Jak správně začít obchodovat s kryptoměnami

4.7
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Snahou našeho magazínu je nejen přinášet žhavé novinky nebo představovat jednotlivé kryptoměny, ale také vás seznámit s dalším neméně zajímavým tématem, a sice obchodováním na burze.

Náš článek je jakýmsi úvodem do této problematiky a věříme, že vám již brzy přineseme detailní pohledy, názory a techniky, jak se ve světě obchodování na burzách vyznat. Zde je tedy první ze série článků, které nám poslal jeden z uchazečů o post redaktora – tradera, René.

Základní pojmy

Asi nejzákladnější částí a ukazatelem zároveň je na každé burze graf. Zjednodušeně řečeno, jde o historii zrealizovaných obchodů. Jeho “stavebním” prvkem jsou svíčky, které nám umožňují vyčíst maximální a minimální cenu za dané časově období. Poukazují přitom na otevírací a zavírací cenu daného časového období, přičemž barva svíčky určuje, zda byla otevírací cena větší než zavírací (červená), nebo menší (zelená).

Orderbook

Tento termín označuje seznam příkazů čekajících na zrealizování, seřazených dle nejlepší ceny pro protistranu. Pokud se podle typu objednávky najde kupující nebo prodávající, zadané příkazy se zprocesují přesně podle pořadí. Je třeba mít na paměti, že zatímco při BUY příkazu platí, že nejvyšší cena je v pořadí první, při SELL příkazu je to naopak – na prvním místě je nejnižší cena.

Limit BUY / SELL

Tímto příkazem zadáváme objednávku do orderbook a čekáme, dokud se nenajde protistrana (kupující / prodávající), aby naše poptávky, respektive nabídky byly zrealizovány.

Market BUY / SELL

Tento typ příkazu umožňuje provést obchod okamžitě. Je to dáno akceptováním ceny, která je v orderbooku. V případě, že je vámi požadované množství na nákup nebo prodej větší než množství protistrany z orderbooku, obchod proběhne jen částečně a zbylá část se zařadí do pořadí, kde čeká na zpracování.

Volume

Jde o údaj, který se nachází v grafu. Je zobrazen jako sloupek pod každou ze svíček, a jeho velikost definuje objem zrealizovaných obchodů za dané časové období.

Volatilita

Ve většině případů mluvíme o vysoké, nebo nízké. Zatímco v případě nízké zažívá trh, respektive měna klidné období s poměrně stabilní cenovou hladinou, při vysoké pozorujeme velké cenové výkyvy.

Pro každého začínajícího obchodníka na burze je vhodné, aby si jednotlivé typy obchodování (nákup / prodej), založení účtu / peněženky, její zálohování a obnovu vyzkoušel ze začátku s malou částkou. V případě jakékoliv chyby tak předejde zbytečným ztrátám svých financí.

Na cestě k zisku

Přirozeným záměrem každého obchodníka je zisk. Ale jak ho dosáhnout? Z mého pohledu to vidím tak, že čím více se snažíte, tím více zkazíte. Každý začátečník totiž očekává hned 100 procentní tipy a signály, které ho dovedou do vytouženého cíle. Jenže takto to nefunguje. Ani ty nejlepší signály nejsou vždy ziskové.

V tradingu jde především o množství úspěšných a neúspěšných obchodů. Záměrem není dosáhnout jen ziskový, ale celkově kladný procentuální podíl (například 70 obchodů s výnosem ze 100). Ruku v ruce s důkladným money managementem vede právě takový přístup k ziskovosti při obchodování. Ale protože zákon zachování hmotnosti platí i na trhu, tak na to, aby někdo vydělal, musí být někde protistrana, která prodělá.

Mějte na mysli, že na trhu jsou profitradeři na plný úvazek, kteří tráví hodně času vzděláváním se a sledováním situace. Označme je jako skupinu číslo 1 (můžeme do ní klidně zařadit i roboty, kteří jsou naprogramováni a obchodují automatizovaně).

Skupinu číslo 2 tvoří velryby. Jde o účastníky, jenž disponují obrovským majetkem. Nejenže jsou dobří obchodníci, ale díky množství kapitálu dokáží hýbat trhem tím směrem, který právě potřebují. Tímto svým chováním umí zmanipulovat celkovou náladu a začátečníci často podlehnou panice. Buď prodají příliš “nízko” – weak hands, nebo v opačném případě s nadšením nakoupí příliš vysoko – FOMO (Fear of missing out – z angličtiny: strach ze zmeškání příležitosti).

Poslední skupinu si označme číslem 3. Do ní spadají všichni ostatní, tedy v převážné míře my všichni. Otázka na závěr: Co myslíte? Kdo má v této psychologické válce navrch? Ještě má někdo chuť dělat 25 obchodů denně?

Základem pro úspěch je průzkum a vzdělávání se

V první řadě byste měli vědět, s čím obchodujete. Kryptoměny se nekupují podle barvy loga nebo pěkného názvu, obrazně řečeno. Kromě základního nastudování si projektu (celkového počtu mincí, týmu stojícím za kryptoměnami, cílů a potenciálu do budoucna) třeba sledovat, co daný coin přináší nového a jak autoři dodržují termíny, které zveřejnili v svým Roadmapách.

Teprve po zvážení všech těchto aspektů, můžete uvažovat o nákupu. Ten by měl být rozložen na více částí a podtržený přesnou a dlouhodobou strategií, s níž kryptoměny držíte (nejlépe v hardwarové peněžence). Při poklesech je základním pravidlem nepanikařit. Pokud jste o své investici přesvědčeni, měli byste při poklesech dokupovat, čímž si snižujete průměrnou kupní cenu. Více o této technice si můžete přečíst v našem článku zde.

Nákupem však vaše práce nekončí. Je třeba neustále sledovat aktuální dění na trhu. Vždy mějte na paměti, z jakého důvodu jste dané kryptoměny koupili, co jste v nich v momentě nákupu viděli, a zda je to stále aktuální. Nepanikařte a nenechte se ovlivnit ostatními účastníky trhu, kteří vás chtějí znejistit a donutit k prodeji se ztrátou.

Dobrý výběr kryptoměny, snižování průměrné kupní ceny a HODL – to je cesta, kterou byste se měli vydat!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
KamSsa1

dík za tip

spot_img