Jak dopadly výsledky veřejné konzultace ECB k zavední digitálního eura?

4.9
(7)

Evropská centrální banka (ECB) se již nějaký ten čas zabývá otázkou zavedením digitální měny centrální banky. Na svou výzvu obdržela mnoho reakcí, týkajících se hlavně soukromí potenciálního digitálního eura.

Evropská centrální banka zveřejnila výsledky veřejné konzultace o možnosti zavedení digitálního eura a přiblížila se tak rozhodnutí, zda má takovou iniciativu formálně prostudovat.

Nejdůležitější je soukromí

Podle středečního oznámení obdržela ECB na jimi vyhlášenou veřejnou konzultaci o digitálním euru více než 8 200 reakcí – jde o jednoznačně rekordní počet. Nejvíc připomínek 47 % přišlo z Německa, následovala Itálie (15 %) a Francie s 11 procenty. Většina respondentů uvedla, že ochrana soukromí je nejdůležitějším a nejžádanějším prvkem potenciálního digitálního eura, což představuje 43 % všech účastníků konzultace. ECB ve své zprávě uvedla:

“Soukromí považují občané i odborníci za nejdůležitější rys digitálního eura”

Ze zveřejněných závěrů vyplynulo, že bezpečnost a možnost platit v celé eurozóně označilo za hlavní priority pouze 18, respektive 11 procent respondentů. 9 % zdůraznilo význam odstranění dalších nákladů a 8 procent pak zdůraznilo potřebu offline použitelnosti digitálního eura.

„Většina respondentů se vyjádřila pro soukromí, i když by to omezilo použitelnost na offline transakce”

Veřejná konzultace ECB o digitálním euru, která byla spuštěna v říjnu 2020, tak jen potvrdila původní zjištění ECB.  Člen výkonné rady ECB Fabio Panetta uvedl:

“Digitální euro může být úspěšné, pouze pokud bude odpovídat potřebám Evropanů. […] Budeme se snažit zajistit, aby digitální euro splnilo očekávání občanů, zdůrazněných ve veřejné konzultaci.“

Kdy se dočkáme?

Podle prezidentky ECB, Christine Lagarde, by celý proces přijetí digitálního eura mohl trvat až čtyři roky, pokud se Rada guvernérů ECB a Evropský parlament rozhodnou v této iniciativě pokračovat.

Otázka soukromí uživatelů se ukázala jako jeden z největších problémů spojených s digitálními měnami centrálních bank, který vládám motá hlavu již nějakou tu dobu. Snaží se totiž vymyslet, jak předcházet nedovoleným finančním aktivitám a zároveň zachovat důvěrnost.

Zatímco některé země, jako třeba Spojené státy, raději s prací na CBDC nikam nespěchají, dokud nebude tento problém vyřešen, tak jiné země, jako je třeba Čína, s CBDC velmi aktivně experimentují.

Závěr

Jsem přesvědčen, že dříve, či později se digitálního eura dočkáme a musím říci, že i výsledky respondentů mne potěšily. Důraz na soukromí na prvním místě je velmi potěšující a nic na tom nemění ani skutečnost, že se nejspíše zapojily hlavně osoby, které již o kryptoměnách nějaké to povědomí a znalosti mají.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Čína a jiné asijské země mají tu “výhodu”, že tam žádné soukromí neexistuje. Lagardeová má před sebou opravdu těžký oříšek k rozlousknutí.

ppetr1

to by museli zavest monero ci dash 🙂
potom ano.

spot_img