Meziagenturní zpráva USA o stablecoinech – Rizika a doporučení

4.5
(4)

Stablecoiny se staly příliš velkými na to, aby je regulační orgány mohly jednoduše ignorovat, a jejich tržní kapitalizace dosahuje 133 miliard USD. S ohledem na tento fakt se koalice agentur Spojených států sešla a pokusila se vytyčit směr pro tuto rostoucí třídu aktiv.

Stablecoiny jsou výjimečné, ale mějte se na pozoru před riziky

Šestadvacetistránková meziagenturní zpráva, kterou vydalo ministerstvo financí společně s dalšími regulačními orgány, zdůraznila význam stablecoinů v ekosystému. Koalice známá jako Prezidentská pracovní skupina pro finanční trhy ve své zprávě uvedla, že:

“stablecoiny se převážně používají k usnadnění obchodování a půjčování jiných digitálních aktiv”

Tržní kapitalizace stablecoinů činí přibližně 133 miliard USD, přičemž největší z nich je USDT společnosti Tether, která má tržní kapitalizaci 70 miliard USD. Toto číslo vyjadřuje 500% nárůst za posledních 12 měsíců, neboť míra přijetí stabilních mincí (ve spojení s DeFi a obchodováním s digitálními aktivy) i nadále prudce roste.

Zpráva uznává neodmyslitelná rizika spojená s používáním stablecoinů, včetně “implikace jurisdikce SEC a CFTC”. Složení stablecoinů může zahrnovat kombinaci cenných papírů, komodit a derivátů, což vytváří určitý rébus, protože regulační hranice se stávají dosti nejasnými. Mezi další identifikovaná rizika patří příležitostná ztráta hodnoty v důsledku “runů stablecoinů” a rizika platebního systému. Dále jsou zmiňovaná také operační rizika plynoucí z nedostatků v informačních systémech nebo interních procesech, lidských chyb, selhání managementu nebo narušení v důsledku vnějších událostí.

Zpráva upozorňuje na tři politické problémy, které mohou vyvstat při rozmachu stablecoinů. Prvním je zřejmý problém systémového rizika pro ekonomiku v případě selhání subjektu, druhým je otázka “nadměrné koncentrace ekonomické moci” a třetím problémem jsou antikonkurenční účinky, k nimž by mohlo dojít v důsledku růstu rozsahu operací.

Doporučení

Ve zprávě bylo navrženo několik doporučení ve snaze zmírnit rizika spojená s používáním stablecoinů. Doporučení zahrnují rozsáhlou legislativu, dočasná opatření a větší spolupráci s mezinárodními finančními organizacemi.

“K odstranění těchto nedostatků je zapotřebí konzistentní a komplexní regulační rámec, který by jednak zvýšil transparentnost klíčových aspektů stablecoinových uspořádání, jednak zajistil fungování stablecoinů nejen v běžných časech, ale také v zátěžových tržních podmínkách”

Autoři zprávy vyzývají Kongres, aby urychleně jednal a zajistil, aby platební stablecoiny podléhaly odpovídajícímu federálnímu dohledu na konzistentním a komplexním základě. V rámci prozatímních opatření by agentury měly posílit koordinaci a spolupráci v otázkách, na kterých mají společný zájem, pokud Kongres opatření nepřijme.

Závěr

I přes nedostatek regulace se agentury podílejí na snižování rizik spojených se stablecoiny. Kupříkladu minulý měsíc nařídila CFTC společnosti Tether zaplatit pokutu za zavádějící prohlášení týkající se podpory USDT. Podobně společnost Circle, emitent stablecoinu USDC, v říjnu odhalila, že ji vyšetřuje Komise pro cenné papíry a burzy.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img