Co by se stalo, kdyby lidé přešli hromadně na Bitcoin a opustili fiat?

4.8
(6)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Americký ekonom Brian Wesbury se podělil o svůj názor na to, co by se stalo, kdyby se lidé masově zbavili fiat měn a místo toho přijali Bitcoin. Diskutoval také o tom, zda by to vlády dovolily a jak by se Bitcoin mohl stát skutečnou měnou.

Brian Wesbury je ekonom se zaměřením na makroekonomii a ekonomické prognózy. V současné době je hlavním ekonomem společnosti First Trust Advisors, firmy poskytující finanční služby.

Co by se stalo, kdyby lidé přešli masově na Bitcoin?

Minulý týden byl na Fox Business News dotázán, co by se stalo „kdyby se lidé masově zbavili fiat měn“, zda by to „spustilo finanční kolaps“ a jestli “by mohl Bitcoin někdy nahradit dolar?“

Wesbury začal s tím, že podle něj mnoho lidí, kteří kupují bitcoiny a další kryptoměny, věří, že tyto nahradí dolar.

Cena Bitcoinu by musela vzrůst na 300 000 USD

Vysvětlil: “Pokud bychom měli nahradit dolar, vezmete-li do systému veškeré prostředky tzv. M1 – všechny běžné účty a hotovost – a vydělíte jej všemi bitcoiny, které mohou existovat – 21 milionů z nich – skončíte s hodnotou více než 300 000 USD, pokud by měl opravdu nahradit dolar.”

Podmínky pro použití Bitcoinu jako měny

Ekonom však zároveň položil několik otázek: „Dovolí to vláda? Můžete platit daně v bitcoinech? Můžete si za bitcoiny koupit cokoli chcete? “ Domnívá se, že k tomu by muselo dojít, aby byl Bitcoin skutečnou měnou, a že to je ještě daleko.

Platby daní a poplatků v BTC už fungují, obchody také

Ekonom ale nezmínil, nebo neví, že rostoucí počet jurisdikcí již přijímá bitcoiny pro platby daní. Například kanton Zug ve Švýcarsku oznámil, že letos začne přijímat bitcoiny pro platby daní. Několik dalších místních samospráv ve Švýcarsku učinilo podobné oznámení, například Zermatt.

Nedávno starosta Miami řekl, že pracuje na povolení plateb za městské služby v bitcoinech. Rostoucí počet obchodů navíc přijímá platby v BTC. Paypal například plánuje letos umožnit lidem používat kryptoměnu k placení za zboží a služby u 2,8 milionu obchodníků ve své síti.

Volatilita Bitcoinu je stále problém?

Wesbury také tvrdí, že volatilita bitcoinů je jedním z problémů. Jako příklad uvedl, že kdyby skočil do svého auta se dvěma bitcoiny v kapse, než se dostane k prodejci aut, nebude vědět, jestli si za ně může koupit dvě auta nebo půl auta.

Mnoho odborníků však tvrdí, že volatilita bitcoinů bude klesat s rostoucí adopcí. Inigo Fraser-Jenkins z Alliance Bernstein v prosinci uvedl, že volatilita bitcoinů za poslední tři roky významně poklesla, což z ní činí atraktivnější úschovu hodnoty, a její relativní volatilita vůči zlatu i akciím klesla na historicky nízkou úroveň.

Závěr

A co vnímáte jako největší překážku pro masovou adopci Bitcoinu vy? Nebo souhlasíte s Wesburym?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Spaik

to se nikdy nestane na to je btc malo… Pokud by kazdy clovek na svetem mel mit cast bitcoinu tak to vychazi tak max 0,00002700 satoshi na halvu…kolik by pak stal rohlik kdyby kazdy mel jen 2700 satoshi? a kolik treba auto?

Michal

No hlavně by se za pár týdnů všechny Bitcoiny ztratily. Každý den se ztratí stovky, možná tisíce bankovek. Za chvíli by žádný BTC nebyl.

Ten, kdo ve škole nehrál piškvorky pod lavicí

Jeden expert jako druhej.

