupil, nebo vytvořil a tento důkaz je decentralizovaně a tedy bezpečně uložen…. Přece jde o to co kupuju a né o to jak efektivně, průkazně a já nevim co jsem si zařídil smlouvu, důkaz… Já to vnímám jako notář zadarmo, smlouvu nemusím mít v trezoru a radši ještě u advokáta a nebo někde u někoho na serveru. Prosím zkuste to se mnou…

Poslední editace 9 měsíců před přes Jari

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: