Kryptoburzy v Kazachstánu vítají ruské uživatele, ale má to háček

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Některé kryptoburzy navzdory nejnovějším západním sankcím proti Rusku pokračují v přijímání ruských občanů, ale ne bez určitých omezení.

Cizinci vítáni, ale…

Koncem září byl kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev svědkem prvního regulovaného nákupu fiatu na kryptoměny v zemi, který provedla místní komerční banka Eurasian Bank. Transakce se týkala místní kryptoburzy Intebix, která umožňuje retailovým klientům nakupovat kryptoměny za místní měnu, kazašské tenge (KZT).

Podle spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Intebix Talgata Dossanova není tato kryptoburza omezena na kazašské občany a je ochotna poskytovat služby i cizincům, kteří do země přijíždějí. Zdůraznil, že kryptoměnové transakce Intebix jsou přístupné pouze pro držitele karet některé z kazašských bank, například Eurasijské banky.

“Ačkoli jsou cizinci v Intebixu více než vítáni, budou potřebovat místní bankovní kartu, aby mohli využívat kryptografické transakce,”

– uvedl Dossanov v rozhovoru.

Kryptoburzy a prověření každého

Generální ředitel poznamenal, že Intebix podporuje kryptografické transakce pouze pro ověřené klienty, zatímco místní banky pečlivě prověřují každého potenciálního klienta, zda na něj nejsou uvaleny sankce. Dossanov prohlásil:

“Ruští občané, kteří nejsou na sankčních seznamech, jsou v Intebixu vítáni, i když budou muset projít hloubkovou kontrolou shody a otevřít si účet v euroasijské bance, aby mohli využívat kryptografické transakce.”

Kazachstán se stal jednou z hlavních destinací pro ruské občany, kteří se chtějí vyhnout povolání do bojů na Ukrajině poté, co ruský prezident Vladimir Putin v polovině září vyhlásil částečnou mobilizaci. Od 6. října údajně vstoupilo do Kazachstánu asi 200 000 Rusů prchajících před mobilizací.

Pozastavení používámí Mir

Velké banky v Kazachstánu, včetně Halyk Bank, údajně pozastavily používání ruského platebního systému Mir na základě varování před sankcemi ze strany ministerstva financí Spojených států.

Kromě bojkotu systému Mir přestaly některé kazašské banky také přijímat platby od místních poboček velkých ruských bank, jako je Sberbank, což je přimělo prodat své místní podniky.

Navzdory přijetí cizinců je kryptoburza Intebix stále odhodlána dodržovat sankce, které jí stojí v cestě.

“Jelikož jsme regulovaná burza, musíme dodržovat požadavky stanovené našimi regulačními orgány. Neustále sledujeme aktuální situaci, abychom se ujistili, že fungujeme v regulačním rámci,”

– uvedl Dossanov.

Generální ředitel zdůraznil, že Intebix neomezuje všechny ruské státní příslušníky na své platformě, protože firma je regulována Mezinárodním finančním centrem Astana (AIFC). Na druhou stranu Biteeu, evropská pobočka společnosti Intebix, již Rusy nenalodí v souladu se sankcemi Evropské unie.

Kryptoburzy: Jediný investor

Dossanov založil Biteeu v roce 2019 společně s kazašským podnikatelem Šuchratem Ibragimovem, synem místního oligarchy Alijana Ibragimova. Spoluzakladatel Biteeu Ibragimov je členem představenstva eurasijské banky od roku 2017. Poté, co jeho otec, významný akcionář a spoluzakladatel ERG, v únoru 2021 zemřel, se stal také členem představenstva místního těžebního gigantu a dodavatele surovin Eurasian Resources Group (ERG).

Podle Dossanova je Ibragimov jediným investorem společností Biteeu a Intebix.

“Důvodem, proč je Eurasian Bank první kryptobankou v regionu, je především Ibragimov. Věří v krypto a vidí nové příležitosti,”

– uvedl výkonný ředitel.

Kazachstán se stal jedním z největších center těžby kryptoměn na světě. Země aktivně přijímá politiky na podporu přijetí kryptoměn a v červnu 2022 oficiálně povolila krypto burzám otevřít bankovní účty.

Závěr

Myslíte si, že Kazachstán dělá dobře, když, sice za podmínky, dále přijímá ruské občany prochající před mobilizací?

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img