Mike Novogratz: Bitcoin je drahý, čas přejít na Satoshi?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Mike Novogratz, generální ředitel společnosti Galaxy Digital, se vydal na Twitter s poměrně zajímavým nápadem, že kryptoměnové burzy by měly zalistovat na své platformy nejmenší bitcoinovou jednotku: Satoshi (Sats).

Čas přejít na Satoshi?

V jednom ze svých nedávných tweetů se Mike Novogratz vyjádřil, že nastal čas přejít na Sashi, neboť mnoho lidí mu již řeklo, že Bitcoin za 58 000 $ je prostě příliš drahý a položil otázku, která ze směnáren bude tou první, která Sats na svou platformu zalistuje.

 

Novogratz také v tomto svém tweetu označil zástupce nejpopulárnějších světových kryptoměnových směnáren, včetně Changpenga Zhao z Binance, Briana Armstronga z Coinbase, Sam Bankman-Frieda z FTX či Tylera Winklevosse z Gemini.

Proč uvádět Sats?

Jak Novogratz ve svém tweetu naznačuje, za výzvou k zalistování nejmenší jednotky Bitcoinu je snaha o urychlení širšího přijetí Bitcoinu (BTC). Bitcoin, přinejmenším dnes kdy se jeho pohybuje kolem 58 000 USD (údaj platný v době psaní článku), se zdá nováčkům prostě příliš drahý, což zneklidňuje mnohé lidi, kteří si možná ani neuvědomují, že není nutné kupovat celou minci, ale jen zlomky.

Zalistování Sats. tak může pomoci zpřístupnit bitcoiny dalším zájemcům. Ingo Fiedler, spoluzakladatel společnosti Blockchain Research Lab k tomu podotkl:

„I když změna označení z BTC na Sats. nemá žádný finanční vliv, má to psychologický dopad, který pravděpodobně napomůže dalšímu přijetí“

Novogratz ale ve svém tweetu mluví o přímém nahrazení BTC jejich nejmenší jednotkou, což pro mnohé je již příliš silnou kávou. Jak totiž tyto hlasy správně podotýkají, Bitcoin je již dobře známou a zavedou značkou, kdežto o Satoshi má nějaké ponětí mnohem menší počet lidí, k čemuž Fiedler dodal:

„Rozumnou akcí je, aby burzy duplikovaly svůj obchodní pár BTC/USD, aby tak nabídly obě nominální hodnoty a zároveň sdílely mezi nimi ordery, aby si udržely likviditu“

Co vlastně jsou Sats?

Každá měna je nějakým způsobem dělitelná. Na rozdíl od České koruny nebo dolaru, které můžeme rozdělit na 100 haléřů, respektive na 100 centů, je v každém Bitcoinu 100 milionů satoshi.

Platí  tedy, že 1 SAT = 0,00000001 BTC a obráceně 1 BTC obsahuje 100 milionů SAT.

Zdroj: https://en.bitcoinwiki.org/wiki/Satoshi

Při aktuální ceně BTC je hodnota jednoho satoshi zhruba 0,0005775 USD. Pokud cena zůstane na podobné hodnotě, nebo se vyšplhá ještě výš, dá se očekávat, že ceny menších transakcí budou kótovány v sats, protože u drtivé většiny každodenních transakcí je nepravděpodobné, že by překročily jeden BTC.

Jason Deane, bitcoinový analytik společnosti Quantum Economics, okomentoval situaci těmito slovy:

„Až donedávna bylo použití bitcoinu jako hlavní účetní jednotky logickou volbou. Vzhledem k tomu, že se hodnota BTC vyšplhala až na úroveň, která se kdysi stála nemožná, má smysl začít v tomto okamžiku přecházet na Satoshi. Jinými slovy, když si budete chtít koupit ranní kávu za bitcoiny, bylo by mnohem snazší utratit 25 sat než 0,00000025 bitcoinu.“

Závěr

Něco na tom Novogratzově nápadu určitě je. Psychologie je mocná a mnoho lidí, kterým skutečně může teď Bitcoin připadat drahý, by si třeba rádo koupilo pár set tisíc satoshi. Co myslíte, má jeho nápad šanci na úspěch? A která burza by Sats mohla nabídnout jako první?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: