Libra by byla důvěryhodnou měnou, kdyby byla v rukou MMF

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Zhou Xiaochuan, bývalý šéf Čínské lidové banky (PBoC), tvrdí, že Libra by byla důvěryhodnější, kdyby byla řízena organizací, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF).

Libra v rukou MMF

Zhou je dosud nejdéle sloužící guvernér čínské centrální banky, působil zde mezi lety 2002 a 2018. Během jeho fungovaní se čínská ekonomika stala jednou z nejsilnějších na světě.

Zhou přednesl své připomínky k Libře během svého projevu v Pekingu v rámci 10. summitu v Caixinu, jenž se konal 8. listopadu.

Bývalý guvernér zde odhalil své obavy nad kontrolou a řízením Libry v rukou soukromého sektoru. Dále zdůraznil, že široká veřejnost nevyhnutelně zpochybňuje motivaci sdružení Libry, a že by v tuto měnu měli mnohem větší důvěru, pokud by byla v rukou mezinárodní organizace, jako je MMF.

Poznamenal, že Sdružení Libra nepochybně získá z projektu zisk, který by mohl směřovat do poskytovaní dalších finančních služeb.

Zhou i přes všechny své kritické argumenty vyhodnotil, že je Libra pozitivním aspektem pro vývoj kryptoměn.

Čína očekávala, že bude první zemí, která vydá CBDC

Jak bylo oznámeno, Čínská lidová banka se stane první institucí na světě, jež zavede digitální měnu centrální banky (CBDC).

Projekt, který byl některými označen za přímou konkurencí Libry, nyní vzbudil značný zájem o krypto průmysl.

Zástupce ředitele PBoC Mu Changchun letos v srpnu odhalil, že CBDC bude strukturována jako centralizovaný dvouvrstvý systém, přičemž PBoC bude na nejvyšší a druhé úrovni, spravované domácími komerčními bankami.

Spoluzakladatel společnosti Ethereum (ETH) a generální ředitel společnosti ConsenSys Joe Lubin nedávno vyjádřili přesvědčení, že Čínská lidová banka pravděpodobně nebude pro nadcházející CBDC implementovat decentralizovaný návrh blockchainu.

Lubin argumentoval, že měna bude pravděpodobně použita k udržení stávajícího dohledu čínských orgánů nad kapitálovými toky a že PBoC jen možná využije „některých kryptografických primitivních prvků blockchainu.“

Závěr

V očích Číny Libra představuje hrozbu pro finanční systém celé země. Pokud by se měna v zemi hojně využívala, a to především k přeshraničním platbám, mohla by mít negativní vliv na finanční stabilitu, měnovou politiku a mezinárodní měnový systém. Vytvoření CBDC by tomuto mělo zabránit. Nám nezbývá, než nadále sledovat, jak se oba projekty budou vyvíjet a vzájemně se ovlivňovat.

Co číst dále?

Politici si neví rady! Bitcoin jako lék na nezaměstnanost a chudobu. Šokující!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img