Kryptotrhy rostou – inflace na 30letém maximu

5
(8)

Zprávy a souhrny

V prostředí inflace se aktiva jako Bitcoin jeví pro investory atraktivnější. Cena BTC se ve středu vyšplhala na nové historické maximum.

Kryptoměnové trhy ve středu vzrostly na rekordní hodnoty, protože investoři pokračovali v hromadění bitcoinů (BTC) a alternativních mincí na pozadí prudce rostoucí inflace (nejen) ve Spojených státech.

Nová maxima

Tržní kapitalizace kryptoměn – důležitý barometr zdraví třídy digitálních aktiv – dosáhla nového maxima 3,11 bilionu dolarů. Za poslední dva týdny tak tato třída aktiv kumulativně vzrostla o 20 %.

Cena Bitcoinu se během včerejší seance náhle vyšplhala nad 69 000 USD, což znamenalo nové historické maximum. Ethereum (ETH) se také dotklo nových maxim a dosáhlo vrcholu kolem 4 870 USD.

Bitcoin přitahuje pozornost investorů částečně díky svému vnímání jako pojistky proti inflaci a znehodnocení měny, přičemž jeho zastánci tvrdí, že BTC je nejlepší “tvrdou peněžní” alternativou k fiat měnám. Bitcoin od počátku roku výrazně překonal zlato, které je nejčastěji považováno za zajištění proti inflaci, když si připsal více než 130 % ve srovnání se 4% poklesem tohoto žlutého kovu.

Růst cen a vysoká inflace

Obavy z inflace se ve středu rozhořely poté, co ministerstvo práce oznámilo další velký nárůst spotřebitelských cen. Index spotřebitelských cen ve Spojených státech, široký ukazatel inflace, vzrostl v říjnu meziročně o 6,2 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1990. Takzvaná jádrová inflace, která je očištěna od volatilního zboží, jako jsou potraviny a energie, se zvýšila o 4,6 %, což je největší meziroční nárůst od roku 1991.

Vzhledem k tomu, že inflace výrazně překračuje cíl Federálního rezervního systému, který se pohybuje kolem 2 %, sílí v posledních měsících volání po ukončení stimulačních programů centrální banky. Minulý týden Federální výbor pro volný trh uvedl, že od poloviny listopadu sice začne omezovat měsíční nákupy dluhopisů, ale úrokové sazby nechá na rekordně nízkých úrovních na neurčito, protože vysoká inflace se ukáže jako “přechodná”.

 

Závěr

Fedem preferovaný ukazatel inflace – index výdajů na osobní spotřebu (PCE = core personal consumption expenditure index) – je výrazně nižší než celkový údaj CPI (CPI = consumer price index neboli index spotřebitelských cen).

Pokud se inflace bude i nadále držet takto vysoko, budou kryptoměnové trhy asi čekat dosti zajímavé časy.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: