Meziroční inflace v ČR 5,8 %, USA hlásí 6,2 % – předzvěst období vysokých úrokových sazeb?

4.8
(12)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Na dnešní den jsem netrpělivě čekal. Byla totiž zveřejněna tuzemská meziroční inflace a ze Spojených států. Jak jsem psal v komentáři na rekordní zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB, bylo jasné, že tuzemská centrální banka očekává drastický růst cen. Pro nás z toho každopádně vychází několik implikací.

Vracíme se v čase

Meziroční inflace činila za říjen neuvěřitelných 6,2 %. Díky tomu jsme se vrátili v čase až do 80. let. Je to něco šíleného a neobejde se to bez konsekvencí. Implikace je naprosto jednoduchá, Federální rezervní banka musí jít se základními sazbami nahoru a ukončit kvantitativní uvolňování.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Fed prostě nemají jinou možnost. Už delší dobu říkám, že budou k tomuto kroku v podstatě donuceni inflací. Těch 6,2 % je už moc a americká centrální banka už nebude mít absolutně žádný argument pro to, aby nezačali s razantnější restriktivní politikou. Prostě budou muset udělat to stejné, co udělala Česká národní banka. Velmi rychle začít zvyšovat úrokové sazby. A ne o pouhého čtvrt procentního bodu, ale klidně i o 1-2 procentní body.

Inflace v ČR. Zdroj: tradingeconomics.com

Česká národní banka je v tomto ohledu hodně napřed. Zatímco v USA jsou sazby pořád na nule, ČNB je zvýšila už na 2,75 % a jasně deklarovala, že je bude zvedat i nadále. Tuzemská centrální banka je v tomto ohledu jako takové proxy, protože Fed, ECB a BoE se budou muset zachovat nakonec stejně. Jinak se s inflací bojovat nedá.

I přesto, že ČNB začala agresivně šlapat na brzdu, projeví se to na snižování inflace až se zpožděním. Za říjen meziroční inflace dosahovala až 5,8 %. To je mírně nad prognózou ČNB, takže bych jim v jejich odhadech v tuto chvíli důvěřoval. Je jisté, že během zimy bude inflace dosahovat kolem 7 %.

Závěrem

Abych řekl pravdu, Federální rezervní banka vypadá jako banda pitomců. Tak dlouho všechny krmili o přechodnosti inflace, že je z toho nakonec 6,2 %. Je očividné, že období nízké inflace a nízkých úrokových měr rychle končí. Což vystřídá období vysoké inflace a vysokých úrokových měr jako tomu bylo v 80. letech.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tom

No mám zdejší články rád, ale už asi rok tu čtu, že FED a ECB prostě MUSÍ… že už OPRAVDU MUSÍ, a ted už fakt fakt MUSÍ… No evidentně nemusí, asi si to tu zapomněli přečíst ;);)

VlastaKop

Ano, mohli je začít zvedat dříve, ale co by se stalo? Možná by to tím utlumili dříve, a to ještě nechtěli. Centrální banky většinou selžou, v cílování inflace, proč asi? Tak dlouho se to snaží povzbuzovat, až se jím to trošku vymkne. Rusnok udělal správnou věc, ale pokud jí neudělá i FED, tak to moc nepomůže. Zastaví tím alespoň růst cen bytů, ale ostatní věci a materiál stejně dál porostou.

pietro

Stalo by se to, že by teď nebyla inflace 6,2% s prognózou dalšího růstu..

VlastaKop

Nebo by měli vyšší nezaměstnanost, nenapálili by to. Jarda říká, že to jsou pitomci, ale měli data nebojte se. Mají je dokonce i teď a co udělali, zatím nic! Je jím to u zádele!

E15

Jen dvě (tři) poznámky, ČNB imho pořád ještě nešlape na brzdu, ale jen už jedeme tak jako na čtvrt plynu (zatímco FED má stále plyn na podlaze).
Druhá věc je, že Česko a USA jsou v tomto nesrovnatelné světy:

  1. Dolar je pořád dolar i kdyby měli inflaci 10% (což není nic nereálného, naposled to měli tuším 1980)
  2. Většina americké populace je skoro celoživotně zadlužená a zároveň umí i jakž takž investovat, takže jim je inflace tak trochu jedno. Byť makroekonomicky je to samozřejmě průšvih a ne že ne.
  3. Oproti tomu Češi (ale stejně tak třeba i Němci) jsou spořiví a v investování spoléhají (můžeme říct ke své škodě, ale taková je tu prostě tradice) na banky. Vrcholem investičního umění průměrného Čecha je “koupit ještě jeden byt”, proto to teď na trhu s bydlením vypadá, jak to vypadá a proto je tu inflace pro běžného člověka mnohem větší průšvih než v USA.
Poslední editace 2 let před přes E15
pietro

Ale jedno jim nebude, až jim na jejich hypotékách kvůli tlumení inflace razantně zvednou úrokové sazby..

VlastaKop

No tak na to někdo dojede, a co život půjde zase dál. Začnou více šetřit a pracovat, což je pro ekonomiku taky pozitivní, když do toho vidíte, tak si z vás stejně dělaj prdel v každým v případě.

E15

Proč by ne? Platba hypotéky vzroste, ale příjem vzroste ještě víc, takže žádný problém. Jediný, kdo tratí, je ten, kdo odložil svou spotřebu do úspor v dolarech a takových lidí je v USA prostě daleko míň než v kontinentální Evropě.

VlastaKop

Jak si myslíte, že se splatí velké dluhy? No jedině velkou inflací, každýmu to bylo jasný, ale prostě udělali to schválně. Lepší pro ně vyšší inflace než útlum ekonomiky. Nasrali či napůjčovali lidem prachy, tak teď je zase musí oholit třeba i přes energie a jídlo. Začalo to zdražováním bytů, a pokračuje dál. Dokud bude tento systém jinak to nejde. Co se změnilo nic, co dokázali? Jen natiskli a napůjčovali, jinak stejný králikárny jako za Husáka, který už měly být zbouranáný 🙂

pietro

Ano, přesně. Lidi si myslí, že když dostanou nějaký prachy od státu navíc a mají dostupný levný hypotéky, že se budou mít strašně dobře.. Opak je pravdou. Teď přijde účet za tyto “radovánky” a bude to pro mnohé kruté.. Dlouhodobě narůstající schodky státních rozpočtů (celosvětově) teď bude třeba nějak zaplatit. Dál už to tímhle stylem prostě nepůjde..

VlastaKop

Má to všechno navíc určitou setrvačnost, i kdyby teď tupli na brzdu tak se to začne zpomalovat až tak za rok. Vysoké ceny už zůstanou, málokdo bude chtít zlevňovat.

Petr 2
Hodnocení článku :
     

Porosteme do nekonečna a FED není podstatný . To se zapíše do do kamene 🤣🤣🤣
Ty některé poznatky zdejších investoru 🤣Tj fakt něco. 🤭🤭🤭🤣

VlastaKop

Ale tak oni mysleli hoodně dlouhodobý horizont třeba 20 let, že jo. Pokud tady Bitcoin za 20 let ještě bude 🙂 Já myslím, že je to dlouhá doba, celá jedna generace, kdy se může změnit dost věcí. Ale FED, regulace státu, vysoké zdanění, atd, jsou věci, které můžou růst velmi utlumit. Kluci asi ještě málo pamatují, no … ale důležitý je, že věří, ono to někdy vyjde. Důležitý je se hlavně neposrat, nepanikařit, a neudělat tak více škody než užitku. Znám lidi, co investovali v dubnu na vrcholu do krypta a pak přišel výplach, časem taky přišli o práci a najednou neměli na nájem a museli Bitcoin prodat se ztrátou, jo stačilo počkat půlroku a přišli by si na svoje, jenže to si nemohli právě dovolit. A myslím, že takových různých případů je holt více.

Petr 2

Nemohli to vědět. Někdy je dobré z trhu odejít včas , nebýt nenažraný a počkát si na dobrou cenu , i rok nebo jak píšeš půl roku , v tuto chvili na těchto cenach za mě můžu více ztratit než vydělat .i když Shorty s SL zase stoji .

VlastaKop

To máš pravdu, ale ještě tak vědět kdy odejít a na pár měsíců se na to vysrat … právě to časování trhů je taky ošemetný. Holt trading není vůbec jednoduchá věc.

spot_img