Jak efektivněji provádět DCA, metrika risku vám zajistí lepší výkonnost portfolia

4.6
(5)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Nejjednodušší a zároveň nejvýkonnější strategií investování do bitcoinu je Dollar-Cost Averaging (DCA). Existuje však i taková strategie, která staví na stejném základě. Je však více profitabilní.

Základ strategie DCA zůstává v tomto případě stejný. Tedy v určitém pravidelném časovém intervalu, například jednou za týden, investor nakupuje určité množství BTC. S tímto přístupem investor minimalizuje rozdíly v nákupních cenách kryptoměny. Z dlouhodobého hlediska tak strategie DCA výrazně poráží svou výkonností jakékoliv jiné časování trhu.

Bitcoin Risk Metric – pokročilé DCA

Benjamin Cowen na svém youtube kanále uvedl strategii, která staví na pravidlech DCA. Podle grafu který se nazývá Bitcoin Risk Metric investor využívá dobrých příležitostí pro vstup, ale taky pro výstup z trhu. Jednoduše řečeno, pokud graf zaznamenává vysoké riziko na trhu s BTC, investor prodává své podíly. Pokud naopak indikátor poskytuje data o nízké úrovni risku, je to správný čas pro investici.

Tato strategie je ještě o něco složitější. Určitou částku podílu, který má investor prodat nebo nakoupit je nutné nejdříve vypočítat s využitím proměnné. Představme si, že vlastníte 1 BTC a každý týden investujete 1000 Kč. Zobrazené schéma je rozdělené na 10 částí, které se pohybují v rozdílných pásmech rizika.

Nyní si představme, že se indikátor risku dostal do nejnižšího pásma, které je označené jako 5x. V takovém případě vynásobíme naši DCA částku určitým násobkem. V našem případě 5x(DCA=1000) = 5000,-.

Další týden se pohyb risk indikátoru posune do třetího nejnižšího pásma. V ten moment budete investovat 3000,-. Takhle budete pokračovat až do té doby, než se indikátor risku dostane například do prvního červeného pásma označeného y (1y).

Červené zóny neidentifikují nákupní pásma, nýbrž prodejní. V tomto případě neprodáme 1000/y, jak by logicky mohlo z tohoto grafu vyplynout. Ale prodáme 1/15 našeho celkového portfolia BTC. Pokud by se indikátor risku dostal do druhého pásma z hora, prodáme 4/15 svého portfolia.

Bitcoin Risk Metric kopíruje Bitcoinové cykly

Tato metrika risku na trhu s bitcoiny kopíruje jeho ocenění. Pokud nám historie předkládá nějaká fakta, tak tento graf funguje. Podívejte se na srovnání Bitcoin Risk Metric a ocenění BTC:

Jedná se o optimalizovanější způsob DCA. Pokud se rozhodnete orientovat podle tohoto grafu, můžete si vyprat např. jen některé úrovně risku, které budete sledovat. Jak je v přiloženém grafu nahoře znázorněno, můžete nakupovat pouze ve dvou nejnižších úrovních zelených pásem a naopak prodávat na samotné špičce byčího trhu. V době mezitím můžete pouze odkládat našetřený kapitál. Výběr pásem je jen na vás. Pokud máte většinu prodejů

Tento graf je dostupný pouze pro předplatitele INTC (Into The Cryptoverse), ale podařilo se mi najít i veřejně dostupný graf na tradingview.com. Odkaz neleznete zde.

Jaký je váš názor na toto téma? Podělte se s námi v komentářích a využijte možnosti ohodnotit tento článek.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marek
Hodnocení článku :
     

Velmi povedený článek, graf v TV funkční.

spot_img