Jak krypto pomáhá tam, kde je potřeba

4.5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V posledním desetiletí a půl vzaly kryptoměny svět útokem, přičemž od roku 2009 vede Bitcoin a v současné době se celosvětově obchoduje s více než 6000 různými kryptoměnami. Kryptoměny ale mohou i pomáhat.

Afrika a krypto

Průzkum provedený britskou kryptoměnovou společností Luno naznačil, že téměř 55 % Nigerijců a 64 % lidí v Keni se kryptoměnám vyhýbá, protože jejich principu dostatečně nerozumí.

Obecně lze říci, že v porovnání s celosvětovými trendy zachycuje obchodování s kryptoměnami v Africe pouze 2 % celkového světového trhu s kryptoměnami, což znamená, že Afričané jsou na trhu stále novými hráči.

Navzdory této statistice patří mezi tři nejobchodovanější kryptoměny v Africe Bitcoin, Dash a Lisk, což svědčí o pozitivním nástupu. Zajímavé je, že mezi červencem 2020 a červnem 2021 vzrostlo používání kryptoměn v Africe o masivních 1200 %, a proto je nejrychleji přijímanou měnou na světě.

Většina obchodů s kryptoměnami v Africe probíhá přes Binance. Navzdory rychlému nárůstu zůstává Afrika stále nejmenší krypto ekonomikou na světě, přičemž je třeba mít na paměti, že jde o druhý nejlidnatější kontinent s přibližně 1,3 miliardy lidí.

Proč k tomu dochází?

Jedním z hlavních důvodů je, že většina afrických zemí trpí hyperinflací a nárůst trhu s mobilními penězi přilákal používání kryptoměn. Jižní Súdán zažil v letech 2016 až 2017 inflaci ve výši 102 %, což by pro někoho mohlo být nepředstavitelné.

Jedním dechem však dodejme, že africký trh se stal atraktivním také pro syndikáty organizovaného zločinu, které kryptoměny využívají k praní výnosů z nelegální činnosti.

Předními trhy s kryptoměnami v Africe jsou Keňa, Nigérie, Jihoafrická republika a Tanzanie. Kromě toho byly zařazeny mezi 20 nejlepších zemí globálního indexu přijetí kryptoměn. V Keni začalo mnoho podniků přijímat bitcoiny jako formální formu platby za služby a produkty, přestože bankovní regulátor před tím podniky varuje.

Africká ekonomika

Současný pokles afrického ekonomického prostředí také živí touhu Afričanů hledat alternativní platební systém mimo tradiční bankovní systém, protože mnoho jednotlivců si nemůže dovolit bankovní poplatky ani nemá přístup k formálním finančním službám.

Dalším faktorem, který přispívá k exponenciálnímu nárůstu kryptoměn v Africe, je potřeba přeshraničních plateb a převodů peněz, které jsou pro Afričany velmi nákladné. Proto je kryptoměna levnější alternativou a rychlejším platebním systémem zejména pro africké expaty. Odvětví převodů peněz tvoří v mnoha afrických zemích významný podíl hrubého domácího produktu (HDP).

Rychlá míra přijetí = vytváření bohatství?

Ne nutně, protože Afrika má stále velký problém s infrastrukturou, nestabilním přístupem k internetu a jeho používáním a častými výpadky elektřiny, což má tudíž vliv na hospodářský rozvoj.

Kromě toho je africké HDP na obyvatele stále nesmírně nižší než u jeho vrstevníků ve vyspělých zemích. Proto to ovlivňuje schopnost Afričanů obchodovat s kryptoměnami pro investiční účely. Pozitivní je, že afričtí uživatelé kryptoměn jsou chráněni před hyperinflací, protože kryptoměny nejsou vázány na míru inflace.

Rozvíjející se kryptoměny

Ačkoli Bitcoin stále dominuje globálnímu trhu, v Africe existuje několik nově vznikajících kryptoměn vytvořených speciálně pro místní trh.

Příkladem je Kobocoin, který vytvořil Felix Onyemechi Ugoji, nigerijský podnikatel se sídlem ve Velké Británii. Kobocoin se označil za africké mobilní peníze šetrné k životnímu prostředí, které mají kořeny v africkém dědictví.

Svým zákazníkům také zajišťuje bezpečnost prostřednictvím 15 kryptografických hashovacích algoritmů, které zabezpečují blockchain a transakční ledger. Chlubí se také tím, že v blockchainu Kobocoin se zásobou přibližně 24 700 247,684453 nejsou uloženy osobní údaje.

Závěr

Krypto může pomáhat právě v zemích, kde nemají přístup k bankovnímu účtu a základním bankovním službám. A postupem času může pomoci i ve vyspělých zemích. Přidejte se také na náš oficiální discord server ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img