Jak vydělat na decentralizované směnárně?

5
(2)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Dnes se v seriálu podíváme na to, jaké možnosti zisku nám nabízí decentralizované směnárny. Podíváme se tak na nákup nových kryptoměn i na poskytování likvidity.

V předchozím článku a videu jsme si blíže rozebrali obecné výhody a nevýhody světa decentralizovaných financí. Dnes se proto konkrétně podíváme na první oblast, a to decentralizované směnárny. Blíže se podíváme na to, jaké možnosti výdělku DEXy nabízí i jaké jsou hlavní výhody, nevýhody a rizika. Následovat bude obsah i na další oblasti, a to konkrétně staking a lending. Poté se podíváme na konkrétní zhodnocení nejzajímavějších možností zisku v kontextu s poměrem potenciálních rizik a zisků, které nabízí.

Ještě před shlédnutím dnešního obsahu doporučujeme mrknout na úvodní obsah, a to hlavně na:

Obchodování na decentralizované směnárně

Co asi nikoho nepřekvapí je to, že na decentralizované směnárně se dá samozřejmě vydělat obchodováním. Tento typ směnáren totiž nenabízí jen výhody, které jsme řešili v předchozím článku, jako např. decentralizaci, anonymitu, držení kryptoměn pod svou správou a další, ale i hned několik dalších.

Při obchodování na decentralizované směnárně máte totiž zpravidla možnost nakoupit kryptoměny v jejich naprostých začátcích. Pokud tak chcete nalézt nový meme token s potenciálem jako Shiba Inu a vydělat na něm ty astronomické částky, které se již lidem v minulosti podařili, nemůžete tyto kryptoměny zpravidla hledat na burzách centralizovaných. Tam již totiž musí projít rozsáhlým procesem k zalistování (samozřejmě se liší burza od burzy). Zde bývá součástí i např. určitá výše objemů obchodování, velikost komunity, zaplacení za listing a další. Proto zde zpravidla naleznete kryptoměny s multimilionovou kapitalizací v dolarech.

Praktické návody k využití decentralizovaných směnáren má pro vás Ivo zpracovány ve své DeFi Univerzitě, kterou naleznete zde.

Nákup nových kryptoměn

Možností je samozřejmě využití IEO přímo na burze, s čímž se však zpravidla pojí opravdu vysoký zájem (alespoň na těch největších burzách), a kapitalizace zase bývá poměrně vysoká. Tradiční ICOs zase často neposkytují dostatečnou jistotu, že vaše kryptoměny jednou budou opravdu zalistovány.

Pokud tedy chcete být opravdu mezi prvními lidmi, kteří kryptoměnu nakupují, a nechcete využít prvotní nabídky mincí tradičním způsobem, musíte se podívat na decentralizované směnárny. Proces listingu je zde totiž velice jednoduchý a v principu jde pouze o přidání konkrétního měnového páru s novým tokenem. Na decentralizované směnárně tak můžete kupovat kryptoměny s kapitalizací od pár stovek dolarů, což nabízí obrovský prostor pro růst.

Pozor na podvody

Bohužel se s tím však pojí i to, že obrovská spousta z tokenů zalistovaných na decentralizovaných směnárnách je plně podvodná. Proto je potřeba dávat pozor, protože s obrovským potenciálem k ziskům se zde pojí i velice vysoké riziko. Kvůli tomu bývá obchodování nových tokenů označováno za vysoký hazard. Na druhou stranu ale existují strategie, jakým způsobem se těm nejznámějším podvodům, o kterých se dozvíte ve videu výše, vyvarovat. O tom, jak řídit riziko na decentralizovaných směnárnách Ivo mluví např. ve svém workshopu pod tímto odkazem.

IDOs

Další možností nákupu nových kryptoměn je alternativa pro IEO s názvem IDO. Zde jde v principu o to samé, ale prvotní nabídka mincí zde probíhá přímo na Launchpadu decentralizované směnárny. S tím se zase pojí výhody v oblasti soukromí, ale i v tom, že bývá o tento typ menší zájem a vy tak máte možnost nakoupit mezi úplně prvními i za vyšší částky. Dále je velkou výhodou to, že po IDO bývají kryptoměny téměř okamžitě zalistovány na dané decentralizované směnárně, takže jsou brzy likvidní.

Poskytování likvidity na decentralizované směnárně

Pokud vás tolik neláká obchodování, decentralizované směnárny nabízí i možnost úročení kryptoměn. To zde ale nefunguje jako klasický staking. Poskytování likvidity v principu funguje tak, že na daném měnovém páru uzamknete dvě rozdílné kryptoměny ve stejné hodnotě do dvou poolů likvidity. Tím poté umožňujete lidem, kteří chtějí obchodovat, aby využívali ke svým obchodům vaší uzamčenou likviditu. Za to si poté odnášíte podíl z poplatků z obchodování na daném měnovém páru, který vyplývá z toho, jaký podíl na poolech likvidity máte.

Impermanent loss

Zde je poté největším rizikem mimo těch tradičních typu hackerského útoku na decentralizovanou směnárnu VOLATILITA. Zde totiž nesledujeme pouze volatilitu jedné kryptoměny vůči dolaru (či měně, kterou sledujete), ale rovnou i vzájemnou volatilitu mezi danými kryptoměnami. Tím, že totiž někdo vykoupí kryptoměny z poolu prvního za kryptoměny z poolu druhého, tak se změní rozložení vašich uzamčených kryptoměn, které musí mít vždy stejnou hodnotu (vyjádřenou nejčastěji v nativním coinu daného blockchainu). Tím vzniká tzv. impermanent loss (nepermanentní ztráta). Ta představuje ztrátu oproti tomu, kdybyste kryptoměny pouze drželi bez poskytování likvidity. Proto v ideálním případě chcete impermanentní ztrátu maximálně redukovat, či z poplatků získat větší úroky, než o kolik přijdete z důvodu impermanent loss.

I na poskytování likvidity má pro vás v současnosti Ivo připravený vlastní workshop, který najdete zde.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img