Mike Novogratz: Bitcoin je drahý, čas přejít na Satoshi?

5
(1)

Mike Novogratz, generální ředitel společnosti Galaxy Digital, se vydal na Twitter s poměrně zajímavým nápadem, že kryptoměnové burzy by měly zalistovat na své platformy nejmenší bitcoinovou jednotku: Satoshi (Sats).

Čas přejít na Satoshi?

V jednom ze svých nedávných tweetů se Mike Novogratz vyjádřil, že nastal čas přejít na Sashi, neboť mnoho lidí mu již řeklo, že Bitcoin za 58 000 $ je prostě příliš drahý a položil otázku, která ze směnáren bude tou první, která Sats na svou platformu zalistuje.

 

Novogratz také v tomto svém tweetu označil zástupce nejpopulárnějších světových kryptoměnových směnáren, včetně Changpenga Zhao z Binance, Briana Armstronga z Coinbase, Sam Bankman-Frieda z FTX či Tylera Winklevosse z Gemini.

Proč uvádět Sats?

Jak Novogratz ve svém tweetu naznačuje, za výzvou k zalistování nejmenší jednotky Bitcoinu je snaha o urychlení širšího přijetí Bitcoinu (BTC). Bitcoin, přinejmenším dnes kdy se jeho pohybuje kolem 58 000 USD (údaj platný v době psaní článku), se zdá nováčkům prostě příliš drahý, což zneklidňuje mnohé lidi, kteří si možná ani neuvědomují, že není nutné kupovat celou minci, ale jen zlomky.

Zalistování Sats. tak může pomoci zpřístupnit bitcoiny dalším zájemcům. Ingo Fiedler, spoluzakladatel společnosti Blockchain Research Lab k tomu podotkl:

“I když změna označení z BTC na Sats. nemá žádný finanční vliv, má to psychologický dopad, který pravděpodobně napomůže dalšímu přijetí”

Novogratz ale ve svém tweetu mluví o přímém nahrazení BTC jejich nejmenší jednotkou, což pro mnohé je již příliš silnou kávou. Jak totiž tyto hlasy správně podotýkají, Bitcoin je již dobře známou a zavedou značkou, kdežto o Satoshi má nějaké ponětí mnohem menší počet lidí, k čemuž Fiedler dodal:

“Rozumnou akcí je, aby burzy duplikovaly svůj obchodní pár BTC/USD, aby tak nabídly obě nominální hodnoty a zároveň sdílely mezi nimi ordery, aby si udržely likviditu”

Co vlastně jsou Sats?

Každá měna je nějakým způsobem dělitelná. Na rozdíl od České koruny nebo dolaru, které můžeme rozdělit na 100 haléřů, respektive na 100 centů, je v každém Bitcoinu 100 milionů satoshi.

Platí  tedy, že 1 SAT = 0,00000001 BTC a obráceně 1 BTC obsahuje 100 milionů SAT.

Zdroj: https://en.bitcoinwiki.org/wiki/Satoshi

Při aktuální ceně BTC je hodnota jednoho satoshi zhruba 0,0005775 USD. Pokud cena zůstane na podobné hodnotě, nebo se vyšplhá ještě výš, dá se očekávat, že ceny menších transakcí budou kótovány v sats, protože u drtivé většiny každodenních transakcí je nepravděpodobné, že by překročily jeden BTC.

Jason Deane, bitcoinový analytik společnosti Quantum Economics, okomentoval situaci těmito slovy:

“Až donedávna bylo použití bitcoinu jako hlavní účetní jednotky logickou volbou. Vzhledem k tomu, že se hodnota BTC vyšplhala až na úroveň, která se kdysi stála nemožná, má smysl začít v tomto okamžiku přecházet na Satoshi. Jinými slovy, když si budete chtít koupit ranní kávu za bitcoiny, bylo by mnohem snazší utratit 25 sat než 0,00000025 bitcoinu.”

Závěr

Něco na tom Novogratzově nápadu určitě je. Psychologie je mocná a mnoho lidí, kterým skutečně může teď Bitcoin připadat drahý, by si třeba rádo koupilo pár set tisíc satoshi. Co myslíte, má jeho nápad šanci na úspěch? A která burza by Sats mohla nabídnout jako první?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Řekl bych, že na tomto panuje takřka všeobecná shoda. Relativně nedávno tu někdo navrhoval totéž a příspěvek měl hooodně plusových palců.

Poslední editace 3 let před přes E15
Ondrej

Diky, že jste si na to vzpomněl:-).

Karel

Super myšlenka, doufám že se brzo zrealizuje

bkf1

Nejen na téhle psychologii profituje i spousta altů… ale jsou i vyjímky např. YFI, které je aktuálně cenově mnohem výše, než BTC a celkově jde tak nějak nahoru a třeba 12. května byl už na 90 tis. USD, teď je na 64 tis. Kdo nakoupil, když byl třeba za 48, tak se nemá úplně špatně 😛 Přeci jen ale YFI není úplně tradiční alt a pro další info doporučuji (klasicky) samostudium se strejdou Googlem 😊

Poslední editace 3 let před přes bkf1
Rob

YFI je přesto stále velmi levný.

Eva

YFI se dá koupit pouze celý nebo jak to s ním je? To právě nemohu dohledat….

Rob

Kdepak, samozřejmě lze koupit i malý zlomek YFI.

Dandelion

Bitcoin ma problem jinde -nakoupite za 1000,- kč a sezere vam sit az 250,- (pred mesicem) a to treba jen za prevod do penezenky z burzy.
Pokud se ma rozsorit, musi byt levny pro lidi i v poplatcich

Begy

což je ale začarovaný kruh
pokud budou poplatky velmi nízké – nevydělají na provoz sítě – coin nepřežije.

Asi jediným řešením je začít používat ve větší míře Ligting Network – tam už se nedělají operace na základní vrstvě.

říkám to už hodně dlouho.
BTC není, nikdy nebyl a nikdy nebude určen pro “běžné” placení. Je to něco jako bankovní účet – bankovním převodem taky nekupuješ rohlíky v krámě…
Na běžné používání tu jsou a zůstanou běžné peníze.

E15

Nejsem si jistý, že je BTC myšlen tak, že se bude kupovat po tisícovkách a pak ještě po těch tisícovkách korun někam převádět. To je tak trochu jako jet koupit jeden gram zlata a pak si stěžovat, že jsem dal 500 za benzin a dalších 150 Kč za parkovný. Schválně přeháním ;-))), ale BTC asi ze své podstaty nebude fungovat, jak požaduješ…

Fana

Přesně tak, levnejší poplatky, rychlejší transakce, energeticky přívětivá těžba….Sts už není problém.

spot_img