Je strategie BTC HODL stále tou nejlepší…?

5
(5)

S každým dalším dnem nabývá strategie HODL Bitcoinů čím dál většího významu. Aktuální kryptoměnový sentiment začal hned po velkém dumpu letos v březnu a podle nových statistik Glassnode se strategie akumulace a hodlování krypto aktiv těší vůbec největší oblibě ve své historii. Ale je HODL strategie tou nejlepší…?

Podle níže připojeného grafu se 60 procent z celkové nabídky bitcoinů nepohnulo minimálně po dobu 12 měsíců, což je naprosto jasný a přímý důkaz, že strategie HODL je prostě stále v kurzu. Není bez zajímavosti, že současné úrovně hodlingu jsme naposledy dosahovali v roce 2017 před tím, než započala ta památná bull jízda.

Bitcoin g lassnode
Zdroj: Glassnode

Může pouze HODL vést k pohádkovým ziskům?

Aktuálně můžeme říct, že HODL je bezpochyby ziskový. Bitcoin byl ziskový v 98 procentech všech dnů od dob svého vzniku. Z toho vyplývá, že pro spoustu investorů je strategie pouhého pasivního držení skvělou a ziskovou volbou.

Na druhou stranu můžeme ale také konstatovat, že krátkodobí obchodníci jsou schopni získat z BTC mnohem více, pokud správně rebalancují a vyvažují svá portfolia.

Obecně platí, že většina investorů má nyní v bitcoinech pouze cca 5 % svého portfoliového kapitálu. Během rally v roce 2017 přispěla cena digitálního zlata k naprosté dominanci BTC v investorských portfoliích a jeho alokace vzrostla z 5 % až na téměř 98 % během svého vrcholu v prosinci 2017. To ovšem z pohledu profesionálního obchodníka není správné a málokterý investor by chtěl mít 98 % svého portfolia jen v bitcoinech. Systematické vyvážení aktiv by mělo investorům pomoci zvýšit ziskovost.

Ukážeme si to na příkladu: pokud by cena BTC vzrostla (nebo naopak) klesla o 50 %, mělo by pro lidi místo pouhého držení (hodlingu) větší smysl BTC prodat, pokud jeho alokace dosáhne 7,5 procenta jejich portfolia, nebo naopak jej koupit více, pokud by alokace BTC klesla na 2,5 %.

Ukazuje se, že takovéto systematické a opakované rebalancování bylo velice výhodné po nárůstu cen v roce 2017, neboť návratnost byla až 104 procent. Navíc to také znamená mnohem nižší míru rizika z hlediska volatility.

Je možné strategii HODL aplikovat na současný trh?

Technicky ano. Ale vzhledem k tomu, jaká je nyní úroveň volatility, tak strategie pouhého hodlování nemusí být pro aktuální trh úplně tou nejlepší.

Pro investory, v jejich snaze maximalizovat výnosy při zachování silného portfolia, může být již zmiňované systematické vyvažování portfolia v průběhu času velmi výnosnou strategií. Rebalancing umožňuje investorům a obchodníkům prodávat vysoko a kupovat nízko. Dále jim pomáhá udržovat alokaci jednotlivých aktiv portfolia pod kontrolou a také držet ztráty na uzdě.

Závěr

Jelikož se již nepíše rok 2017 a trh se od té doby značně proměnil, zdá se být výše uvedený přístup s aktivním rebalancováním portfolia mnohem lepší, nežli být “all-in” pouze v bitcoinech.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
kokršpaněl

To jsou zas bláboly kolik hodlerů co drží alty je v pluse ? pokud někdo kupoval na konci přelomu 2017-2018 je těžce v mínuse XRP,Ethereum,Litecoin,Bitcoin Cash,Vertcoin,Dash,Monero atd. .Když to tak spočítám tak každý s těch shitcoinu je do dnešní doby tak 800% v mínus (čí ne více) o proti Bitcoinu který je v mínus jen mezi 53% a 20% pokud někdo kupoval BTC na konci přelomu 2017 – 2018.Suma sumarum když to vezmu z čistého hlediska tak ten kdo šel do Bitcoin all in hodl tak je na tom daleko lépe než ten kdo držel ve svém portfoliu různé shitcoiny tak je do dnešních dni těžce v mínuse .Vzpomínám jak jsem prodával Ethereum za 400 usd a to jsem u toho váhal jestli ho mám vůbec prodat a upřímně jsem velmi rád že jsem to střelil , to stejné LTC za 120 usd v minulém roce kde jsem všechno střelil na ceně 120 usd a taky jsem u toho par krát přemýšlel jestli to nebyla chyba a jak vidím nebyla (všechno přetavené v btc).

Petr

Dobrý. Ale pokud by jsi dál nakupoval při tom pádu a postupně ředil tak je to o dost lepší. A taky nechápu jak můžeš být 800% v mínusu, to je trochu kravina ne 😀

Jeronym

Ano. Pokud si nakupoval na přelomu 2017/2018…
Já teda držím BTC, už jen kvůli tomu, že je nejznámější. A i že křivku BTC víceméně kopírují ostatní altcoiny.
Ale nejsem si teď moc jistý, když dominance BTC pořád padá. Asi to bude chtít rozložit portfolio, jak se říká. Alespoň ten Litecoin koupit. Vykrejvá transakce, když BTC nestíhá.
Víceméně držím BTC. Ale chce to sledovat…

Tak ono se řekne HODL, ale stejně se to nedá úplně škatulkovat. I hodler přece tu malinko příkoupí, tu malinko připrodá…

Mirek

LTC takova zombie.

Mamlas

Bitcoin letí vždycky první nahoru. Pokud prodáváš a kupuješ, tak už je to HODL 2.0. Nejlepší strategie…

pietro

800% minus?? Zajímavá matematika. To jsou tedy všechny ceny altů v záporných hodnotách, ne?

Rob

Jasně, že jste to udělal dobře. Máme rok 2020. Tak snad v roce 2030 si nebudete říkat, že prodávat Ethereum za $400 byla veliká chyba stejně, jako být kompletně jen v tom BTC, které horko těžko zvládá zpracovávat transakce v rozumném čase a za rozumnou cenu už při dnešní kapitalizaci, když se trh trošičku roztočí. 800% minus asi mělo být 80%. Chápu.

Mamlas

Jenže eth je blaznivy experiment a nikdo nevi jak dopadne. Bitcoin je funkcni, spolehlivy a uznavaj ho i klasicti investori a instituce. Transakce zatim prochazeji. To ze jsou někteří ochotni dat poplatek 200+sat/B pri poslani $100 je věc jiná….

Mamlas

Článek je o HODL btc, tak proč do toho pleteš altcoiny? Jenom šílenci kupovali btc na ATH, a už vůbec nedávalo smysl kupovat alty. Na dně kupovat nejdriv btc, pak teprve alty. Na topu prodat btc, a alty až zacne klesat btc.

spot_img