Máte kryptoměny na centralizovaných burzách? Pozor – nejsou vaše!

0
(0)

Jednou z hlavních myšlenek technologie blockchain je nahradit centralizované řešení a celkově eliminovat potřebu zprostředkovatelů v řetězci. Blockchain jako veřejná databáze a její aplikace, respektive „komodity“ určené na transakce (kryptoměny), jsou decentralizované. To znamená, že žádná centrální autorita nemůže měnit nebo diktovat svá pravidla tak, jak tomu je v případě například bank.

Vzhledem ke stoupající popularitě, vidině výdělku, či ne vždy dobrému technickému zabezpečení se kryptoměny stávají často terčem útoku hackerů. A na které místo se nečastěji soustředí? Samozřejmě na ta, kde je možné odcizit značné částky – na burzách. V drtivé většině se s kryptoměnami obchoduje na centralizovaných burzách. Není to přitom paradox, že decentralizované kryptoměny či tokeny jsme ochotní obchodovat na centralizovaných burzách?

Zajímají vás decentralizované burzy? Přečtěte si náš přehledný návod, který vás provede krok za krokem jednou z největších DEX burz – IDEX.

Not Your Keys, Not Your Bitcoin

Centralizované burzy fungují na principu, že soukromé klíče týkající se kryptoměn ukladají na svých serverech, což v podstatě znamená, že je vlastní. Z tohoto důvodu se zvyšuje riziko nejen útoků hackerů, ale i vnitřních hrozeb.

Blockchain byl vytvořený tak, aby pomocí decentralizovaných distribuovaných uzlů přenesl důvěru z centralizovaných autorit na nás samotné. To v podstatě znamená, že není potřeba existence žádného centrálního řídícího orgánu.

Potupný rozvoj a posilnění pozice decentralizovaných burz (DEX) je nevyhnutelný pro přežití digitálních aktiv. Centralizované (klasické) burzy mají dominantní postavení v rámci obchodování kryptoměn. Opakované útoky na tyto platformy způsobily jistou ztrátu důvěry v tento ekosystém. Decetralizované burzy se stejnou nebo lepší funkčností jako ty klasické mohou přinést větší objemy obchodů především díky vyšší bezpečnosti a faktu, že neuchovávají důležité informace na centralizovaných serverech.

Mohlo by vás zajímat: Centralizované burzy na ústupu – Bitfinex představil decentralizovanou platfromu Ethfinex

Navzdory tomu že DEX jsou pro přežití kryptoměn nevyhnutelné, i oni trpí hned několika problémy. Zobchodované objemy jsou v porovnání s konkurencí příliš nízké, transakce pomalejší a uživatelské prostředí často není přívětivé.

Závěr

Několik platforem už přišlo s vlastními decentralizovanými burzami nebo je plánují představit v budoucnu. Z těch nejznámějších stojí za zmínku IDEX, Waves DEX, OasisDEX, Stellar DEX, či AtomicDEX (Komodo). I když je jejich vývoj stále ještě v plenkách a trpí „dětskými chorobami“ popsanými výše, jejich zakladní poselství a cíl jde ruku v ruce s ideologií kryptoměn. Nabídnout decentralizovanou alternativu ke klasickým finančním institucím a fiat měnám.

I proto pokud vidíte v kryptoměnách budoucnost či alternativu, buďte svou vlastní bankou, držte své privátní klíče a obchodujte na decentralizovaných burzách. Kryptoměny mají přinést nezávislost a to se o klasických centralizovaných burzách říct moc nedá.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Zdroj:
cryptoinsider.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img