Globální přijetí stablecoinů ukazuje na rostoucí dolarizaci

5
(4)

Kryptoměny jsou sice volatilní, ale zároveň si získaly celosvětovou pozornost jako alternativa k nestabilním fiat měnám. Odborníci se domnívají, že zejména vysoká inflace spojená s potenciální světovou recesí, by mohla podpořit přijetí stablecoinů vázaných na dolar.

Stablecoiny a urychlení dolarizace

Maxim Ermilov, zakladatel společnosti Overnight, která stojí za úročeným stablecoinem na řetězci proof-of-stake Polygon s názvem USD+, řekl, že:

“lidé se snaží chránit své úspory před vysokou inflací a potenciální devalvací a často se rozhodnou spořit v dolarech”

To ale není vždy tak snadné. V některých zemích hrozí bankám vysoké riziko selhání a hromadění dolarů v hotovosti je nákladná a riskantní strategie. Ermilov k tomu dodává:

“Stablecoiny tyto problémy na rozvíjejících se trzích řeší: Je to tvrdá měna, kterou lze jednoduše uložit, není náchylná k selhání bank [a] lze ji použít k dosažení výnosu”

Inflace, medvědí trh a dolarizace

Inflace je horkým tématem ve vyspělých ekonomikách, kde je neobvykle vysoká, ale pro některé rozvíjející se nebo rozvojové ekonomiky není ničím novým. V inflačním prostředí některé národní měny oslabují, a to zejména tehdy, když centrální banka dané země není nezávislá na politické moci.

Hugo Volz Oliveira, generální tajemník neziskové organizace New Economy Institute, říká, že stablecoiny rostou nezávisle na tržních cyklech. V rozhovoru pro Blockworks uvedl, že Tether (USDT) byl sice spuštěn již v roce 2014, ale “široce se rozšířil až během boomu v roce 2017”. Dokonce i během krachu vyvolaného covidem v březnu 2020 nabídka stablecoinů vzrostla, zatímco ceny kryptoměn klesly, což naznačuje, že medvědí období skutečně přispívají k nárůstu přijetí stablecoinů.

Dokonce i Mezinárodní měnový fond (MMF) uznal, že ekonomický otřes by mohl vést k další dolarizaci ekonomik, zejména s digitálními verzemi dolaru, jako USDT nebo USD Coin (USDC), které jsou snadno dostupné po celém světě. Ve své publikaci ekonomové MMF píší:

“Je možné, že národní měny vydávané jejich centrálními bankami, zejména měny, které jsou považovány za méně pohodlné k používání nebo jejichž hodnota je volatilní, by mohly být vytlačeny stablecoiny – soukromými kryptoměnami vydávanými nadnárodními společnostmi nebo globálními bankami a obvykle krytými americkými dolary za účelem udržení stability”

MMF připustil, že i volatilní kryptoměny, jako je bitcoin (BTC), by mohly být upřednostňovány před místními měnami během ekonomických turbulencí. Navíc tam, kde se bitcoin v minulosti stal úspěšnou alternativou k místní měně, by přijetí stablecoinů mohlo přijít rychleji, protože obyvatelstvo je lépe obeznámeno s technologií, která je hnací silou kryptotrhů.

“Toto přijetí se také podstatně zvýší, pokud tyto stablecoiny a kryptoaktiva mohou zlepšit finanční začlenění v místech, kde je bankovnictví neefektivní a transakční náklady vysoké”

– uvedl Volz Oliveira.

Stablecoiny nechrání obyvatelstvo před zákazy nebo zabavením

Je třeba ale říci, že pokud problémem není znehodnocení měny, ale autoritářský režim, stablecoiny nebudou řešením. Na rozdíl od bitcoinu, etheru a několika dalších kryptoaktiv, která jsou ze své podstaty decentralizovaná, mají stablecoiny tendenci být centralizované. To znamená, že jejich uživatelé jsou vystaveni zákazům nebo zabavení ze strany vlád, zatímco bitcoin a některé další projekty jsou vůči takovým útokům odolné, dodal Oliveira.

V červnu mnozí obhájci lidských práv upozorňovali na to, že kryptoaktiva mohou být nástrojem pro politické disidenty v mnoha zemích světa. V dopise americkému Kongresu, 21 zastánců lidských práv z 20 různých zemí popsala, jak jsou tato digitální aktiva důležitá tam, kde “místní měny kolabují, jsou rozbité nebo odříznuté od okolního světa”.

“Netvrdíme, že bitcoin a stablecoiny řeší všechny problémy nebo že jsou zcela pozitivní či bez rizika. Přesto tato otevřená a decentralizovaná měnová síť pomůže vzdorovat tyranii a posílit demokratická hnutí v zahraničí”

V dopise se zmiňují místa jako Nigérie, Turecko a Ukrajina, kde podle údajů společnosti CryptoCompare z roku 2021 aktivita v oblasti kryptoměn výrazně vzrostla – v Turecku (+85,4 %) a na Ukrajině (+218 %).

Jedná se skutečně o bezpečné aktivum?

Skutečnost je taková, že ne všechny stablecoiny jsou si rovny. TerraUSD (UST) je jen posledním příkladem toho, jak se zdánlivě bezpečné aktivum může vymknout kontrole. Kolaps vyvolal další vlnu skepse kolem přijetí stablecoinů, ačkoli odborníci se domnívají, že tento neúspěch bude dočasný.

“Existují stablecoiny a stablecoiny… je potřeba odborníků nebo regulátorů, aby rozlišili a vysvětlili spotřebiteli, že bezpečné jsou pouze některé typy”

Může však existovat i světlá stránka věci. I když mnozí v současné době jásají nad pádem projektu Terra a potenciální platební neschopností společnosti Celsius, je třeba si uvědomit, že tyto centralizované projekty nereprezentují celé odvětví a že potenciál této technologie zlepšit světový finanční systém je stále silný.

Pomoci může regulace, přičemž jak v Evropské unii, tak v americkém Kongresu jsme svědky pokrok ohledně pravidel pro kryptoměnová aktiva. Volt Oliveira k tomu dodal:

“Je přirozené, že většina regulace se týká stablecoinů a kontroly jejich vydávání způsobem, který podporuje finanční stabilitu a zabraňuje šíření nákazy v případě krize  […] mělo by to do systému vnést více důvěry, a to jak v Evropě, tak v zahraničí, protože regulaci EU často následují další země a regionální bloky.”

Závěr

Dá se předpokládat, že budoucí nejen evropská kryptoregulace bude jasně rozlišovat mezi různými typy stablecoinů, a bude podporovat a propagovat “kompatibilní stablecoiny” namísto “algoritmických” stablecoinů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img