JPMorgan: Schválení kryptoměnového ETF zamává s cenou Bitcoinu

4.6
(11)

Cena Bitcoinu by v případě schválení kryptoměnového ETF byla vážně zasažena. Alespoň to vyplývá ze závěru výzkumu týmu analytiků společnosti JPMorgan Chase.

Analytici, vedeni Nikolaosem Panigirtzoglou, sestavili a následně zveřejnili zprávu poté, co prostudovali možné účinky ETF na cenu Bitcoinu. JPMorgan Chase, která patří mezi velké banky, v průběhu času radikálně změnila svůj pohled na kryptoměny od naprosto odmítavého, až k oznámení plánů na vytvoření vlastního interního krypto tokenu.

Grayscale jako jeden z největších vlastníků BTC

Je pozoruhodné, že společnost Grayscale si díky své velké důvěře v bitcoiny vytvořila jakýsi monopol na trhu fondů institucí, které jsou zaměřeny na kryptoměny. Stejně tak je pozoruhodné, že mnoho investorů s velkými balíky peněz se rozhodlo investovat do těchto fondů kvůli absenci účinného krypto ETF (Exchange Traded Fund – veřejně obchodovaný fond), který by zajistil bezpečnost jejich investic.

To by se ovšem změnilo, pokud by kryptoměnové ETF bylo schváleno a uvedeno do provozu. Jak by vypadala situace na trhu s bitcoiny, pokud by skutečně ke schválení ETF došlo?

Odliv BTC z Grayscale

Analytici v první řadě poznamenávají, že by s největší pravděpodobností došlo k významnému odlivu kryptoměn (zejména bitcoinů) z fondů společnosti Grayscale a dalších  do struktury trhu ETF, což by negativně ovlivnilo jejich cenu, protože Grayscale by ztratila svůj relativní monopol a přízeň mnoha velkých investorů, kterému se v současné době těší. Tyto účinky by však byly pouze krátkodobé.

Jak tomu vždy v minulosti bylo, tak velký kryptoměnový dump nebo výběr peněz z daného koncentrovaného trhu způsobí vlnobití, které ovlivní cenu. Dá se tedy poměrně jasně předpokládat, že odliv investorských prostředků z Grayscale by negativně ovlivnil cenu BTC. Nešlo by ale o žádnou katastrofu, neboť naopak ETF by zažilo příliv fondů a následně by došlo ke stabilizaci celého trhu.

Analytici tak dospěli k závěru, že i když by schválení ETF znamenalo pro cenu BTC potíže, z dlouhodobého hlediska by naopak vše hrálo ve prospěch kryptoměn.

Dočkáme se schválení kryptoměnového ETF?

S velkou pravděpodobností ano. Velká spousta lidí vyjádřila v tomto směru svůj optimismus a očekává, že nastupující nová administrativa v USA by mohla konečně najít důvody ke schválení bitcoinového ETF.

Pozitivní určitě je, že někteří dřívější navrhovatelé, jako je VanEck Associates Corp, kteří stáhli své předchozí žádosti, nyní na svých návrzích znovu intenzivně pracují, ladí a doplňují tak, aby mohly být schváleny.

Závěr

Spuštění Bitcoin ETF by umožnilo zakořenit spoustu strukturálních výhod a s největší pravděpodobností by pomohlo k obrovskému rozšíření celého krypto průmyslu. Z hlavních výhod, které by to přineslo, jmenujme transparentní držení, denní důkaz o rezervách, větší ochrana investorů, nový kapitál a v neposlední řadě i řádná a správná dokumentace pro daňové účely. Osobně předpokládám, že bitcoinového ETF se dočkáme a je dost dobře možné, že již letos.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img