Ten, kdo ve škole nehrál piškvorky pod lavicí

Opakovaně zde píšete úplné nesmysly, které jen dokazují, že naprosto nerozumíte ani kryptu, ani ekonomii. Ale určitě si myslíte, jak jste chytrý a vzdělaný (jako každý podobný absolvent vysoké školy života).

7800000000 : tolik je lidí na planetě
2100000000000000 : tolik je satoshi, které jsou v rámci LigntningNetwork dělitelné ještě na setinky (a není problém přijít s nějakým LN2, kde by se satoshi dělil třeba na miliontinky).

Absolvent 3. třídy by tedy spočetl, že na jednoho obyvatele planety připadá 269230.77 satoshi, což je docela OK (a kdyby nebylo, lze dělit dál).

Případně se ptejte, kolik dolarů ten rohlík stál např. v roce 1930, když dvacetidolarová mince obsahovala 30 gramů zlata (dnes to je 2000 dolarů, 43000 korun). Nebo se ptejte, kolik v roce 1930 stál liber rohlík v Anglii – protože tak velkou bankovku, jako byla 1 libra, běžný smrtelník za celý život ani nepotkal. Doufám, že aspoň u dějepisu jste dával pozor, když ne u matematiky, ekonomie a informatiky.

ppetr1

vysvetleno nadherne – skoda ze to 90% lidi na svete nechape.
% a skalovatelnost ci delitelnost jim je naprosto cizi.

zakladni otazka – proc jsou bohati bohati??? – protoze pocitaji v % a nikoli ve fiat menach.% budou vzdy stejna i ve fiat a v btc.

% nelze donutit k inflaci :-))))))) a taky i k deflaci.

ppetr1

znamy ted posilal 1000kc v btc a platil za prevod 2,5kc 🙂
kolik by jste platil vy kdyby jste je posilal na konec sveta v teto hodnote :-))

Michal

Hlavně se podceňuje deflace Bitcoinu a deflační spirála. Bitcoin by úplně změnil chod světa. Možná k lepšímu, ale určitě by ho úplně změnil.

Petr 2

🤣🤣🤣 ale no tak
Ještě jednou 1% lidi drží 99% peněz, zo by BTc muselo stat 1 bilion .
A ještě jedna technicka kterou učím lidi je jedno jestli máš 100, 1000 nebo miliardu korun ale není jedno kolik ti přibude každý měsíc . 😉

ppetr1

jeste se musite hodne ucit – zatim z vas zadna kloudna myslenka nikdy nevypadla a jestli nekoho ucite?? tak od vas bych sel radeji hodne rychle dal !!!
gamblera s milionovymi prodelky nemusim.

vsimam si ze rozumy chytate na kryptomagazinu v diskuzich – na novinkach ci idnes je totiz nedostanete – je mi vas docela lito ekonome se ztratami.

uz jste to rekl rodine?? kolik jste prodelal a kolik mohli mit spickovych dovolenych??

smutne je ze uz zadny btc nevlastnite 🙁 – se ziskem jste totiz prodal na 15k.

Jib

Někteří lidé si myslí, že stačí kryptoměny mít; a tím, že je mají, jim automaticky rozumí.. pokud tady mluvíte o procentech, dejte tedy příklad Vašeho zhodnocení¿ chcete lidi učit? A co prosim pěkně?

Rob

Lze doplnit, že kryptoměnami se dá platit téměř všude, pokud vlastníte například VISA kartu, kterou lze nabít kryptoměnou. Jasně, že se dá namítnout, jak je celý ten kolotoč se směnou na fiat zbytečný a že kryptoměny nic takového, včetně terminálu, nepotřebují. To vše je tu z historických důvodů a z důvodu obchodníkovy potřeby fiat měny, což lze jednoduše chápat. Jde zde o důkaz toho, že můžete kdykoliv z kryptoměn vydolovat reálnou hodnotu, využitelnou k nákupu čehokoliv. Bez ohledu na provedení. A pokud dojde k adopci kryptoměn, tak prostě obchodníci jen vyhodí zbytečné terminály a lidé zbytečné plastové kartičky.

spot_img