Čína se dohodla se systémem SWIFT na využití své digitální měny

4.8
(5)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Zdá se, že Čína učinila další důležitý krok ve své snaze odvrátit svět od dolaru a stát se  hlavní silou na světových finančních trzích.

Co se stalo

Čínská centrální banka navázala partnerství se společností SWIFT, globálním systémem pro přeshraniční platby, prostřednictvím svého Institutu pro výzkum digitální měny a svého clearingového centra.

Proč je to důležité

Tento krok vyvolal „spekulace o snaze centrální banky o prosazování globálního využívání její digitální měny,“ napsal ve čtvrtek čínský státem ovládaný Global Times. Je to další potvrzení snah Číny získat převahu nad USA i v této oblasti.

Celkový obrázek

Čína je ve vývoji digitální měny podporované centrální bankou (CBDC) daleko před USA a jako taková by mohla být daleko napřed i v oblasti globálních plateb a finančního vypořádání. Pokud Čína dokáže upevnit jüan jako světově oblíbenou digitální měnu, mohla by vytlačit dolar a to by Číně mohlo poskytnout značná globální privilegia, kterým se USA těší od konce druhé světové války.

Čínské akcie jsou již na mezinárodních burzách a dluhopisy v globálních indexech

Země otevírá své finanční trhy a už má akcie kótované na špičkových mezinárodních burzách, jako je MSCI, a její vládní dluhopisy byly přidány do globálního indexu dluhopisů Bloomberg a JPMorgan. V roce 2020 Čína získala dvojnásobné množství zahraničního kapitálu prostřednictvím svých vládních dluhopisů, denominovaných v jüanech, než o rok dříve.

USA a sankce

Schopnost USA půjčovat si peníze dle libosti na mezinárodních dluhových trzích a ukládat sankce zemím, které považuje za nepřátelské, závisí do značné míry na postavení dolaru jako světové měny.

Využívání systému SWIFT je hlavním prostředkem k ukládání sankcí.

Postoj Fedu, ECB a USA

Guvernér Fedu Lael Brainard v srpnovém projevu uvedl, že Fed pracuje na vybudování a testování „hypotetické“ digitální měny centrální banky, přičemž poznamenal, že CBDC “představují příležitosti, ale také rizika spojená se soukromím, nedovolenou činností a finanční stabilitou.”

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová byla v otázce rozvoje CBDC v lednu podobně rozpolcená a prohlásila, že „bude trvat hodně času, než se ujistí, že CBDC je bezpečná,“ a dodává: “Doufám, že to nebude víc než pět (let).”

Tip: Čína již zavedla testy svého digitálního jüanu v několika čínských městech a testovala platby se skutečnými zákazníky ve skutečných obchodech.

“Amerika si nemůže dovolit déle absentovat na světové scéně,” prohlásil ve čtvrtek prezident Biden během svého prvního zahraničněpolitického projevu od nástupu do funkce. Biden dále řekl, že USA by mohly zdůrazněním demokratických hodnot, opětovným přijetím aliancí a investicemi do diplomacie znovu vybudovat své globální vedení a konkurovat Číně.

Závěr

Zdá se, že už i v USA začali brát hrozbu čínské konkurence vážně, nejen na poli digitálních měn. Pokud se Číně povede předběhnout USA a získat tak náskok v oblasti vypořádání globálních digitálních plateb ve svých jüanech, mohlo by to znamenat značnou výhodu pro Čínu i v dalších oblastech.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš

Ať už si o Číně člověk myslí cokoliv, začíná nám (západu) ujíždět vlak. CBDC je
pro lidí vyznávající soukromí noční můra, ale jde o rychlost implementace a náskok v
technologii

Imre
Hodnocení článku :
     

Takže Lagardová nemá nic, ale minimálně pět let jim bude házet klacky pod nohy.

spot_img