Guvernér Fedu je vůči digitálnímu dolaru „velmi skeptický“

0
(0)

Zatímco mnoho zemí ve svých programech digitálních měn centrální banky (CBDC) již výrazně pokročilo kupředu, Spojené státy zatím stále nerozhodně přešlapují na místě.

Guvernér amerického Federálního rezervního systému Christopher Waller prohlásil, že je k tomu, že země potřebuje vyvinout vlastní digitální měnu centrální banky (CBDC), „velmi skeptický“. V komentářích připravených k doručení Americkému podnikatelskému institutu 5. srpna guvernér centrální banky uvedl:

“Zatímco CBDC nadále generují enormní zájem mnoha států, zůstávám skeptický vůči tomu, že CBDC Federálního rezervního systému vyřeší jakýkoli zásadní problém, kterému čelí americký platební systém”

Podle agentury Bloomberg Waller dále dodal, že nevidí důvod, proč by USD nadále neměl dominovat mezinárodnímu platebnímu systému i v případě, když jiné země začaly používat digitální měny pro přeshraniční platby.

Rozporuplné názory na digitální dolar

Ze zveřejněných poznámek vyplývá, že USA jsou stále daleko za ostatními národy a někteří “z těch nahoře” stále nevidí potřebu digitalizovat měnu. Zdá se, že v radě Federálního rezervního systému existuje mnoho protichůdných názorů. Na konci května guvernérka Federálních rezerv – Lael Brainardová – nabídla řadu důvodů pro co nejrychlejší vydání a vývoj digitálního dolaru. Ve svém projevu ve skupině Aspen Institute Economic Strategy Group na konci července řekla:

„Pokud máte další hlavní jurisdikce na světě s digitální měnou, nabídkou CBDC a USA ji nemají, nemohou kolem této otázky srkat hlavu do písku”

V květnu předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl, že představenstvo Fedu vydá dokument zaměřený na rizika a přínosy spojené s CBDC. Na konci června pak místopředseda dohledové komise  Randal Quarles uvedl, že digitální měna „by mohla představovat významná a konkrétní rizika“, zatímco její výhody jsou nejasné. Oproti tomu se ale ozývá nemalá řádka hlasů, že digitální dolar by ve skutečnosti mohl pomoci americké ekonomice vytáhnout se z bahna národního dluhu a obchodního deficitu, které vytvořila.

Strýček Sam si nechal ujet vlak

Skoro to vypadá, že Waller má za úkol bojovat proti argumentům ve prospěch rozvoje digitálního dolaru. Naznačil, že současný platební systém je adekvátní a „usnadňování rychlejších plateb není přesvědčivým důvodem k vytvoření CBDC“. K tomu přišel s odhadem, že o CBDC by měl zájem jen zlomek nebankovních osob, což představuje zhruba 1% amerických domácností.

Pokud jde o úsilí Číny ohledně spuštění digitálního juanu, která je ve svém úsilí mnohem dál než zbytek světa, dodal:

“Nevidím důvod, proč bych měl očekávat, že se svět bude hrnout do čínského CBDC nebo nějakého jiného. Proč by si nečínské firmy najednou přály mít všechny své finanční transakce monitorované čínskou vládou?“

Závěr

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou jedním z klíčových slov letošního a předpokládám, že i příštího roku. A i když Wallerova slova nutí k zamyšlení, výhody CBDC podle mne stále převažují a osobně předpokládám, že na tuto vlnu dříve či později naskočí téměř všechny státy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img