Mohou nové čínské regulace ohrozit samotný blockchain Bitcoinu?

0
(0)

Čína – totalitní komunistický stát se stále rostoucím globálním vlivem. Už sám tento pragmatický popis by mohl Čínu snadno pasovat do role padoucha v klasickém dystopickém románu George Orwella nebo Aldouse Huxleye a stát se bezútěšnou a chladnou kulisou pro temný lidský příběh.
Pronásledování menšin, tábory pro převýchovu, lidé, kteří beze stopy mizí uprostřed noci, tajná policie, spyware v mobilních zařízeních a televizích, hustá síť neúnavně pracujících očí tisíců a tisíců kamer. A kybernetický svět, ve kterém stále přetrvávají drobná svobodná území, má být brzy obklíčen a obehnán elektrickým plotem.

Mohlo by vás také zajímat: Čínská vláda může zničit největší kryptoměnu na světe

Blockchain na řetězu

CAC – Čínský kybernetický úřad podal před několika dny návrh k uzákonění regulačních nástrojů namířených proti firmám i jednotlivcům poskytujících služby spojené s technologií blockchain. Ty definuje jako entity nebo uzly, které nabízejí své služby veřejnosti pomocí desktopových i mobilních aplikací. Vágnost definice umožňuje prakticky přiškrtit každého poskytovatele peněženek, směnáren, miningpoolů i důležitých uzlů na síti, informačních a zpravodajských platforem etc.

Zatím není zcela jasné, jak hustou síť na svůj lov čínská vláda chystá, ale podle vyjádření experta Jiang Zhuo’era, zakladatele těžebního poolu BTC.TOP, bude mít regulace zásadní dopad např. na hlavních 21 supernodů sítě EOS, provozovaných jak společnostmi tak jednotlivci, neboť ty přesně spadají do široké definice regulací, a budou tak nuceni podřizovat se jejich pravidlům.
Směnárnám přibude povinnost protokolu KYC (know you customer) zahrnující identifikační číslo občana a telefonní kontakt, a tyto údaje budou povinně shromažďovat a na nařízení poskytovat nejméně po dobu 6 měsíců. To je prakticky nařízeno každému zasaženému subjektu, neboť i začínající blockchainové startupy budou nuceni registrovat svá jména, typy služeb a adresy serverů. Získané informace bude úřad uveřejňovat v ročních prohlášeních.

Dalším bodem je úplný zákaz produkce, kopírování a poskytování jakéhokoliv obsahu, který by mohl být proti platným zákonům čínské vlády. Tento bod umožňuje v podstatě neomezenou kontrolu nad provozovateli a uživateli blockchainových služeb, protože každý nově přijatý zákon svornou komunistickou stranou, automaticky rozšiřuje dopad regulací.

Regulační návrh má být předložen vládě k projednání teprve 2. listopadu, což znamená, že ještě není schválen a jeho znění může být zásadně pozměněno. Jedno je ale zřejmé, Čína pomalu vytváří vrstvu s centrální mocí nad decentralizovaným systémem blockchainu.

Přečtěte si také: Čína vede v patentech blockchain technologie navzdory zákazům

Verdikt

Důsledky mohou být neomezené a hrozivé. Nástrojem moci a kontroly totalitních režimů je neomezený přístup k osobním datům občanů. Jak jinak chcete udržet miliardové stádo uniformní a poslušné, než že je jim dáte jasně najevo, že víte o všech jejich krocích a každý drobný pokus o vybočení z řady bude okamžitě a nemilosrdně trestán? A jaká společnost se zrodí v takových podmínkách o generaci později? Společnost zlomená na duchu. Společnost omámená, robotizovaná, zbabělá a poslušná. Společnost natolik zmatená, že bude svůj stav považovat za spravedlivý a nutný, a bude-li třeba, i hodný obrany. Ano, taková společnost může v divokém a nejistém prostředí světa přežívat staletí, a růst, jako mravenčí kolonie, uvnitř terária. Ale bez svobodné mysli, která propůjčuje člověku odvahu, se již nikdy nikdo nepokusí ty skleněné stěny rozbít. Tak nevím. Jak vysoká je tedy cena?

Zdroj: 
Coindesk.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img