IPFS je necenzurovatelný a nabízí jasný vhled do situace o koronaviru (2. díl)

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Jak jsme slíbili v 1. dílu, přinášíme vám rozhovor s Molly Mackinlay, abychom se o systému IPFS dověděli více a lépe jej pochopili.

Co je špatného na HTTP?

Web, jak víme, je docela křehký. Je to kvůli způsobu, jakým se ukládá obsah. HTTP, používaný základní protokol, je způsob ukládání obsahu umístěného na konkrétním serveru na konkrétním místě.

Pokud jste někdy přesunuli část obsahu, najednou odkazy přestanou fungovat. Je to jako hledat v knihovně knihu, kterou někdo přesunul. Knihu nelze najít. Místo „adresování“ věcí podle místa a podle dat, “adresujete“ samotný obsah. Takže pokud si chcete přečíst Toma Sawyera, můžete si od někoho pořídit kopii. A proto je IPFS odolnější a odolává cenzuře.

Do jisté míry IPFS pracuje na způsobu, jakým byl web původně navržen. Měl být decentralizován a umožňovat tento druh bezplatného sdílení nápadů. Ale spadli jsme do této centralizované pasti.

Kdy jste si uvědomili, že centralizace internetu by mohla být problém?

Když se podíváte na školy po celém světě, mají hrozný internet. Mluvíme o minimální šířce pásma, takže když se studenti pokoušejí vykonávat školní práci, načtení obsahu je v řádu minut. Upgrade si ale dovolit nemohou.

Je to problém struktury internetu, která vyžaduje, aby každé dítě nahrávalo video znovu a znovu z nějakého vzdáleného místa. Učitelé a studenti by měli být schopni sdílet digitální informace přímo mezi sebou. Pokud dojde k výpadku služeb, třída bude v provozu.

S každou novou technologií je výkon rozhodně problém. Známe miliony uživatelů, kteří používají IPFS pro celou řadu případů. Jakmile bude mnoho lidí, kteří ji používají a jsou nadšeni jejím používáním, bude výzvou, aby byla ještě rychlejší a škálovatelnější a aby na ni bylo spolehnutí. Aby v ní byly jen dobré uzly.

Jak definujete dobrý uzel?

Uzly, které mají mnoho silných spojení s jinými uzly, jsou ideálními účastníky distribuovaných sítí. Vytvořili jsme tuto koncepci zapojení dvou různých typů uzlů: serverů a klientů. Servery pomáhají ostatním uzlům dostat se k obsahu. Servery musí být spolehlivé a neustále online.

Shromažďují se nějaké informace o uživateli?

Uzel sám o sobě shromažďuje tyto informace a poté se rozhodne, zda se připojí jako klient, nebo jako server. Požádají také vaše vrstevníky, aby vás zkontrolovali a zda se mohou připojit. Takže neshromažďujeme nějakou centralizovanou databázi.

Jaké jsou podněty pro připojení k síti jako uzel?

V dnešní době mnoho lidí buduje své podnikání na IPFS. Vytvářejí aplikace a chtějí, aby k nim lidé měli přístup. Vysoce tedy motivují lidi k tomu, aby provozovali vlastní uzly.

Také máme funkci, kterou jsme přidali v prosinci a je dobrým příkladem, jak dát lidem nástroje, které potřebují, aby pomohli udržet data. Jmenuje se Collaborative Clusters. Umožňuje všem, kteří se zajímají o datový soubor, nahlédnout do globální sítě všech, kteří jej pomáhají replikovat.

První dvě písmena v IPFS znamenají meziplanetární. Je v plánu vzít IPFS do vesmíru?

Jsme velmi inspirováni myšlenkou, že v nepříliš vzdálené budoucnosti budeme mít trvalé lidské kolonie na Marsu nebo na nějaké jiné planetě.

Až budeme na úrovni, kdy lidé budou meziplanetárním druhem, budeme muset udržovat spojení a propojení mezi Zemí a Marsem. Představte si, že žijete na Marsu a potřebujete načíst stránku z Wikipedie. Pokud se spolehnete na centralizovaný server/klientský systém založený na Zemi, budete čekat cca 14 minut, než se vám načte jedna stránka. To je prostě šílené.

Nemůžeme mít internet, který se spoléhá na centralizované propojení se Zemí, pokud se rozšíříme po celé galaxii. Budeme potřebovat odolnější a obsahově citlivější síť, která umožní mezipaměti přetrvávat v lokálním prostředí. Načtete si informace ze serveru vedle vás, ne ze Země.

Závěr

Struktura IPFS by mohla být dalším krokem k úplně decentralizaci. Zároveň, pokud bude funkční, by mohla vyřešit problém meziplanetární komunikace.

Dnes se podíváme na rozhovor s Molly Mackinlay, jak jsme vám včera slíbili. Plánuje dostat IPFS do vesmíru?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img