Kvantové počítače z australské laboratoře – hrozba pro kryptoměny?

4.4
(7)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V současné době probíhají práce na vývoji prvních funkčních kvantových počítačů na světě, které budou znamenat doslova kvantový skok v technologii.

Integrovaný obvod atomárního měřítka

Australský startup Silicon Quantum Computing zabývající se kvantovými počítači v pátek odhalil, že sestrojil první integrovaný obvod atomárního měřítka na světě, který bude pohánět novou generaci výpočetních strojů.

Jedná se o působivý výkon počítačových vědců z dolní části Sydney, neboť vývoj tohoto obdodu byl ukončen dva roky před plánovaným termínem.

Od oznámení společnosti SQC, že její australští inženýři vytvořili první jednoatomový tranzistor na světě, uplynulo téměř 10 let.

Ultra výkonné stroje

V rozhovoru s Patricií Karvelas z RN Breakfast Michelle Simmons, vedoucí výzkumná pracovnice na Univerzitě Nového Jižního Walesu a zakladatelka společnosti SQC, prozradila, že tato technologie má obrovské množství potenciálních aplikací, včetně možnosti navrhovat nové materiály, například nové typy léků a molekul, které by mohly pomoci zvýšit zásobování potravinami.

Kvantové počítače využívají tranzistory k zakódování informací stejným způsobem jako běžné počítače. Na rozdíl od konvenčních počítačů je velikost tranzistoru kvantového počítače srovnatelná s velikostí jednoho atomu.

Kvantový počítač se řídí jiným souborem pravidel než klasický počítač, což je hlavní rozdíl. Je schopen pracovat s qubity, na rozdíl od bitů a bajtů, které používají konvenční počítače. Qubity se skládají z atomů, fotonů, elektronů nebo iontů a také z příslušných řídicích zařízení, která fungují jako paměť počítače a procesor.

Technologie může být komerčně využita do 5 let

Mezi možné aplikace nejnovějšího průlomu patří konstrukce lehčích a výkonnějších baterií pro elektromobily, solární panely, léčiva a zcela nové materiály a hnojiva pro zvýšení zemědělských výnosů. Obecně lze říci, že počítač dokáže replikovat přírodní prvky.

Podle Simmons by se jejich vynález mohl dostat na trh zhruba do pěti let.

“Museli jsme navrhovat s atomovou přesností. Jsme jediná skupina, která je toho schopna. Je to nesmírně vzrušující výsledek. Viděli jsme klasický plán a jsme si vědomi komerčních zařízení, která budou k dispozici do pěti nebo šesti let.”

Bílý dům mezitím minulý měsíc zveřejnil řadu koncepcí, jejichž cílem je udržet vedoucí postavení Spojených států v celosvětovém závodě o kvantovou výpočetní techniku a zároveň omezit hrozbu, kterou představují kvantová zařízení, jež mohou prolomit kryptografii s veřejným klíčem.

Kvantové počítače jako hrozba pro kryptoměny?

Řada vědců varuje, že kvantové počítače mohou být schopny prolomit kryptografické šifrování, které chrání chytré telefony, bankovní účty, e-mailové účty a kryptopeněženky.

V říjnu 2021 označili představitelé amerických zpravodajských služeb kvantové počítače za jednu z pěti nejvýznamnějších zahraničních hrozeb. Posledními čtyřmi byly umělá inteligence, autonomní systémy a biotechnologie.

LocalBitcoins, peer-to-peer BTC síť, spekulovala, že kvantové počítače by mohly prolomit šifrovací metody, které chrání bitcoin a další kryptoměny.

Závěr

Kvantové počítače a kryptoměny mohou pracovat pohromadě, ale také mohou v lidech vyvolat pocit, že kryptoměny již nebudou tolik bezpečné.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kenny

Pokud by ciste nahodou nekdo skokove vyrobil výkonný kvantovy pocitac, tak by ho jiste nevyuzil k tomu aby likvidoval nejake kryptomeny. Jsou mnohem strategictejsi cile, kam by sila kvantovych pocitacu smerovala.

Lhts

Hlavně bychom to ani nevěděli.

Kenny

Presne tak, pokud se neco noveho/silneho/mocneho vyvine, tak je to samozrejme utajeno – rozhodne se s tim nikdo (zadna vlada) nebude chlubit – tim spis to plati o super-vykonnych pocitacich.

Pedro Herrero

Ty počítače už maj … tady se jedná o sériovou výrobu pro komerční využití … ano tohle bude v horizontu 3-5ti let obrovský problém pro no quantum resistant blockchainy …

Petr 2

Strategičtejší ?,hmmm co může být lepší než mít klíče od všech sejfu , teda krypta.

Zdeněk

Po prvnim prolomeni sejfu zacne cena vseho uvnitr cenneho (obrazne receno) prudce klesat. Takze k cemu pak budou klice od vsech sejfu.

Radim

Musí se včas zvýšit šifrování, to je všechno.

Ivan

Již existují ochrany a většina světa o nich neví.

Miroslav

Myslím, že by nebylo v bezpečí žádné místo, ani žádná data na světě. Dalo by se tak ovládat každé chytré auto, telefon, letadlo, ale i banka, televize aj. Bát se můžeme stejně jako doposud, že někdo použije atomovou bombu. Bojme se, ale nepos…me se. 🙂

spot_img