Bull run 2017 – studie o manipulaci jednou velrybou je údajně nesmyslná

3
velryba

Ve včerejším článku jsme vám přinesli informace o tom, že dva akademici z univerzit v Ohiu a Texasu dospěli k závěru, že bull run v roce 2017 byl ovlivněn jedinou velrybou.

Tvůrci studie

Za výsledky studie stojí John Griffin a Amin Shams. Oba pánové upozorňují na skutečnost, že na základě jejich výzkumu bylo zjištěno, že růst ceny Bitcoinu v roce 2017 nebyl způsoben tisíci investory, ale spíše jednou velkou „velrybou“. John Griffin k tomuto uvedl:

„Naše výsledky naznačují, že místo toho, aby tisíce investorů pohybovaly cenou bitcoinů, je to jen jeden velký. Po několika letech budou lidé překvapeni, když zjistí, že investoři předali miliardy lidem, které neznali a kteří čelili malému dohledu.“

Ari Paul

Reakce na toto tvrzení na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnoho významných vedoucích pracovníků v kryptoprůmyslu totiž uvedlo, že studie je zavádějící, založená na nedorozumění a data byla nesprávně interpretována.

Hlavním důvodem sporu je tvrzení studie, že jeden uschovatel je ekvivalentem jedné osoby. Proti tvrzení, že bull run v roce 2017 byl způsoben jedinou velrybou, protože většina aktivity pocházela z jedné platformy, se ohradil například spoluzakladatel společnosti Block Tower Capital Ari Paul. Ten uvedl, že je to stejné, jakoby někdo tvrdil, že s tradičními finančními aktivy se manipuluje, neboť většina jejích objemů pochází od správců. Za příklad si Ari Paul vzal Gold ETF a uvedl:

„Jejich „výzkum“ je založen na základním nepochopení toho, jak fungují finanční aktiva. Je to jako říkat, že s GLD (Gold ETF) obchoduje většinou jedna osoba, protože má jediného správce a jedinou entitu, která manipuluje s tvorbou a výkupy.“

Twitter
zdroj: twitter.com

V pokračování svého tweetu Paul dodal:

„Jednoduše řečeno: GLD (a všechny ETF) i Tether mají jedinou entitu, přes kterou proudí veškerá tvorba aktiv. Investoři ukládají hotovost a tato entita pak buď nakupuje zlato a distribuuje ETF, nebo vytváří Tethery a distribuuje je, což se často používá na nákup BTC.“

Twitter
zdroj: twitter.com

„To neznamená, že GLD nebo Tether jsou správně držené, nejsou u nich podvody či bezpečnostní rizika. Jen si všímám, že data, na která se dívají, pouze ukazují, jak aktivum funguje ve finančním smyslu, ale neříkají nám nic víc.“

Twitter
zdroj: twitter.com

Samson Mow

Chief Strategy Officer Blockstreamu Samson Mow v exkluzivním rozhovoru pro CryptoSlate uvedl, že zmiňovaná studie je směšná. Dále sdělil, že je velmi nepravděpodobné, že by jedna velryba dokázala manipulovat s cenou Bitcoinu. Samson Mow k této věci uvedl:

„Celý předpoklad původního dokumentu Griffina a Shamse je směšný a nejnovější aktualizace od těchto „akademiků“ je stejně směšná. Pokud skutečně věří, že by jedna velryba mohla manipulovat s cenou bitcoinů a stovkami dalších aktiv, pravděpodobně také věří, že Santa Claus rozdává dárky všem dětem na světě za pomoci létajících saní a sobů.“

Závěr

I když tržní kapitalizace bitcoinů je nižší než u tradičních trhů, jako je zlato, měl tento trh v posledních letech poměrně vysokou likviditu a denní objem. Při pohledu na významné kryptoburzy s jejich významnými objemy obchodů je zřejmé, že manipulace s danou kryptoměnou je pro jednotlivce stále více obtížnější.

Se vznikem regulovaných a transparentních investičních nástrojů, burz a trhů se infrastruktura podporující trh s bitcoiny od začátku roku 2018 posílila. CME, Bakkt a nová vlna regionálních burz a platforem pro obchodování s marží vytváří čím dál více obtížnější prostředí pro jednotlivce a dokonce i pro velryby, aby se pokusili s cenami manipulovat.

Co číst dále?

Výherce loterie dal půlku výhry do BTC – 250 000 USD

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JelitopietroSalam Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Salam
Host
Salam

Samozřejmně že to byl blábol bitcoin má na manipulování jednou velrybou moc velkou tržní kapitalizaci aby ji dokázal strhnout tak skokově , jedna Velryba dokáže manipulovat tak maximálně z altcoiny kde jejich tržní hodnota je minimální , bitcoin tak lehce zmanipulovat nejde jedině při spojení velryb by byla šance na manipulaci ale jako jedinec je to byl blábol ale ovce stejně věří blábolu tak je to fuk .

pietro
Host
pietro

Celý trh byl naladěn na vzestup. Velryba dodala popze impuls. A díky tomu, že správně rozpoznala stav trhu, velmi dobře vydělala..

Jelito
Host
Jelito

Jasne ze cely bullrun v 2017 nedelala jedna „velryba“ to je hovadina,ale rozhodne jeden z hracu ktery za nastartovanim bullrunu stal a manipuloval market byl Bitfinex s Tetherem,kdo vlastni bitfinex asi nevime ze.Tenkrat byla kapitalizace BTC ani ne 1/10 proti dnesku,takze to urcite bylo jednodussi s tim pohnout,ale deje se to i ted (viz.pohyb 25.10) a jasne ze ty „velryby“ jdou kolikrat treba proti sobe,pravda je ovsem takova ze cely trh ovlada doslova par lidi. Mimochodem do BTC tenkrat investoval i Karel Janecek a urcite to byli radove miliony (treba i USD/EUR),ale urcite on k tem „velrybam“ co hybali trhem… Číst vice »